sim
bricomarche
Wiadomości Miasto Koło Aktualne wydarzenia z Kolskiej Fary

Aktualne wydarzenia z Kolskiej Fary

15-07-2015 11:11 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 9,974 | Komentarzy: 5
Jubiler Euro Koło
Aktualne wydarzenia z Kolskiej Fary
Foto:
Przy współpracy z parafią Podwyższenia Krzyża Świętego pokusiliśmy się o krótkie podsumowanie bieżących działań podejmowanych w Kolskiej Farze – zarówno na polu gospodarczym i duszpasterskim.
Kolski kościół farny to gotycka perełka architektoniczna z XIV wieku, nie może zatem dziwić fakt, że nieustannie otaczany jest niezwykłą troską. Od 1996 r., kiedy funkcję proboszcza w tej parafii przejął ks. kanonik Józef Wronkiewicz, trudno odnaleźć w pamięci rok, kiedy nie były podejmowane żadne niezbędne i jednocześnie kosztowne inwestycje. Zarówno sama 700-letnia świątynia jak i jej otoczenie, z roku na rok stają się coraz piękniejsze.

Spośród działań wykonanych w bieżącym roku, należy wspomnieć przede wszystkim zakup i montaż nowych mebli w zakrystii farnej – dopasowanych stylem do neogotyckiego wystroju kościoła. Dawny blask odzyskały trzy żyrandole zawieszone w nawie głównej oraz tzw. wieczna lampka – starannie odnowione przez grupę parafian. Dokonano także osuszenia, tynkowania i odnowienia elewacji budynku Domu Parafialnego (z 1933 r.) od strony ogrodu. Wszystkie dzieła są możliwe wyłącznie dzięki ofiarności parafian i ludzi dobrej woli.

Kolejne inwestycje parafia farna kontynuuje także na cmentarzu przy ul. Poniatowskiego. Po zakończonym rok temu remoncie zabytkowej kaplicy – z wymianą dachu i wieży – w tym roku wykonywane są dalsze odcinki chodnika w alejkach cmentarnych. Efekt prowadzonych prac będzie można zobaczyć z pewnością już 6 sierpnia, kiedy odbędzie się tam tradycyjny odpust ku czci Przemienienia Pańskiego.

Jednak parafia to nie tylko działania gospodarcze, ale przede wszystkim duszpasterstwo. Również na tej płaszczyźnie nieustannie realizowane są nowe zadania – w ostatnim czasie odbyło się m.in. spotkanie ze znanym dominikaninem o. Janem Górą, inicjatorem spotkań młodzieży na Polach Lednickich – a kolejne akcje duszpasterskie będą realizowane już w najbliższych miesiącach, o czym z pewnością będziemy informować także za pośrednictwem lokalnych mediów.

Najstarsza kolska świątynia może poszczycić się także posiadaniem relikwii Krzyża Świętego, których kult gwałtownie rozkwita. Wszystkich mieszkańców Koła i okolic parafia zaprasza do pielgrzymowania do Kolskiej Fary, gdzie w każdy piątek roku o godzinie 18.30 odbywa się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a niedzielna Msza św. wieczorna o 18.00 kończy się litanią do Krzyża Chrystusowego.

Należy jeszcze wspomnieć, że decyzją Biskupa Włocławskiego, z dniem 30 czerwca, posługę w parafii zakończył ks. Maksymilian Skorek. Duchowny pracował w Kole przez 7 lat, a w pamięci mieszkańców zapisał się szczególnie jako organizator popularnego wydarzenia – Orszaku Trzech Króli w 2014 i 2015 r. Nowym wikariuszem został mianowany ks. Janusz Kęsicki – poprzednio pracujący w Zduńskiej Woli.

Zachęcamy także do odwiedzania strony Kolskiej Fary na Facebook: fb.com/kolska fara - oraz strony internetowej kolska fara.pl – na których znajdziecie Państwo najświeższe i najważniejsze informacje z życia parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole.

mn
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (5)
janek 16-08-2016 08:46
wronkiewicz tez jest fajny? falszywy człowiek:) kaplan ktory obcował z siostra Bogumiła
| Zgłoś do usunięcia
kolanin-od urodzenia 21-07-2015 10:37
OJ ksiądz Skorek ..__ - Czy to jest po chrześcijańsku.---__Mężczyzna, który w czasie święceń wyższych diakonatu ślubuje wierność Bogu i Kościołowi, a także posłuszeństwo swojemu biskupowi, zobowiązuje się do celibatu._ks. kanonik Józef Wronkiewicz -dlaczego Kościoł wykorzystuje w sposób instrumentalny.Jeśli ksiądz wiąże się z kobietą, to kto częściej inicjuje związek, on czy ona?
| Zgłoś do usunięcia
kolanin 17-07-2015 10:19
Ks. Skorek to powinien zostać już proboszczem a nie poszedł na wikariusza.Widocznie nie ma układów z biskupem jak ksiądz Michał Krygier który po 7 latach kapłaństwa został proboszczem i kustoszem katedry we Włocławku.Wszystko to jest dziwne i tajemnicze ale na układy nie ma rady.Tylko czy to jest po chrześcijańsku.
| Zgłoś do usunięcia
as 16-07-2015 22:28
A kiedy ks. kanonik podejmie decyzję zwrotu zagrabionych pamiątek i sztandaru chórowi Towarzystwa Śpiewaczo - Muzycznego Lutnia.
| Zgłoś do usunięcia
Kolanka od urodzenia 16-07-2015 11:21
OJ ksiądz Skorek na długo pozostanie w naszej pamięci! wspaniały człowiek! Bardzo go lubiliśmy. Bardzo! Skromny, umiejący porozmawiać z ludźmi a to ważne. Porozmawiać na każdy temat i ten dnie codziennego i wyższych spraw..ale te codzienne...Aż żal, że go przeniesiono a może sam? Awans na wyższe stanowisko kościelne? Bo zasłużył! Fara ma to do siebie,że tu sporo wspaniałych księży było i jest! Jak nie miałam pieniędzy to rozumieli...nikt mi " sumienia nie roztrząsał" jak w innej parafii..Jeśli ktoś go zna niech pozdrowi od dawnych parafian koniecznie!!!
| Zgłoś do usunięcia