(2)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Pochmurno -1.7
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Filip Łobodziński w PiMBP w Kole

Autor: PiMBP w Kole 09 Czerwiec 2017 przeczytasz w ok. 3 min.
Filip Łobodziński w PiMBP w Kole
© PiMBP w Kole
(2) | Czytano:
5,337 razy | przeczytasz w ok. 3 min.
Spotkanie z Filipem Łobodzińskim w PiMBP w Kole

W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kole gościł Filip Łobodziński z premierowym "Dusznym krajem" Boba Dylana. Spotkanie odbyło 9 czerwca 2017r. w sali konferencyjnej Ratusza.

R E K L A M A
2
Czytano:
5,337 razy
Udostępnij

Bob Dylan - ojciec nowoczesnej piosenki, muzyk, poeta - swoją twórczością oraz postawą życiową inspirował wyobraźnię całych pokoleń. Swój pierwszy album Bob Dylan, wydał w 1962 r. ale dopiero po drugiej płycie The freewheelin’ Bob Dylan (1963) na trwałe wpisał się w kanon muzyki rozrywkowej jako prekursor dwudziestowiecznej kontrkultury. Na spuściznę muzyczną Dylana składa się ponad 70 albumów i płyt długogrających, wśród których znajdują się niezapomniane hymny pokoleniowe: „Like a Rolling stone”, „Blowin in the wind”. Wielokrotnie wyróżniany nagrodą Grammy, w 2016r. został laureatem literackiej Nagrody Nobla za „stworzenie nowych form poetyckiej ekspresji”.

Filip Łobodziński - urodzony w 1959r. w Warszawie - to Iberysta, dziennikarz, muzyk i tłumacz z: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, katalońskiego, portugalskiego oraz ladino. Laureat Nagrody Instytutu Cervantesa w Warszawie w 2005r. za najlepszy przekład literacki. Przełożył m. in. Za żelazną kurtyną Carmen Laforet czy Klub Dumas Artura Prezea-Reverte. Pracował jako dziennikarz (TVP, Polsat News, Trójka, Inforadio, „Non Stop”, „Rock’n’Roll”, „Machina”, „Przekrój”, „Newsweek”). Obecnie prowadzi program telewizyjny „Xięgarnia”. Współzałożyciel Zespołu Reprezentacyjnego (od 1983, sześć płyt) oraz dylan.pl (od 2014, jedna płyta). Zafascynowany twórczością i postacią Boba Dylana, jest dziś w Polsce jednym z największych znawców amerykańskiego muzyka. Wydany w Biurze Literackim zbiór Duszny kraj (2017) - w całości przetłumaczony przez Filipa Łobodzińskiego - to antologia 132 poetyckich tekstów Boba Dylana.

Filip Łobodziński o książce Duszny kraj napisał:

„Dziś Dylan nie jest szokiem kulturowym, ale wielką postacią światowej kultury, Ojcem Założycielem współczesnej piosenki z ważkim tekstem, kimś, kto prostował ścieżki Lou Reedowi, Davidowi Bowiemu, Joni Mitchell, Leonardowi Cohenowi, Tomowi Waitsowi, Neilowi Youngowi, Patti Smith, Nickowi Cave’owi, Sinéad O’Connor i mnóstwu innych. Dziś Dylan bywa stawiany siłą na cokole, na którym stać nie chce, ale na którym wielu chętnie go widzi. Jednak my w Polsce wciąż Dylana nie znamy. Skąpe dotąd próby spolszczenia jego twórczości to za mało, by mógł skutecznie zasilić naszą przestrzeń duchową, tak jak zasilili ją Cohen, Brel czy Wysocki. Moim zamierzeniem, moim celem, moim pragnieniem było to, żeby polscy słuchacze mogli przeżyć choć trochę podobne wrażenie, co odbiorcy oryginałów. Nie twierdzę, że moje przekłady są genialne, ale niech coś się, do ciężkiej cholery, zacznie. Niech przyjdą inni, (jeszcze) lepsi. Dylan na to zasługuje jak mało kto. Obyśmy my zasługiwali na niego.”

Spotkanie Filipa Łobodzińskiego -  z uczniami Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole - poprowadził Artur Burszta, właściciel i szef Biura Literackiego, założyciel Fundacji Europejskie Spotkania Pisarzy, pomysłodawca i organizator festiwalu Europejski Port Literacki Wrocław. Autor programu telewizyjnego „Poezjem” oraz filmu Dorzecze Różewicza (2011). Laureat Nagrody Biblioteki Raczyńskich (2000/2001) oraz Nagrody Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar 2009 r.

GALERIA ZDJĘĆ
GALERIA ZDJĘĆ


Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (2)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Do isa · 10 Czerwiec 2017
Wszystkie wydarzenia sa dodawane w kalendarium wydarzen. Prosimy tam zagladac a bedzie wszystko wiadomo
isa · 09 Czerwiec 2017
Bardzo szkoda, że serwis e-kolo informuje o tym co było , a nie zapowiada wielu ciekawych wydarzeń czy imprez. Generalnie brakuje tego typu informacji, skoro jest to portal miejski , to powinien to czynić. Pozdrawiam i oczekuję zmian na lepsze.
Gmina Kłodawa
Kino Objazdowe zaprasza do Kłodawy. Cztery propozycje czekają na Was
19 godziny temu 1,437

Kino Objazdowe zaprasza do Kłodawy. Cztery propozycje czekają na Was

Gmina Kościelec
Jarmark Świąteczny w Gminnym Domu Kultury w Kościelcu
20 godziny temu 2,331

Jarmark Świąteczny w Gminnym Domu Kultury w Kościelcu

Gmina Kościelec
Kościelec - Gminny Konkurs Plastyczny
21 godziny temu 620

Kościelec - Gminny Konkurs Plastyczny

Miasto Koło
Dwa wilki zarejestrowane w kolskim Nadleśnictwie [WIDEO]
1 dzień temu 18,147

Dwa wilki zarejestrowane w kolskim Nadleśnictwie [WIDEO]

Wypadki
Zderzenie czołowe na prostym odcinku drogowym
1 dzień temu 11,680

Zderzenie czołowe na prostym odcinku drogowym

Miasto Koło
To już pewne. Liczba radnych w Kole zmniejszy się o 6 osób!
1 dzień temu 9,680 12

To już pewne. Liczba radnych w Kole zmniejszy się o 6 osób!

R E K L A M A