sim
kol-net
Wiadomości Miasto Koło Krótka historia najdłuższej kolskiej ulicy

Krótka historia najdłuższej kolskiej ulicy

28-07-2010 11:43 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 12,960 | Komentarzy: 6
Krótka historia najdłuższej kolskiej ulicy
Foto:
zacisze
Mało kto z nas wie, że ulica Toruńska posiada swą ciekawą historię. Dla wielu z nas jest to tylko długa ulica przemysłowo - handlowa. Młodsze pokolenie mówiąc potocznie "idziemy na miasto" ma na myśli właśnie ulicę Toruńską.
Postanowiliśmy przybliżyć Państwu historię powstania tej najdłuższej w Kole ulicy.

Ulica Toruńska stanowi połączenie centrum Koła z dzielnicą przemysłową. Jest jednocześnie drogą tranzytową w kierunku Sompolna i Inowrocławia. Rozciąga się od skrzyżowania z ul. Sienkiewicza i ul. 3 Maja do skrzyżowania z linią kolejową. Położona w całości na terenie osiedla Przedmieście Warszawskie.

Historia
W XV wieku na prawym brzegu Warty rozwijało się miasteczko Zduny. Jego mieszkańcy zajmowali się głównie drobnym rzemiosłem oraz handlem. 17 sierpnia 1655 r. wojska szwedzkie zniszczyły niemal całkowicie Przedmieście. Drugi okres rozwoju tej części miasta miał miejsce w XIX wieku, kiedy to Józef Freudenreich założył pierwszą fabrykę fajansu. Na przełomie XIX i XX wieku przy ulicy Toruńskiej wybudowano murowane kamienice, które istnieją do dziś i są objęte obserwacją konserwatora zabytków.

Okres dwudziestolecia międzywojennego przyniósł budowę przychodni lekarskiej oraz pierwszego bloku wielorodzinnego, pod aktualnym adresem Toruńska 69. W 1923 r. otwarto do użytku gmach Szkoły Podstawowej nr 3. Do 1939 r. ulica nosiła nazwę generała Orlicz-Dreszera. W okresie okupacji niemieckiej przemianowano ją na Thornenstraße. W tym okresie, równolegle do ulicy, wybudowano ulicę Garncarską. W 1945 r. przywrócono historyczną polską nazwę.

Po wyzwoleniu miasta, kilka kilometrów od centrum, rozpoczęto budowę zakładów przemysłowych. Do końca XX wieku powstały m.in: Zakłady Wyrobów Sanitarnych, Fabryka Materiałów i Wyrobów Ściernych "Korund", zakłady mięsne oraz zakład trudniący się produkcją materaców. W XXI wiek ulica Toruńska stała się reprezentacyjną arterią w mieście. Do skrzyżowania z ul. Broniewskiego zlokalizowane jest tu większość kolskich banków i sklepów.

Toruńska dziś
Ulica Toruńska w granicach administracyjnych miasta Koła ma długość ponad 4 km.

Przy ulicy mieszczą się obecnie m.in.
* dworzec autobusowy
* Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej
* Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu
* Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej
* Urząd Gminy Koło

Administracyjnie mieszkańcy ul. Toruńskiej przynależą do trzech parafii rzymskokatolickich. Numery nieparzyste do nr 115 włącznie oraz parzyste do nr 66 – są częścią parafii Podwyższenia Świętego Krzyża, kolejne zabudowania do nr 200 - parafii Matki Bożej Częstochowskiej, a wszystkie pozostałe – parafii Świętego Bartłomieja w Osieku Wielkim.

Źródło: wikipedia.pl
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (6)
~anonim 02-04-2012 15:53
"Zakłady Wyrobów Sanitarnych, Fabryka Materiałów i Wyrobów Ściernych "Korund", zakłady mięsne oraz zakład trudniący się produkcją materaców." Mam takie pytanie dlaczego część nazw jest pisana Wielką a część małą literą i czy poprawnie nie powinno być napisane MATERACY ?
| Zgłoś do usunięcia
~e 03-08-2010 09:47
Niezła wizytówka.Dziury,dziury,dziury.Zaorać ją.
| Zgłoś do usunięcia
~a 29-07-2010 16:04
czy Urząd Gminy Koło nie znajduje się czasem na ul. Sienkiewicza? Chyba że na Toruńskiej znajduje się Urząd Gminy Miejskiej Koło.
| Zgłoś do usunięcia
~kolak 29-07-2010 13:35
Chyba jednak się mylisz. Ulica ta przechodzi przez miasto Koło, gminę Koło i gminę Kościelec. Przez same miasto Koło tylko częściowo. Zresztą mało kto w ogóle wie, że jest w Kole taka ulica. A potocznie Toruńska jest najdłuższa i przebiega przez same centrum miasta, więc ja bym się nie czepiał szczegółów ;)
| Zgłoś do usunięcia
29-07-2010 12:47
najdłuższą ulicą w Kole jest chyba 'ulica Michała Rawity-Witanowskiego' - mylę się?
| Zgłoś do usunięcia
~efka 28-07-2010 13:33
Bardzo fajnie przedstawiona historia mojej ulicy :) chociaz pewnie mozna byloby napisac duzo wiecej ;)
| Zgłoś do usunięcia