(0)|
Czytano: 9,238 razy |
przeczytasz w ok. 2 min.
W dniu 20 maja 2015 r. w Starostwie Powiatowym w Kole odbyły się warsztaty obronne z zakresu organizacji oraz przebiegu akcji kurierskiej organizowanej przez organy administracji publicznej ( AKAP).
W warsztatach wzięli udział Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek,sekretarz powiatu Andrzej Tomczyk, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu płk. dr Zdzisław Małkowski, wojskowi komendanci uzupełnień z terenu województwa wielkopolskiego, pani Sylwia Jaruzel – pracownik WKU z Konina, która pełniła rolę kuriera WKU oraz przedstawiciele Wydziału Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego w Kole : naczelnik Wydziału Zenon Wasiak i inspektor Robert Jokiel, a także wyznaczeni pracownicy z poszczególnych wydziałów Starostwa Powiatowego w Kole.
Akcja Kurierska jest to zorganiowany przez organy administracji publicznej system doręczania dokumentów adresatom, którymi są najczęściej żolnierze rezerwy lub osoby, na które nałożono obowiązek świadczeń na rzecz obrony. Celem uruchomienia akcji kurierskiej jest sprawne i możliwie szybkie przekazanie dokumentów powołania otrzymanych od Wojskowego Komendanta Uzupełnień za pośrednictwem starosty oraz wójtów i burmistrzów do konkretnego adresata.
Do dokumentów powołania należy zaliczyć:
1) karty powołania dla żołnierzy rezerwy do odbycia ćwiczeń wojskowych przeprowadzanych w trybie natychmiastowego stawiennictwa,
2) karty powołania dla żołnierzy rezerwy jednostek wojskowych biorących udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych, nadzwyczajnych zagrożeń środowiska i likwidacji ich skutków,
3) karty powołania do czynnej służby wojskowej, w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny,
4) wezwania do wykonania świadczeń osobistych i rzeczowych na rzecz obrony kraju.
Pan Robert Jokiel pełniący funkcję kierownika Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego przypomniał uczestnikom warsztatów podstawy prawne, procedury oraz zadania osób funkcyjnych biorących udział w przeprowadzeniu akcji kurierskiej od momentu otrzymania sygnalu ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego do chwili dostarczenia karty powołania żółnierzowi lub osobie, na którą zotały nałożone świadczenia osobiste lub rzeczowe na recz obrony.
Podczas szkolenia szczególną uwagę zwrócono na rolę i miejsce organów administracji publicznej powiatu, wynikającą z zasad organizacji i funkcjonowania akcji kurierskiej w dostarczaniu kart powołania do czynnej służby wojskowej. Omówiono też różne warianty dostarczania dokumentów powołania związane z nieprzewidzianymi trudnościami oraz zabezpieczenia akcji kurierskiej.Przećwiczono uruchomienie akcji kurierskiej miedzy samorządami powiatu kolskiego ( Gminą Miejską Koło a Gminą Koło).
Przedsięwzięcia w zakresie organizacji i przeprowadzenia Akcji Kurierskiej regulują Ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2015 r., poz. 144, z późn. zm.) oraz Rozporządzenie ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji, Obrony Narodowej oraz Infrastruktury z dnia 05 lipca 2002 r. w sprawie trybu doręczania kart powołania i rozplakatowania obwieszczeń o stawieniu się osób do czynnej służby wojskowej (Dz. U. z 2014 r., poz. 3).