R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Muzeum

Konkurs plastyczny na projekt banknotu lokalnego

02-02-2017 17:26 | Źródło: Muzeum Technik Ceramicznych w Kole | Wyświetleń artykułu: 3,875 | Komentarzy: 0

Dla uczczenia jubileuszu stulecia emisji kolskich banknotów SKO działające w Szkole Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole wraz z naszym muzeum oraz kolskim oddziałem PKO BP postanowili zorganizować konkurs plastyczny na projekt współczesnego banknotu lokalnego.

Foto:MTC
R E K L A M A

Obchodzimy stulecie wyemitowania przez nasze miasto banknotów lokalnych. Dla uczczenia tej rocznicy nasze muzeum zorganizowało wystawę - "Zwiastun Niepodległości - Kolski Bon Miejski - W Stulecie Emisji". Na tej ekspozycji można było obejrzeć unikalne eksponaty ze zbiorów Pana Rafała Marciniaka. Podczas I Wojny Światowej, z powodu braku drobnych pieniędzy, wiele miast emitowało tzw. pieniądz zastępczy. Tak też uczynił Magistrat Miasta Koła emitując serię banknotów lokalnych o nominale 10, 20 i 40 groszy, zdobionych ryciną królewskiego zamku kolskiego. Właśnie nominał określony w groszach odróżniał kolskie drobne od innych emisji miejskich, które – w zależności od zaboru – określały nominał w kopiejkach lub fenigach. Ta kolska emisja groszowa była znakiem nadziei na nadejście niepodległości, której symbolem były przecież narodowe nominały walutowe. W 1918 r., już w Polsce Niepodległej kolskie bony zostały uznane za jedne z najatrakcyjniejszych wojennych walorów numizmatycznych. W bardzo cenionym przez kolekcjonerów albumie „Pamiątki Wojenne” (Warszawa 1918) o emisji tej napisano: „Magistrat miasta Koła, idąc za ogólnym prądem walki z brakiem drobnych, wypuścił dwie edycje znaków pieniężnych. Pochlebna dbałość miasta o wygląd dokumentów, zaopatrzonych jego pieczęcią, w tym wypadku, służyć może za wzór. Po projekt zwrócono się do jednego z artystów malarzy, który wykonaniem powierzonego obie zadania przysłużył się miastu dając piękną i godną pamiątkę chwili”. Nazwisko projektanta bonów nie jest znane (choć po inicjałach umieszczonych na nich można się domyślać, że był nim E. Trojanowski - twórca związany z fabryką fajansu Czesława Freudenreicha), a i samych bonów kolskiej emisji zachowało się bardzo niewiele. Na rynku numizmatycznym są one wyjątkową rzadkością.

Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym na projekt: „Kolekcjonerskiego Bonu Miejskiego”

W konkursie mogą wziąć udział uczniowe Szkół Podstawowych z klas 4-6. Zadaniem konkursowym jest stowrzenie pracy (format a4, technika dowolna), która będzię ilustracją bonu zastępującego środek płatniczy (promującego SKO oraz region zamieszkania). Gotowe prace z podanymi: imieniem, nazwiskiem, klasą do której uczęszcza uczestnik konkursu; imieniem i nazwiskiem opiekuna; należy przesłać na adres: Muzeum Technik Ceramicznych, ul: Kajki 44, 62-200 Koło do dnia 10 marca 2017 r. Spośród przesłanych prac jury powołane przez organizatrów wybierze 3 prace, które zostana nagrodzone.

Dodatkowe informacje: e-mail: [email protected] lub na stronie muzeum www.muzeum-kolo.pl (wystawy czasowe). Regulamin dostępny na stonie muzeum.

 

R E K L A M A

DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze