(2)|
Czytano: 5,949 razy |
przeczytasz w ok. 3 min.
W dniach 20 - 21 maja 2016r. odbywały się kolejne dwudniowe Mistrzostwa w Udzielaniu Pierwszej Pomocy, które organizuje Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Strzałkowie. Patronat nad imprezą objęli m.in. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Rejonowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu oraz Polish Society of Medical Simulation.
W tym roku do rywalizacji przystąpiło 16 drużyn, które musiały wykazać się znajomościami udzielania pierwszej pomocy na specjalnie zaaranżowanych na potrzeby mistrzostw stacjach. Pozorowane wypadki przygotowywane były przy użyciu profesjonalnych środków oraz rekwizytów i wyglądały bardzo realistycznie.
Podobnie jak przed rokiem, mistrzostwa rozgrywane były przez dwa dni. W piątek, zespoły składające się z gimnazjalistów, musiały zmierzyć się z bardzo różnymi zadaniami, znajdującymi się na terenie Strzałkowa. Na każdym z punktów inscenizowany był inny wypadek co wymagało od uczestników nie tylko wiedzy, ale także umiejętności odnalezienia się w nietypowej sytuacji. O to, żeby było jeszcze bardziej realistycznie zadbali studenci Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, którzy wcielili się w role pozorantów, niejednokrotnie utrudniając gimnazjalistom wykonanie zadania. Drugiego dnia scenariusz był podobny, jednak scenki zlokalizowane zostały tylko na terenie szkoły.
Po podliczeniu wszystkich zadań okazało się, że pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół im. Orła Białego w Powierciu, który zdobył łącznie 1523 punkty. II miejsce zajęła drużyna Gimnazjum im. Jana Pawła II w Malanowie. Na trzecim stopniu podium uplasowało się Gimnazjum nr 12 im. Jacka Kuronia w Poznaniu. Warto tu dodać, że w poprzednim roku różnica punktowa pomiędzy zwycięzcą a szóstym zespołem była minimalna. W tym roku przewaga zwycięzcy była dość znaczna, żeby nie powiedzieć miażdżąca.
Tego dnia wszyscy byli jednak zwycięzcami. – Od osób, które są w otoczeniu poszkodowanego, zależy bardzo wiele. To jest podstawowe ogniowo związane z zadysponowaniem służb ratunkowych, rozpoznaniem i ze wstępnym udzieleniem pomocy, bez tego nie możemy pójść dalej. Ludzkie życie jest w naszych rękach, a czasu mamy bardzo mało. W każdej chwili każdy z nas może być takim poszkodowanym i od tego, w jakim miejscu się znajdziemy, kto będzie koło nas, bardzo wiele w naszym życiu zależy. To nie są przypadki, dlatego im więcej młodych osób bierze udział w takich ćwiczeniach, tym większa szansa na szczęśliwe zakończenie – tak mówił Marek Dąbrowski, ratownik medyczny i wykładowca na Uniwersytecie Medycznym.
„Trening, trening i jeszcze raz trening. Oby tych umiejętności nie trzeba było wykorzystywać w życiu codziennym. Choćbyśmy mieli do dyspozycji najnowocześniejsze helikoptery, super szybkie karetki i najlepsze zespoły wykwalifikowanych ratowników - oni przybędą za jakiś czas a my jesteśmy tu i teraz, i od nas zależy w wielu przypadkach życie innych.
Cieszy zwycięstwo na tym poziomie w tak ważnej i trudnej rywalizacji. Drużyna nie wzięła się znikąd. Były to dziesiątki a może setki godzin treningu – kto by tam je liczył” – powiedział Bogumił Walczak - opiekun i trener drużyny.
Skład zwycięskiej drużyny:
Klaudia Stefanowska – kapitan
Julia Grabowska
Julia Kwiatkowska
Aleksandra Jeziorska
Łukasz Rzepecki
Maciej Suliński
Bogumił Walczak – opiekun
a pan wojt ma gdzies sukcesy dzieciz Powiercia mimo ze wygrali naprawde z miarzdzaca przewaga on woli przecietna Wrzce niz inteligetnych bystych zaradnych Powierciakow
Tomasz ·
02 Czerwiec 2016
Dlaczego w nagłówku nie jest napisane że to POWIERCIE WYGRAŁO te MISTRZOSTWA? Tylko dopiero w polowie artykułu dowiadujemy sie o tym zwycięstwie?