sim
bricomarche
Wiadomości Kultura i rozrywka Wielki bal karnawałowy w PM5

Wielki bal karnawałowy w PM5

08-02-2016 11:34 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 3,758 | Komentarzy: 0
Wielki bal karnawałowy w PM5
Foto:
zacisze
Ach... te bale! Dawniej nie miały sobie równych. W karnawałowe tradycje polskiej szlachty wpisywały się niegdyś kuligi, biesiady do białego rana, zabawy ze zdartymi do cna w tańcu butami, barwne korowody i suto zastawione stoły. Zaczerpnięte z włoskich pierwowzorów maskarady były niezwyczajnie barwne. Dzisiaj bawimy się i owszem na dyskotekach i „domówkach” , jednak nie tak hucznie i kolorowo.
Zdaje się , że najbardziej karnawałowe są niezmiennie jedynie bale przedszkolaków, gdzie wyszukane stroje i maski nawiązują do starych tradycji. Ten , kto 3 lutego był na balu w Przedszkolu Miejskim nr 5 w Kole może potwierdzić, że w istocie tak było.
Uczestnicy balu stawili się licznie, całe sześć grup przedszkolaków zajęło miejsca na parkiecie sali Spółdzielni Mieszkaniowej w Kole. O przebrania dla najmłodszych zadbali rodzice. Barwny korowód prezentował się wspaniale. Bajkowe i bajeczne postacie przewijały się to tu, to tam przypominając, że czas dzieciństwa, to czas magiczny i niepowtarzalny. Świat najmłodszych mieści w sobie bowiem rzeczy realne, lecz jednocześnie naznaczone wyobraźnią i dziecięcą fantazją. Osobiste doświadczanie i poznawanie świata jest dla dzieci bezcenne. Im więcej nowych sytuacji, tym szybciej dziecko dojrzewa emocjonalnie i lepiej radzi sobie w kontaktach społecznych. Łatwiej wówczas pojąć otaczającą je rzeczywistość, pokonać własne lęki i słabości. Bal w PM 5 był wyśmienitą okazją ku temu właśnie, zintegrował też całą społeczność przedszkolną i rodziców. Przybyłych powitała obecna na imprezie pani Agnieszka Kozajda, dyrektor Przedszkola nr 5, która życząc wszystkim udanej zabawy uznała bal za otwarty.

Bal nie mógłby się obyć bez muzyki. Przywieźli ją ze sobą artyści Muzycznej Agencji Artystycznej ART-ES z Łodzi, współpracujący z przedszkolem od wielu lat przy organizacji cyklicznych koncertów muzycznych. Zabawę prowadziła pani Ewa Szymkiewicz wokalistka i wodzirej w jednej osobie. Towarzyszył jej na instrumentach klawiszowych niezastąpiony pan Sławomir Bartkiewicz. Jak zawsze artyści stanęli na wysokości zadania. Świetny kontakt z dziećmi, spontaniczność i naturalność to ich znak firmowy. Nic więc dziwnego, że przedszkolaki reagowały żywo na muzykę. Wokalno-instrumentalne wersje znanych utworów muzycznych zachęcały do wspólnych tańców i pląsów. Był walczyk, poleczka, współczesne utwory muzyki rozrywkowej. Przedszkolaki nie żałowały też gardeł śpiewając popularne przeboje „ Ja uwielbiam ją” czy „Ruda tańczy jak szalona”. Dołączyli rodzice, nauczyciele, personel pomocniczy przedszkola i sama pani Agnieszka Kozajda, która pełniąc rolę dyrektora przedszkola zawsze chętnie angażuje się w zabawę z dziećmi. W ognistych tańcach na parkiecie wirował również pan Sławek Bartkiewicz, a jakby tego było mało, jednocześnie grał na akordeonie...jak to artysta muzyk multiinstrumentalista. Tańczyły nawet migoczące kolorowe iskierki świateł i snujące się kłęby pary wodnej tworzące poza muzyczne tło zabawy.

Momentem szczególnym było dla przedszkolaków spotkanie z Mikołajem, który „powołany został do życia” przez przewodniczącego Rady Rodziców. Ufundowane ze środków zadysponowanych przez radę upominki w postaci gier edukacyjnych dla dzieci, były miłą niespodzianką od Mikołaja. Rozgrzane atmosferą i zabawą przedszkolaki raczyły się słodkimi napojami, rodzice zaś kawą i herbatą. Miłych wrażeń nie brakowało . Szkoda tylko, że każdy bal ma swój finał, ten również.

Wszystkim zaangażowanym w organizację balu a w szczególności Zarządowi Spółdzielni Mieszkaniowej w Kole za udostępnienie sali, panu Sylwestrowi. Chęcińskiemu za podjęcie się roli Mikołaja, Radzie Rodziców za ufundowanie upominków, rodzicom za przekazanie materiałów do dekoracji sali, zapewnienie dzieciom strojów i aktywny udział w zabawie, panu Eugeniuszowi Gembka za sporządzenie dokumentacji fotograficznej z imprezy, mamie Lenki za przekazanie na rzecz dzieci słodyczy, za pomoc organizacyjną nauczycielom i personelowi pomocniczemu przedszkola oraz Agencji muzycznej Art Es za oprawę muzyczną imprezy, dziękujemy w imieniu dyrektora PM 5 pani Agnieszki Kozajda.
Zapraszamy na kolejny bal za rok.

oprac. R.Z. PM 5 Koło
foto E. Gembka


Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!