sim
naturhouse
Wiadomości Miasto Koło Koło mogło być liderem w budowie geotermii

Koło mogło być liderem w budowie geotermii

16-07-2015 13:21 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 13,597 | Komentarzy: 12
Jubiler Euro Koło
Koło mogło być liderem w budowie geotermii
Foto:
W poniedziałek 20 lipca 2015 roku w Ratuszu Miejskim w Kole odbędzie się spotkanie z udziałem przedstawicieli Geothermal Energy Resources Sp. z o.o. i władz miasta Koła oraz uroczyste podpisanie listu intencyjnego dotyczącego projektu budowy elektrociepłowni geotermalnej w Kole.
Temat budowy elektrociepłowni geotermalnej w Kole nie jest czymś nowym nasza redakcja dotarła do różnych dokumentów z tego tematu jednak najciekawszym jest dokument pod nazwą „Wstępne studium wykonalności wykorzystania wód geotermalnych w systemie ciepłowniczym miasta Koła” datowany na 2001 rok. Niektórzy mieszkańcy pamiętają również, że miasto Koło otrzymało w 2002 roku dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jednak… zrezygnowano z otrzymanej już dotacji.

Całkowite nakłady finansowe na realizację projektu planowano na lata 2002-2003 i zostały oszacowane na kwotę 22 008 800,00 zł. z czego najwięcej pochłaniały otwory geotermalne produkcyjny i zatłaczający po 7 mln zł.

Okres inwestycji obejmował lata 2002 – 2003. Roczna sprzedaż ciepła została przyjęta na poziomie 300 000 GJ w roku 2002 a następnie obniżona o 20% w latach 2002-2013. Podstawowym źródłem ciepła miał być układ geotermalny o mocy maksymalnej 9,3MW. Temperatura wody na głowicy produkcyjnej została przyjęta na poziomie 83 stopni Celsjusza. Przepływ wody geotermalnej wynosić miał od 120 m3/h do maksymalnie 220 m3/h. przy takich parametrach system miał zapewnić 57,5% pokrycia rocznego zapotrzebowania na ciepło.

Realizacja projektu geotermalnego w Kole oznaczałaby dywersyfikację lokalnego rynku ciepła pod kątem zaspokajania potrzeb odbiorców indywidualnych, będących poza zasięgiem miejskiej sieci ciepłowniczej, w tanie i czyste ciepło pochodzące z ciepłowni geotermalnej. Funkcjonowanie ciepłowni geotermalnej pozwalałoby wyeliminować zasadniczą część zanieczyszczeń środowiska.

Wiele wskazuje na to, że to ówczesna władza naszego miasta popełniła błąd, że dziś nie posiadamy od dawna działającego odwiertu z wodą termalną. Kto wie, może gdyby wtedy znalazł się odpowiedni manager to zamiast Uniejowa , mówiono by o Kole. Wiele nieoficjalnych informacji głosi, że pracujący wtedy pracownicy MZECu bali się utraty pracy. To właśnie poprzedni Burmistrz Miasta Koła - Jan Stępiński nie podpisał umowy o dofinansowanie, a który obecnie jest radnym powiatowym. Dlaczego to zrobił? Dlaczego Koło nie wykorzystało swojej szansy w 2002 roku?

Po czternastu latach powrócono do tematu i w najbliższy poniedziałek zapraszamy Państwa na program na żywo, w którym transmitować będziemy podpisanie listu intencyjnego z firmą, która zrealizuje inwestycję w Kole.Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (12)
abecadło 17-07-2015 21:25
Pani Dago, nie wybraliśmy obecnego burmistrza 4 lata temu (właściwie już 5 lat), bo po prostu nie kandydował w 2010 r. ;)
| Zgłoś do usunięcia
DAGA 17-07-2015 19:03
Dlaczego nie wybraliśmy obecnego burmistrza 4 lata wcześniej.Przepraszamy Panie Burmistrzu.Trzymamy kciuki.Oby starczyło Panu siły .Mamy najlepszego burmistrza od 20 lat.
| Zgłoś do usunięcia
kolanin 17-07-2015 10:57
Wreszcie ! Ten projekt powinien mieć pierwszeństwo przed budową basenu Pan Stępiński i następcy przespali wiele projektów trudności w poszukiwaniu finansów ich przerastały. Mam nadzieję że obecny p. Burmistrz im udowodni że można
| Zgłoś do usunięcia
alfabet 16-07-2015 20:50
@~kolargol To wcale nie z takich przyczyn jakich sie domyslasz nie powstala geotermia. Burmistrz Stepinski z w-ce burmistrzem Zyznarskim, ktorzy objeli wladze po ustepujacych: Przybylskim i Olejniczaku (w trakcie kadencji ktorych dokonano badan geologicznych, sporzadzono dokumentacje i wykonano odwiert probno-eksploatacyjny) zarzucili mysl kontynuowania rozpoczetych i zaawansowanych prac, zwrocili niewykorzystane srodki (wpominam o tym o 15:17:06) majac prawdopodobnie na wzgledzie prywatyzacje MZEC-u. Jak myslisz,kto zostalby wlascicielem tejze spolki, gdyby ja doprowadzic do upadlosci? Kto dyktowalby ceny ciepla mieszkancom? Jakos sie nie udalo, bo do sprawy "wmieszal sie" prokurator w zwiazku z nieprawidlowosciami dot tzw. placu weglowego. Owczesne wladze tez nie mogly sie miedzy soba porozumiec. Stepinski odwolal Zyznarskiego (ktory byl swego czasu szefem "cieplika") i pozostalo tak, jak mamy dzisiaj.
| Zgłoś do usunięcia
kolargol 16-07-2015 18:38
Też zasłyszałem takich opinii o planach geotermii kilkanaście lat temu, a które nie zostały zrealizowane z braku wiedzy, chęci do współpracy, bojaźni i umiejętności i pewnie lenistwa...Jak ktoś się rzuca z motyką na słońce - to ma tylko później bąble palące
| Zgłoś do usunięcia
vicek 16-07-2015 18:24
Ja też pamiętam ,że geotermię załatwiał w-ce Burmistrz F. Olejniczak , ale oczywiście po wyborach pan Stępiński nic w tym kierunku nie zrobił. Ponieważ był to pomysł Burmistrza Lewicy, a prawicę to bolało. Jeszcze Stępiński powinien być rozliczony za ogrzewanie olejem hali sportowej, a pod nosem w Szkole już był podłączony cieplik. Skończyła się era nauczyciela.
| Zgłoś do usunięcia
Ewa 16-07-2015 18:05
Dziękujemy Panie Burmistrzu ,że podnosi Pan Koło z kolan. Pan Stępiński powinien odpowiedzieć za niegospodarność był burmistrzem w latach 2002-2006
| Zgłoś do usunięcia
alfabet 16-07-2015 15:17
@~abecadlo. O to chodzi, ze trzeba bylo do konca roku wykorzystacc okreslona przydzielona miastu kwote. W listopadzie byly wybory. Burmistrzem zostal p. Stepinski. To wowczas zrezygnowano z przedsiewziecia i zwrocono niewykorzystane srodki. Zostal jednak zrobiony odwiert probno-eksploatacyjny (oczywiscie wczesniej sama dokumentacja a jeszcze wczesniej badania geologiczne). Podobno cieplik chciano sprywatyzowac, wiec juz nowym wladzom nie zalezalo na zadnej geotermi.
| Zgłoś do usunięcia
Maciek 16-07-2015 14:10
Pamiętam, że mieliśmy zatwierdzony projekt, który miał jednak termin ważności i ówczesne władze zaczęły szukać pieniędzy niedługo przed terminem wygaśnięcia - wspomniana dotacja z tego co pamiętam miała wynieść ok. 1/3 potrzebnych sum. Nie chciało im się, albo nie udało się znaleźć pozostałej sumy więc odpuścili - podobnie było z basenem. Wtedy nie było jeszcze Unii Europejskiej więc zdobywanie funduszy było trudniejsze, ale nie niewykonalne... Gdyby... babcia miała wąsy to by była dziadkiem :P Co było to było, ale cieszę się ogromnie, że teraz ma to szansę zaistnieć i życzę Burmistrzowi i obecnym władzom, a przede wszystkim sobie i innym mieszkańcom, aby ten projekt udało się zrealizować! Do roboty Mości Panowie i Wielmożne Panie!
| Zgłoś do usunięcia
Kolanka od urodzenia 16-07-2015 13:36
Przecież nie sam burmistrz działa tu na tym terenie. Byli i radni! Był powiat i starosta i mógł pomóc ale nikomu się nie chciało. Nikomu! Nie bronię ówczesnego burmistrza. Ale i był zastępca. A Spółdzielnia nie była zainteresowana? A powinna być !!! Ale nie była. Byli inni gdyby tak naciskali na burmistrza..wołali powiat o pomoc to kto wie? A tak ...prawda taka, że się bali. Tu się wszyscy bali. W Uniejowie się nie bali. Ryzyka. To tylko takie moje zdanie. Ale podejrzewam,ze to powód. To ryzyko "jak nie wyjdzie, to co?" . Bo to i ludzkie...ryzykować albo i nie. Oto jest pytanie.
| Zgłoś do usunięcia
abecadło 16-07-2015 13:33
Mowa o roku 2001, a przecież wówczas burmistrzem nie był Stępiński, ale Przybylski... Więc o co chodzi z tym Stępińskim?
| Zgłoś do usunięcia
Kolanin 16-07-2015 13:29
Nareszcie ktoś napisał prawdę była tu w Kole komisja ważna ale niestety włodarze się wystraszyli problemów, kasy itd. A chcieli pomóc w uzyskaniu dotacji z państwa.
| Zgłoś do usunięcia