sim

Wiadomości Biblioteka Filip Łobodziński w PiMBP w Kole

Filip Łobodziński w PiMBP w Kole

09-06-2017 13:08 | Źródło: PiMBP w Kole | Wyświetleń artykułu: 2,644 | Komentarzy: 2
Jubiler Euro Koło
Filip Łobodziński w PiMBP w Kole
W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kole gościł Filip Łobodziński z premierowym "Dusznym krajem" Boba Dylana. Spotkanie odbyło 9 czerwca 2017r. w sali konferencyjnej Ratusza.

Bob Dylan - ojciec nowoczesnej piosenki, muzyk, poeta - swoją twórczością oraz postawą życiową inspirował wyobraźnię całych pokoleń. Swój pierwszy album Bob Dylan, wydał w 1962 r. ale dopiero po drugiej płycie The freewheelin’ Bob Dylan (1963) na trwałe wpisał się w kanon muzyki rozrywkowej jako prekursor dwudziestowiecznej kontrkultury. Na spuściznę muzyczną Dylana składa się ponad 70 albumów i płyt długogrających, wśród których znajdują się niezapomniane hymny pokoleniowe: „Like a Rolling stone”, „Blowin in the wind”. Wielokrotnie wyróżniany nagrodą Grammy, w 2016r. został laureatem literackiej Nagrody Nobla za „stworzenie nowych form poetyckiej ekspresji”.

Filip Łobodziński - urodzony w 1959r. w Warszawie - to Iberysta, dziennikarz, muzyk i tłumacz z: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, katalońskiego, portugalskiego oraz ladino. Laureat Nagrody Instytutu Cervantesa w Warszawie w 2005r. za najlepszy przekład literacki. Przełożył m. in. Za żelazną kurtyną Carmen Laforet czy Klub Dumas Artura Prezea-Reverte. Pracował jako dziennikarz (TVP, Polsat News, Trójka, Inforadio, „Non Stop”, „Rock’n’Roll”, „Machina”, „Przekrój”, „Newsweek”). Obecnie prowadzi program telewizyjny „Xięgarnia”. Współzałożyciel Zespołu Reprezentacyjnego (od 1983, sześć płyt) oraz dylan.pl (od 2014, jedna płyta). Zafascynowany twórczością i postacią Boba Dylana, jest dziś w Polsce jednym z największych znawców amerykańskiego muzyka. Wydany w Biurze Literackim zbiór Duszny kraj (2017) - w całości przetłumaczony przez Filipa Łobodzińskiego - to antologia 132 poetyckich tekstów Boba Dylana.

Filip Łobodziński o książce Duszny kraj napisał:

„Dziś Dylan nie jest szokiem kulturowym, ale wielką postacią światowej kultury, Ojcem Założycielem współczesnej piosenki z ważkim tekstem, kimś, kto prostował ścieżki Lou Reedowi, Davidowi Bowiemu, Joni Mitchell, Leonardowi Cohenowi, Tomowi Waitsowi, Neilowi Youngowi, Patti Smith, Nickowi Cave’owi, Sinéad O’Connor i mnóstwu innych. Dziś Dylan bywa stawiany siłą na cokole, na którym stać nie chce, ale na którym wielu chętnie go widzi. Jednak my w Polsce wciąż Dylana nie znamy. Skąpe dotąd próby spolszczenia jego twórczości to za mało, by mógł skutecznie zasilić naszą przestrzeń duchową, tak jak zasilili ją Cohen, Brel czy Wysocki. Moim zamierzeniem, moim celem, moim pragnieniem było to, żeby polscy słuchacze mogli przeżyć choć trochę podobne wrażenie, co odbiorcy oryginałów. Nie twierdzę, że moje przekłady są genialne, ale niech coś się, do ciężkiej cholery, zacznie. Niech przyjdą inni, (jeszcze) lepsi. Dylan na to zasługuje jak mało kto. Obyśmy my zasługiwali na niego.”

Spotkanie Filipa Łobodzińskiego -  z uczniami Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole - poprowadził Artur Burszta, właściciel i szef Biura Literackiego, założyciel Fundacji Europejskie Spotkania Pisarzy, pomysłodawca i organizator festiwalu Europejski Port Literacki Wrocław. Autor programu telewizyjnego „Poezjem” oraz filmu Dorzecze Różewicza (2011). Laureat Nagrody Biblioteki Raczyńskich (2000/2001) oraz Nagrody Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar 2009 r.

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna
Kontakt z autorem: a.pietruszka@biblioteka-kolo.pl


DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (2)
Do isa 10-06-2017 09:23
Wszystkie wydarzenia sa dodawane w kalendarium wydarzen. Prosimy tam zagladac a bedzie wszystko wiadomo
| Zgłoś do usunięcia
isa 09-06-2017 23:26
Bardzo szkoda, że serwis e-kolo informuje o tym co było , a nie zapowiada wielu ciekawych wydarzeń czy imprez. Generalnie brakuje tego typu informacji, skoro jest to portal miejski , to powinien to czynić. Pozdrawiam i oczekuję zmian na lepsze.
| Zgłoś do usunięcia