sim
marzena pilarska
Wiadomości Miasto Koło Sanepid przypomina o sezonie grypowym

Sanepid przypomina o sezonie grypowym

09-02-2017 08:25 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 6,510 | Komentarzy: 0
Sanepid przypomina o sezonie grypowym
Foto:Medonet
zacisze
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole przypomina, że rozpoczął się sezon wzmożonych zachorowań na grypę. W Polsce trwa on od października do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. Rejestruje się wtedy od kilkuset do kilku milionów zachorowań na grypę i choroby grypopodobne.

Grypa powoduje zachorowania w każdej grupie wiekowej. Na całym świecie, szacuje się, że corocznie zachorowania na grypę są przyczyną około 3 do 5 milionów przypadków ciężkich powikłań pogrypowych, a około 250 000 do 500 000 zgonów. Jednocześnie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole informuje, że  dostępne są skuteczne szczepienia ochronne przeciw grypie, które pozwalają na zapobieganie samej chorobie i jej groźnym powikłaniom.

Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas  kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób. Objawy grypy są niecharakterystyczne, lecz najczęstsze dotyczą nagłego występowania:

  • objawów ogólnych - wysokiej gorączki, dreszczy, bólów mięśni, bólów głowy (najczęściej okolicy czołowej i zagałkowy), uczucia rozbicia i osłabienia, złego ogólnego samopoczucia;
  • objawów ze strony układu oddechowego - suchego kaszlu, bólu gardła i katarem (zwykle o niedużym nasileniu).

Jedynie rzetelna wiedza pozwoli na dobre przygotowanie się do zagrożenia, jakie dla społeczeństwa stanowi grypa. Mając powyższe na uwadze zachęcamy Państwa do zapoznania ię i skorzystania z materiałów umieszczonych na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego www.gis.pl  i Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy www.mp.pl/opzg/   
 

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Słowa kluczowe:
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!