sim
Artbud
Wiadomości Pożary Zagrożenie pożarowe na terenie powiatu

Zagrożenie pożarowe na terenie powiatu

08-07-2010 16:18 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,549 | Komentarzy: 0
Zagrożenie pożarowe na terenie powiatu
Foto:
zacisze
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kole informuje, że w związku z utrzymywaniem się wysokich temperatur oraz brakiem opadów deszczu w ostatnich dniach na terenie niemal całej Polski obowiązuje duże zagrożenie pożarowe w lasach.
W związku z powyższym apelujemy do wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu w pobliżu obszarów leśnych, podczas poruszania się drogami publicznymi i niepublicznymi przebiegającymi w okolicach kompleksów leśnych ( nieużywanie otwartego ognia w różnych postaciach – w tym niepalenie papierosów, niezatrzymywanie się na poboczach dróg przy kompleksach leśnych).

Pamiętajmy również o obowiązku informowania o zauważonym pożarze Straż Pożarną dzwoniąc pod numer telefonu alarmowego 998 lub 112.

Ponad 90% pożarów w lasach powstaje, niestety, z winy człowieka. Głównym zagrożeniem dla naszych lasów są pożary spowodowane przede wszystkim przez nieostrożne obchodzenie się z otwartym ogniem, palenie tytoniu w lasach, wyrzucanie niedopałków papierosów z samochodów i pociągów przejeżdżających w pobliżu lasów. Pożar lasu rozwija się bardzo szybko, powodując bardzo duże zadymienie, niebezpieczne dla ruchu drogowego. Pożary zagrażają środowisku, ale również życiu ludzi, którzy znaleźli się w pobliżu oraz ich mieniu.

W okresie, kiedy nie ma zagrożenia pożarowego las jest otwarty dla wszystkich, ale żeby nasz pobyt w lesie nie wpłynął na pogorszenie stanu bezpieczeństwa pożarowego musimy pamiętać o przestrzeganiu zasad zachowania się w lesie, oto kilka z nich:

1)W lesie i w odległości od niego mniejszej niż 100 m zabronione jest używanie otwartego ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi.

2)Zabronione jest wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych na łąkach, ścierniskach i skarpach rowów.

3)Palenie tytoniu w lasach jest zabronione.

4)Przejazd przez las samochodami i motocyklami dozwolony jest tylko po drogach publicznych.

5)Parkowanie na drogach leśnych, przesiekach i na obrzeżach lasu jest niedozwolone. Prosimy o parkowanie swoich samochodów tylko w miejscach przewidzianych do tego celu.


W przypadku wprowadzenia zakazu wstępu do lasu, należy bezwzględnie przestrzegać tego przepisu aż do odwołania.

Źródło: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kole
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Byłeś/aś świadkiem wypadku, pożaru?
Podziel się wiadomością z nami!
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość

Zachowujemy anonimowość

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!