sim
kol-net
Wiadomości Miasto Koło Profilaktyka raka piersi w MOPS w Kole

Profilaktyka raka piersi w MOPS w Kole

19-05-2017 09:12 | Źródło: MOPS Koło | Wyświetleń artykułu: 5,221 | Komentarzy: 0
Profilaktyka raka piersi w MOPS w Kole
Foto:MOPS Koło
zacisze
16 maja 2017 r. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną w Kole zorganizował szkolenie z zakresu profilaktyki raka piersi. Szkolenie odbyło się w siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy w Kole i skierowane było dla dwóch grup odbiorców.

Uczestnikami szkolenia były kobiety - uczestnicy ŚDS w Dąbiu, ŚDS w Dębnie Królewskim, ŚDS w Kole oraz pracownicy MOPS w Kole. Spotkanie miało charakter edukacyjny, pozwoliło na przyswojenie i poszerzenie własnej wiedzy na temat raka piersi, jego objawów, czynników ryzyka zachorowalności itp. Ponadto przedstawione zostały informacje dotyczące samobadania piersi i jego etapów.

Każda z osób uczestniczących w szkoleniu miała możliwość praktycznej nauki wykonywania badania piersi korzystając z fantoma piersi oraz przy instruktażu słownym, pokazowym osób szkolących. „(…) Każda kobieta może zachorować na raka piersi. Dlatego bardzo ważne jest, aby kobiety nauczyły się obserwować i badać swoje piersi. Każda z nich powinna poznać zmiany stale zachodzące w jej piersiach. Zmiany te zależą od wieku i cyklu miesięcznego. Należy więc najpierw badać swoje piersi w różnych dniach cyklu i starać się zapamiętać ich wygląd, konsystencję ewentualny obrzęk przed miesiączką, bolesność itp. Następnie należy badać piersi przynajmniej l raz w miesiącu, zawsze w tym samym dniu cyklu miesięcznego. Najlepiej w pierwszych dniach po miesiączce. Kobiety, u których ustały już miesiączki, powinny badać swoje piersi również, co miesiąc, zawsze w tym samym dniu miesiąca (…)”. Dostarczone zostały także szczegółowe informacje dotyczące badań mammograficznych, ultrasonograficznych, aspiracyjnych oraz metod leczenia.

Szkolenie przeprowadzone przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno –Epidemiologiczną w Kole, p. Beatę Biskupską oraz p. Annę Plazurę wzbudziło ogromne zainteresowanie, szczególnie wśród uczestniczek śds –ów. Wszystkie osoby miały możliwość zadawania nurtujących pytań, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi.

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!