(1)|
Czytano: 1,895 razy |
przeczytasz w ok. 2 min.
Czy studia można postrzegać jako lukę w CV, czy może okres przepełniony kolejnymi doświadczeniami zawodowy i zdobywaniem pierwszych kompetencji niezbędnych na rynku pracy?
Pracuj.pl informuje, że 77% respondentów odbywa praktyki, a 65% badanych podejmuje pracę zawodową w trakcie studiów. Zdobyte podczas praktyk doświadczenie przekłada się, w ocenie respondentów, na podniesienie ich kompetencji zawodowych. Co ciekawe pierwsza praca mniej niż połowy badanych związana jest z kierunkiem ich studiów.
Studenci są zgodni – odbyte praktyki i staże pomagają w zdobyciu doświadczenia zawodowego. Uważa tak aż ¾ ankietowanych. Żacy wyliczają, że praktyki pozwalają w zdobyciu kompetencji merytorycznych, ale też tych miękkich. Blisko jedna piąta badanych po zakończeniu praktyk otrzymała propozycję pracy w firmie, w której zdobywała doświadczenie zawodowe. Najczęściej ofertę taką otrzymywali studenci kierunków ekonomicznych – wśród nich, co czwartemu zaproponowano pozostanie w firmie, w której odbywał praktyki.
Staże i praktyki to cenne doświadczenie, które stanowi kluczowy element CV każdego studenta i absolwenta. Jak je skutecznie pokazać w dokumencie?
Każdą studencką – działalność w kołach naukowych, organizacjach studenckich czy wolontariat kandydat może przekuć na swoją korzyć. Nie należy obawiać się również prezentowania pracy dorywczej np. zarabiania jako hostessa i barman. Najważniejsze to pokazać w CV, jak nasza dotychczasowa aktywność około zawodowa przełożyła się na rozwój kompetencji np. umiejętności pracy pod presją czasu, współpracy z klientem czy wielozadaniowości
CV zawsze należy dostosować do konkretnej oferty. Bardzo ważne jest, aby dokonywać ścisłej selekcji w prezentowaniu doświadczenia. Decydujące będzie więc opisanie tylko tej jego części, która łączy się z ofertą pracy. Ponadto, jeśli wiedza zdobyta w trakcie zajęć na uczelni jest wymagana przez pracodawcę, powołanie się na taką informację może zostać docenione przez rekrutera.
Wiele młodych osób, na etapie opracowywania CV kieruje się nie zawsze słuszną zasadą, że dokument przygotowany w oryginalny i kreatywny sposób znacznie zwiększy ich szanse w procesie rekrutacji. Tymczasem, w wielości rozmaitych form graficznych i ozdobników umieszczonych w takiej aplikacji, specjaliści HR nie mogą znaleźć podstawowych informacji oraz kluczowych z punktu widzenia pracodawcy danych.
Aby stworzyć naprawdę dobry życiorys, warto korzystać z dostępnych, bezpłatnych narzędzi, np. kreatorów CV które przeprowadzą kandydata przez cały proces. Dzięki nie młodzi kandydaci przygotują profesjonalny dokument aplikacyjny.