sim
materace
Wiadomości Miasto Koło Nasz sposób na Listy dla Ziemi

Nasz sposób na Listy dla Ziemi

25-05-2015 08:59 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,707 | Komentarzy: 2
Jubiler Euro Koło
Nasz sposób na Listy dla Ziemi
Foto:
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kole wziął udział po raz pierwszy, ale za to od razu z ogromnym zapałem i ochotą, w akcji Listy dla Ziemi. Ponieważ w skład SOSW wchodzi przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum – na wszystkich szczeblach nauczania zostały przeprowadzone lekcje według otrzymanych od Fundacji Ekologicznej Arka scenariuszy.
Zajęcia przebiegały bardzo żywiołowo. Dzieci cieszyły się, że niektóre z ich zachowań, np. zapisywanie do końca zeszytów, zbieranie makulatury, dzielenie się z innymi niepotrzebnymi zabawkami i ubraniami wpisują się w akcję „Nie bądź jednorazowy”. Jednocześnie ze zdziwieniem odkrywały, jak dużo codziennie każde gospodarstwo domowe produkuje śmieci i jak negatywnie niewłaściwa gospodarka nimi wpływa na stan środowiska. Dzieci podjęły mnóstwo postanowień typu: wyeliminowanie z życia swoich rodzin nawyku pakowania zakupów w reklamówki na rzecz ekologicznych toreb wielokrotnego użytku, czy też zwracanie uwagi na prawidłową segregację odpadów w rodzinnych domach. Ponieważ wszystkie typy szkół mieszczą się w jednym budynku a część dzieci mieszka również w Internacie Ośrodka, była możliwość podjęcia i realizowania wspólnych ekologicznych inicjatyw. Dzieci z Koła Teatralnego pod opieką wychowawców Internatu przygotowały przedstawienie „Jaś i Małgosia w wersji proekologicznej”, które w humorystyczny sposób propaguje ekologiczne postawy wśród odbiorców. Inscenizację obejrzały już dzieci z SOSW, przedstawienie wystawiono podczas XIII Wojewódzkiego Przeglądu Młodych Talentów w Ostrzeszowie, planuje się wystawienie „Jasia i Małgosi w wersji proekologicznej” dla rodziców i przyjaciół placówki.

Drugi problem, który nurtował dzieci, to właściwa segregacja odpadów. Bardzo chciały zwrócić uwagę na to zagadnienie jak największej liczbie rówieśników. Dlatego SOSW wspólnie z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Kole ogłosiło konkurs plastyczny pt. „Nie wyrzucaj tak jak leci , z głową segreguj śmieci”. Do udziału w konkursie zaproszono przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze. Rozwiązanie konkursu planowane jest na pierwszą połowę czerwca ale już teraz, po ilości nadsyłanych prac, można stwierdzić, iż spotkał się on z dużym zainteresowaniem wśród grupy docelowej.

Kolejnym pomysłem dzieci, tym razem w celu powiększenia zielonych płuc Ziemi, był apel ogłoszony na stronie internetowej SOSW o pomoc w ukwieceniu terenów wokół szkoły i internatu. Niezawodni okazali się rodzice dzieci, którzy z własnej inicjatywy przeprowadzili zbiórkę sadzonek bylin i kwiatów jednorocznych wśród znajomych mających ogrody i przekazali rośliny placówce. Na internackich klombach rosną i pięknie kwitną m.in. bratki, stokrotki, niezapominajki i orliki. Wynikły z tego same plusy – otoczenie zyskało na estetyce a dzieci pielęgnując rośliny uczą się jednocześnie ich nazw.

Spotkała nas bardzo miła niespodzianka – list Kacpra Jankowskiego znalazł się wśród 100 najpiękniejszych Listów dla Ziemi, wyłonionych spośród kilkuset tysięcy listów napisanych w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach w całym kraju. Najpiękniejszy list zostanie wyłoniony w drodze głosowania internetowego. Głosowanie trwa od 25 maja do 10 czerwca. W celu oddania głosu należy wpisać w wyszukiwarce „listydlaziemi.pl” i kliknąć w zakładkę „zagłosuj na najpiękniejszy list dla ziemi”. Zachęcamy do głosowania na list Kacpra.

Na koniec zobowiązanie: Nie będziemy jednorazowi! Za rok również weźmiemy udział w akcji Listy dla Ziemi.

Koordynator akcji w SOSW - Krystyna Wasilewska. Nauczyciele, którzy aktywnie włączyli się w akcję: Krystyna Ciesielska, Anna Hann, Anna Jachnik, Karolina Krawczyk, Mariola Mroczkowska, Łukasz Naglewski, Iwona Nowicka, Joanna Pietrzak, Alicja Potocka, Agnieszka Sójecka, Krzysztof Sójecki.

Tekst: Krystyna Wasilewska
Zdjęcia: Krystyna Wasilewska, Alicja Potocka

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (2)
j2ucXpa6wcv 05-08-2016 07:45
Articles like these put the consumer in the driver seat-very imotprant.
| Zgłoś do usunięcia
aneta 25-05-2015 22:00
Zachęcamy do głosowania na list Kacpra. listydlaziemi.pl/konkurs-2015/miasto/kolo
| Zgłoś do usunięcia