Leasing to jedna z wygodniejszych, o ile nie najwygodniejsza forma finansowania. O ile jednak leasingodawcy chętnie finansują samochody nowe, tak w przypadku używanych sytuacja nie jest już taka prosta. Nie każdy samochód może zostać wzięty w leasing – w niektórych przypadkach leasingodawca może odmówić bądź zaproponować niezbyt korzystne warunki umowy. Od czego zależy to, czy będziemy mogli skorzystać z możliwości leasingu?
Leasingodawcy zdecydowanie chętniej finansują samochody młode – najlepiej takie, które mają maksymalnie pięć lat. Im starsze auto, tym gorzej wygląda sytuacja z jego opłacaniem – tu może być ciężko uzyskać zgodę na leasing. Zawsze jednak istnieje możliwość złożenia prośby o indywidualne rozpatrzenie sprawy.
To, ile lat ma samochód, będzie miało również znaczenie dla samej umowy, a dokładniej czasu jej trwania. Im starszy będzie samochód, tym krótszy będzie czas, na jaki podpisana zostanie umowa. Najczęściej przyjmuje się, że wiek samochodu oraz termin, do jakiego obowiązuje, nie mogą razem przekroczyć siedmiu lub ośmiu lat.
W przypadku zakupu samochodu używanego, musimy liczyć się z wyższą wpłatą początkową. O ile przy kupnie nowego auta wynosi ona maksymalnie 5%, tak przy zakupie samochodu używanego jest to od 10 do 45%. Wysokość takiej wpłaty może być też poniekąd zależna od miejsca zakupu.
Oczywiście, przy zakupie używanego auta w leasingu, zapłacimy też za przegląd samochodu, jego wycenę oraz obowiązkowe ubezpieczenie – zarówno OC, jak i AC. Co do samego przeglądu, oprócz tego wykonanego przez eksperta firmy leasingowej, warto wykonać także przegląd w zaufanym warsztacie. Dokładne oględziny pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek.
Nie bez znaczenia jest również fakt, od kogo nabywamy samochód. Leasingodawca raczej nie będzie chętny finansować pojazd, który pochodzi z wątpliwego źródła. Warto szukać autoryzowanych dealerów oraz komisów, jak choćby http://autakrajowe.com.pl/.
To jednak jeszcze nie koniec wymagań. Nie tylko ważne jest to, od kogo kupujemy samochód, ale i w jakiej formie otrzymujemy dowód sprzedaży. W przypadku aut branych w leasing najlepiej, by była to faktura VAT. Dzięki niej możliwe jest skorzystanie z leasingu operacyjnego, który daje zdecydowanie większe korzyści niż leasing finansowy.