sim

Wiadomości Miasto Koło 24. rocznica śmierci księdza Opałko

24. rocznica śmierci księdza Opałko

02-08-2010 07:58 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 4,940 | Komentarzy: 2
24. rocznica śmierci księdza Opałko
Foto:
zacisze
Równo 24 lata temu - 1 sierpnia 1986 r. – zmarł ks. Serafin Opałko. Duchowny był osobą, która w wyjątkowy sposób wpisała się w historię miasta Koła i okolic. Jako proboszcz kościoła farnego m.in. dokonał generalnego remontu świątyni oraz wspierał „Solidarność” podczas stanu wojennego. Z jego inicjatywy wybudowano dwa nowe kościoły.
Serafin Opałko urodził się 10 sierpnia 1911 r. w Jaroszewicach Rychwalskich. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Rychwale, a w 1930 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. 29 czerwca 1937 r. został wyświęcony na księdza. Do wybuchu II wojny światowej pracował w parafiach diecezji włocławskiej – Skomlinie i Żarkach.

Czynnie uczestniczył w kampanii wrześniowej. W kolejnych latach okupacji niemieckiej prowadził wywiad na rzecz Armii Krajowej. Ze względu na swoją działalność partyzancką, po wojnie musiał opuścić dotychczasową parafię. Zamieszkał w swoich rodzinnych stronach i sprawował opiekę duszpasterską w parafiach: Grochowy, Rychwał i Dzierzbin.

W 1948 r. został mianowany przez bpa Karola Radońskiego proboszczem parafii w Ciechocinku. W roku 1960 r. przeniesiono go do Radziejowa, a w 1971 r. objął probostwo w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole. W naszym mieście podjął się wielkiego dzieła renowacji zabytku pochodzącego z przełomu XIV i XV wieku.

Do najważniejszych dzieł zalicza się kilka wydarzeń. 7 października 1973 został poświęcony nowy ołtarz soborowy ze stylowo rzeźbionymi datami 966-1966 (w 2008 r. z prezbiterium został przeniesiony do bocznej kaplicy MB Częstochowskiej). Odrestaurowano renesansową ambonę oraz wymieniono ławki i konfesjonały. W 1974 r. zakończono remont kaplicy cmentarnej. W kolejnym roku rozpoczęto restaurację kaplicy MB Częstochowskiej oraz wymiany dachówki nad całym kościołem. 18 sierpnia 1983 r. ruszyło odnowienie polichromii.

Na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego stulecia ks. Opałko podjął się niełatwego dzieła budowy dwóch nowych świątyń na terenie dekanatu kolskiego. Jego staraniem powstał kościół Matki Bożej Częstochowskiej przy ul. Blizna w Kole oraz kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Ochlach.

W okresie stanu wojennego swoją duszpasterską opieką objął rozwijający się ruch społeczny „Solidarności”. 13 grudnia 1981 r. w kronice parafialnej zanotował: „Naród został przygnębiony. W kraju jak po pogrzebie.”
Ks. Serafin Opałko zmarł na zawał serca 1 sierpnia 1986 r. Został pochowany na kolskich cmentarzu parafialnym przy ul. Poniatowskiego, naprzeciw wejścia do kaplicy. Uroczystości pogrzebowej, w której uczestniczyły tysiące kolan oraz setki kapłanów, przewodniczył pochodzący z Koła biskup pomocniczy włocławski – Czesław Lewandowski.

Zmarły przed 24 laty kolski proboszcz i dziekan został w naszym mieście upamiętniony poprzez nadanie jego imienia - ulicy oraz rondu w pobliżu osiedla Nowa Kolejowa. Jego podobizna zdobi także jedną ze ścian w kościele farnym.

Marcin Nowacki
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (2)
~ewa 02-08-2010 20:21
chcemy wiecej takich wiadomości - to jest bardzo ciekawe. brawo redakcja
| Zgłoś do usunięcia
~Janusz 02-08-2010 18:39
Dzięki temu, co na portalu wspomniał i przedstawił w zarysie postać Ks.śp. Serafina dziekana i proboszcza kolskiego. Społeczeństwo miasta upamiętniło poprzez decyzję Radnych postać tego kapłana nazwa ulicy i ronda. Nam pozostaje życzliwa pamięć i modlitwa.
| Zgłoś do usunięcia