sim
mycenter
Wiadomości Miasto Koło O Bogumile w Ratuszu Miejskim [VIDEO]

O Bogumile w Ratuszu Miejskim [VIDEO]

11-06-2015 12:40 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 5,918 | Komentarzy: 4
Jubiler Euro Koło
 O Bogumile w Ratuszu Miejskim [VIDEO]
Foto:
W środę (10 czerwca) w kolskim ratuszu odbyła się konferencja poświęcona życiu Błogosławionego Bogumiła – patrona miasta Koła oraz współpatrona diecezji włocławskiej. Gościem wydarzenia był ordynariusz diecezji ks. bp Wiesław Alojzy Mering.
Inicjatorką konferencji na temat osoby Błogosławionego Bogumiła była Jadwiga Świgoniak – członkini Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą oraz autorka książki o tym żyjącym w XII wieku arcybiskupie gnieźnieńskim wydanej w 2009 r. Data 10 czerwca została wybrana nieprzypadkowo – bowiem właśnie w tym dniu Kościół w Polsce wspomina bł. Bogumiła. Ponadto w 2015 r. roku przypada 90. rocznica uznania kultu Bogumiła przez Stolicę Apostolską.

W sali konferencyjnej ratusza miejskiego w Kole zgromadziło się kilkudziesięciu słuchaczy. Wśród nich byli Pasterz Kościoła Włocławskiego ks. bp Wiesław Alojzy Mering, prepozyt kapituły uniejowskiej ks. prałat Andrzej Ziemieśkiewicz, kolskie duchowieństwo z dziekanem ks. kanonikiem Władysławem Waszakiem i proboszczem farnym ks. kanonikiem Józefem Wronkiewiczem, burmistrz Stanisław Maciaszek, przewodniczący Rady Miejskiej Artur Szafrański, radni oraz mieszkańcy Koła.
Na początku spotkania głos zabrał burmistrz miasta Stanisław Maciaszek, który serdecznie powitał wszystkich na konferencji poświęconej patronowi Ziemi Kolskiej. Następnie wysłuchano dwóch przygotowanych referatów. Pierwszy z nich pt. „Święty Bogumił- nowe spojrzenie na dawną prawdę” wygłosiła Jadwiga Świgoniak, a następnie głos zabrała Urszula Urbaniak z Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa. Przedstawiła związki Bogumiła z Uniejowem na przestrzeni wieków, a ciekawemu wystąpieniu towarzyszyła bogata prezentacja multimedialna. W czasie trwania konferencji w ratuszu można było zapoznać się z licznymi publikacjami poświęconymi Błogosławionemu Bogumiłowi, wydanymi na przestrzeni ostatnich lat.
Na zakończenie spotkania głos zabrał ks. bp Wiesław Alojzy Mering. Złożył podziękowanie pod adresem organizatorów i prelegentów, wyrażając uznanie, że ta inicjatywa wyszła od osób świeckich. Dodał, że jest przekonany, iż kult Bogumiła będzie w dalszym ciągu pielęgnowany w Kole i Uniejowie, a stąd będzie promieniował dalej.
Kult Bogumiła na Ziemi Kolskiej był obecny już w średniowieczu. Decyzją papieża Jana Pawła II – na wniosek władz miasta oraz ówczesnego biskupa włocławskiego Bronisława Dembowskiego – w dniu 16 czerwca 1999 r. Błogosławiony Bogumił został oficjalnie uznany „patronem u Boga dla miasta Koła”. Od tego czasu – wspomnienie liturgiczne (10 czerwca) obchodzone jest jako święto miasta Koła.

Dalsza część uroczystości ku czci patrona Koła miała miejsce w kościele św. Bogumiła na osiedlu Płaszczyzna, gdzie sprawowana była Msza św. odpustowa.Foto: F&A MEDIA

mn
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (4)
marek 12-06-2015 22:05
ja w te bajki nie wierze
| Zgłoś do usunięcia
as 11-06-2015 22:46
Szanowny biskupie! Wybitnym przedstawicielem jego Ekscelencji na ziemi kolskiej jest jeden z proboszczów Koła, wybitny dziwkarz, którego poliocja musiała przywołać do porządku gdy próbował walczyć na osiedlu Nagórna. Nigdy mu tego nie zapomnmy.
| Zgłoś do usunięcia
Nadwarcianin 11-06-2015 16:56
Boże Ciało to Boże Ciało - parafia świętego Bogumiła normalnie uczesticzy w miejskiej procesji. Nikt nie reaguje na niedzielę bo rozbudowana prcesja w oktawie Bożego Ciała jest zwyczajem wielu parafiii w Polsce i nie ma w tym nic zdrożnego. Nagły przypływ gotówki też nie nastąpił bo niedzielna procesja odbywa sie po mszy o 17.00 która i tak odbywa się co niedziele, a ludzi była garstka. Coś jeszcze wytłumaczyć?
| Zgłoś do usunięcia
Anonim 11-06-2015 15:30
Też mi parafia Boże Ciało i cała procesja zamiast w czwartek to w niedziele!! dlaczego ?? Bo ksiadz nie dostanie 1zł na tacke w czwartek bo wszyscy idą z koscioła na bliznej do fary?? Czemu nikt na takie rzeczy nie reaguje. No prosze was a niby wszyscy tacy wierzący!!!
| Zgłoś do usunięcia