sim
Artbud
Wiadomości Muzeum Konkurs plastyczny na projekt banknotu lokalnego

Konkurs plastyczny na projekt banknotu lokalnego

02-02-2017 17:26 | Źródło: Muzeum Technik Ceramicznych w Kole | Wyświetleń artykułu: 2,443 | Komentarzy: 0
Jubiler Euro Koło
Konkurs plastyczny na projekt banknotu lokalnego
Foto:MTC
Dla uczczenia jubileuszu stulecia emisji kolskich banknotów SKO działające w Szkole Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole wraz z naszym muzeum oraz kolskim oddziałem PKO BP postanowili zorganizować konkurs plastyczny na projekt współczesnego banknotu lokalnego.

Obchodzimy stulecie wyemitowania przez nasze miasto banknotów lokalnych. Dla uczczenia tej rocznicy nasze muzeum zorganizowało wystawę - "Zwiastun Niepodległości - Kolski Bon Miejski - W Stulecie Emisji". Na tej ekspozycji można było obejrzeć unikalne eksponaty ze zbiorów Pana Rafała Marciniaka. Podczas I Wojny Światowej, z powodu braku drobnych pieniędzy, wiele miast emitowało tzw. pieniądz zastępczy. Tak też uczynił Magistrat Miasta Koła emitując serię banknotów lokalnych o nominale 10, 20 i 40 groszy, zdobionych ryciną królewskiego zamku kolskiego. Właśnie nominał określony w groszach odróżniał kolskie drobne od innych emisji miejskich, które – w zależności od zaboru – określały nominał w kopiejkach lub fenigach. Ta kolska emisja groszowa była znakiem nadziei na nadejście niepodległości, której symbolem były przecież narodowe nominały walutowe. W 1918 r., już w Polsce Niepodległej kolskie bony zostały uznane za jedne z najatrakcyjniejszych wojennych walorów numizmatycznych. W bardzo cenionym przez kolekcjonerów albumie „Pamiątki Wojenne” (Warszawa 1918) o emisji tej napisano: „Magistrat miasta Koła, idąc za ogólnym prądem walki z brakiem drobnych, wypuścił dwie edycje znaków pieniężnych. Pochlebna dbałość miasta o wygląd dokumentów, zaopatrzonych jego pieczęcią, w tym wypadku, służyć może za wzór. Po projekt zwrócono się do jednego z artystów malarzy, który wykonaniem powierzonego obie zadania przysłużył się miastu dając piękną i godną pamiątkę chwili”. Nazwisko projektanta bonów nie jest znane (choć po inicjałach umieszczonych na nich można się domyślać, że był nim E. Trojanowski - twórca związany z fabryką fajansu Czesława Freudenreicha), a i samych bonów kolskiej emisji zachowało się bardzo niewiele. Na rynku numizmatycznym są one wyjątkową rzadkością.

Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym na projekt: „Kolekcjonerskiego Bonu Miejskiego”

W konkursie mogą wziąć udział uczniowe Szkół Podstawowych z klas 4-6. Zadaniem konkursowym jest stowrzenie pracy (format a4, technika dowolna), która będzię ilustracją bonu zastępującego środek płatniczy (promującego SKO oraz region zamieszkania). Gotowe prace z podanymi: imieniem, nazwiskiem, klasą do której uczęszcza uczestnik konkursu; imieniem i nazwiskiem opiekuna; należy przesłać na adres: Muzeum Technik Ceramicznych, ul: Kajki 44, 62-200 Koło do dnia 10 marca 2017 r. Spośród przesłanych prac jury powołane przez organizatrów wybierze 3 prace, które zostana nagrodzone.

Dodatkowe informacje: e-mail: skotrojkakolo@wp.pl lub na stronie muzeum www.muzeum-kolo.pl (wystawy czasowe). Regulamin dostępny na stonie muzeum.

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Muzeum Technik Ceramicznych
Kontakt z autorem: muzeum@kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!