(7)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Częściowe zachmurzenie 0
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Sprostowanie Jacka Klukaczyńskiego ws stanu oczyszczalni

Autor: 21 Grudzień 2015 przeczytasz w ok. 2 min.
Sprostowanie Jacka Klukaczyńskiego ws stanu oczyszczalni
©
(7) | Czytano:
7,368 razy | przeczytasz w ok. 2 min.

Na portalu „e-kolo” 10.12.2015r ukazał się artykuł pt. „Konieczny remont oczyszczalni? Ze środków zewnętrznych?” podpisany „UM Koło” (sic!), który zawiera treści niezgodne z prawdą.

R E K L A M A
7
Czytano:
7,368 razy
Udostępnij
Prawdą zaś jest to, że stan oczyszczalni ścieków w Kole w 2011 roku był oceniony jako bardzo zły. Dyrekcja MZWiK-u, a następnie od października 2012 r. zarząd spółki z o.o., podjęły zdecydowane działania w celu poprawy stanu oczyszczalni. Wyremontowano praktycznie wszystkie najważniejsze obiekty i elementy oczyszczalni: komory betonowe wzmocniono i zakonserwowano, zmodernizowano napowietrzanie komór, zakupiono drugie sito na stacji krat, zmodernizowano przepompownię główną, zamontowane zostały nowe zastawki, podciągi, wyremontowano zgarniacze, docieplono wszystkie budynki. Obecnie trwa remont przepompowni osadu. Nie jest więc prawdą, że większość obiektów i urządzeń nadaje się do rozbiórki. Wręcz odwrotnie – wszystkie są dobre i oczyszczalnia może pracować w tym stanie szereg długich lat na potrzeby mieszkańców i istniejącego przemysłu miasta Koła, korzystających z tej oczyszczalni.

Oczyszczalnia w Kole redukuje dopływający ładunek ściekowy bardzo dobrze. Potwierdzają to wyniki sukcesywnych badań laboratoryjnych i kontrole Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Nie ma żadnych przekroczeń norm określonych w pozwoleniu wodno-prawnym. Wyniki są nienaganne, brak odorów. Technologia i uzyskiwane wyniki wzbudzają podziw osób zwiedzających, znających się na rzeczy. Reasumując, istniejąca oczyszczalnia spełnia wymogi wynikające z prawa ochrony środowiska oraz dyrektyw unijnych. Brak jest przesłanek, aby taki stan zmieniać, zwłaszcza że Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole buduje oczyszczalnię, która w znaczący sposób odciąży oczyszczalnię miejską, a po drugie ilość mieszkańców miasta Koła od 2011roku uległa wyraźnemu zmniejszaniu.

Funkcjonująca w Gronowie oczyszczalnia ścieków (pod dachem) ma o 11 razy mniejszą przepustowość ścieków od naszej, a koszt jej budowy wyniósł ok. 12 mln. zł. Ładunek zawarty w ściekach z gminy Gronowo jest kilkadziesiąt razy mniejszy. Zwiedzałem tę oczyszczalnię w 2011 roku i stwierdziłem, że zaproponowane rozwiązania są na nasze potrzeby ekonomicznie i technologicznie nie do zastosowania.

Chciałbym jednocześnie mocno podkreślić, że zainteresowanie burmistrza Maciaszka stanem oczyszczalni miejskiej w Kole (i budowanej stacji uzdatniania wody) było zerowe. Po raz pierwszy burmistrz wszedł na teren obiektów technicznych oczyszczalni w czasie lipcowych protestów pracowników, uwalniając się w ten sposób od dalszej trudnej dyskusji z protestującymi.

Uważam, że oceną stanu technicznego oczyszczalni ścieków powinni zajmować się tylko i wyłącznie fachowcy. Inny sposób postępowania prowadzi wprost do nieodpowiedzialnych ustaleń i nieodwracalnych strat dla spółki MZWIK, której prawowitym właścicielem są mieszkańcy miasta Koła.

Jacek Klukaczyński
Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (7)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani.
Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji!
Rysiek · 22 Grudzień 2015
Panie Klukaczyński, no nie wygłupiaj się już Pan bardziej... Możemy wszyscy sobie odtworzyć wczorajszą sesję, gdzie Przew. Artur Szafrański mówi wyraźnie o przyszłych rozmowach z nowym prezesem (Sobczakiem) na temat przewidywanych zmian cen wody. Rozumiem, że na niższe, czyli co - można? Można!
jatrzenie · 21 Grudzień 2015
proszę przestać już jątrzyć teraz są nowi ludzie którzy poprowadzą dalej ten zakład życzę im sukcesów dla zakładu i naszego pięknego miasta a przede wszystkim dla nic niewinnych mieszkańców.Pozdrawiam i radosnych, pięknych i rodzinnych życzę świąt
Mieszkaniec · 21 Grudzień 2015
Więc kto tak szybko stwierdził tak fatalny stan oczyszczalni, czy był to jakiś fachowiec, który się na tym zna??????
Karolina · 21 Grudzień 2015
W końcu coś mądrego jest umieszczone na tym portalu!!! a nie nieprawdziwe oświadczenia Maciaszka!! Tak wiec drodzy mieszkańcy nie pozwólmy na wysprzedawanie naszego miejskiego majątku w prywatne ręce!!!!!! Mówimy stanowcze nie propagandzie sukcesu Maciaszka!!!
...kolak · 21 Grudzień 2015
Pan Jacek napisał, że niepotrzebne jest wywalanie milionów na nową oczyszczalnie a urząd taki szumny artykuł zamieścił, że oczyszczalnia się do niczego nie nadaje... Dlaczego pytam się zamieścił urząd taki artykuł???
ddd...... · 21 Grudzień 2015
a kogo to obchodzi ? prawde ktos napisal ze robi s...m...d..... po sobie !!! Jak ciezko oddac s...t...e..k......, Widzimy zreszta w tv.
saSAxsax · 21 Grudzień 2015
Brawo Panie Jacku!!
Polityka
Kolski cieplik prosi miasto o poręczenie kredytu
9 godziny temu 12,195 27

Kolski cieplik prosi miasto o poręczenie kredytu

Inne
Walne zebranie jednostki OSP Ruszków Pierwszy
1 dzień temu 3,338

Walne zebranie jednostki OSP Ruszków Pierwszy

Gmina Koło
Dobry występ warcabistów z SP Wrząca Wielka na finale wojewódzkim
1 dzień temu 2,015

Dobry występ warcabistów z SP Wrząca Wielka na finale wojewódzkim

Sport
Orzeł Grzegorzew dominuje w meczu inauguracyjnym
1 dzień temu 5,982 1

Orzeł Grzegorzew dominuje w meczu inauguracyjnym

Miasto Koło
Folklorem Malowane - jarmark wielkanocny w kolskim MDK
1 dzień temu 5,013 3

Folklorem Malowane - jarmark wielkanocny w kolskim MDK

Inne
GKS Osiek Wielki: remis na otwarcie
1 dzień temu 4,537

GKS Osiek Wielki: remis na otwarcie

R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz