sim
Koflexwerk
Wiadomości Dawno temu w Kole Willa, tzw. Sejmik

Willa, tzw. Sejmik

24-11-2017 07:00 | Źródło: Dr Krzysztof Witkowski | Wyświetleń artykułu: 10,918 | Komentarzy: 7
Willa, tzw. Sejmik
Foto:Autor nieznany. | Widokówka wysłana 6.03.1917 r. Ze zb. Pana Roberta Krysztofowicza.
zacisze
W naszym cyklu przedstawiliśmy już budynek Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Teraz czas na obiekt znajdujący się naprzeciwko niego, czyli tzw. "Sejmik".

Willę zbudowano w latach 1880-1890. Do 1920 r. była własnością Aleksandra Cypriana von Kreutza, a w latach 1921 – 1929 dr med. Henryka Fiałkowskiego. Później w okresie międzywojennym willa należała do powiatu kolskiego i użytkowana była jako siedziba sejmiku powiatowego. Po wojnie mieściła się tam Szkoła Podstawowa, Wydział Oświaty oraz Biblioteka Publiczna, a od 1980 r. internat Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego.Obecnie po przeniesieniu szkoły i internatu budynek stoi pusty. Miejmy nadzieję, że przedłużająca się taka sytuacja nie spowoduje tego, że budynek popadnie w ruinę, kiedy właściciel (Powiat Kolski) będzie czekał na intratnego kupca.

Już od lat istnieje pomysł, aby w budynku umieścić muzeum. Trzeba powiedzieć, że biorąc pod uwagę jego kubaturę i plener wokół, jest to doskonały obiekt na ten cel. Nasze miasto doczekałoby się wreszcie muzeum z prawdziwego zdarzenia. 

Willa jest murowana z cegły i tynkowana. Budynek założony na rzucie prostokąta, z trójosiowymi ryzalitami pośrodku dłuższych elewacji. Willa jest dwupiętrowa, przykryta dachem dwuspadowym, daszki nad ryzalitami dwuspadowe, o kalenicy prostopadłej do głównej. Elewacje mają piękne boniowane naroża. Willa reprezentuje styl neoklasycystyczny.

Na widokówce wysłanej 6 marca 1917 r. widzimy ten budynek, jeszcze z drewnianym ogrodzeniem. Również ganek różni się obecnie nieco od stanu wcześniejszego (obecnie jest zabudowany).

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku Krzysztof
Posiadasz archiwalne zdjęcia Koła?
Podziel się nimi z innymi pasjonatami
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość
<
Biały Fortepian news
dr Krzysztof Witkowski
Kontakt z autorem: krzysiek.witkowski@onet.eu
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (7)
Kolanin 08-01-2018 12:55
Ja nie rozumiem ,po co miastu budynek sejmiku.Starosta z PSL pozbędzie się ruiny,a miasto będzie fundamenty remontować. Przecież tam fundamenty z cegły zmurszałej ,co ledwo się trzyma. Żadnej izolacji.Juz była kiedyś mowa,ze lepiej kupić budynek kolo dawnej fabryki fajansów. Moim zadaniem to jest duży błąd p.burmistrz.Miasto powinno wycofać się z tego zakupu,chyba,ze darmo starosta przekazuje.
| Zgłoś do usunięcia
kr 10-01-2018 13:30
Jeżeli ktoś ci coś za darmo tak daje lub remontuje i odnawia na twojej posesji, to rzeczywiście robisz lepsze interesy niż ja.
Kolanin 10-01-2018 12:06
Ale po co miasto ma kupować od starosty z PSL?,Można, jeśli nie za darmo wziąć,to wynajać. Nie pali się z przenosinami muzeum.Niech starosta remontuje swoje zabytki.Oj Ty interesu dobrego jeszcze nie zrobiłeś w życiu...
kr 10-01-2018 08:50
Odpowiedz sobie na proste pytanie: jaki powiat ma interes żeby odnawiać sejmik jeżeli przez 25 lat istnienia powiatu tego nie zrobił i w ub. roku wyprowadził z niego internat SOSW? Zresztą od dawna powiat chciał żeby sejmik - jeden z nielicznie dobrze zachowanych zabytkowych budynków w Kole, kupiło miasto, to z jakiej racji ma w niego inwestować? Ty jak sprzedajesz samochód to też wymieniasz w nim wszystko i kładziesz nowy lakier?
Kolanin 09-01-2018 18:32
To co ,jak bedzie nadal pod starostwem,to już nie bedzie zabytkiem w Kole?Co Ty gadasz kr?
kr 08-01-2018 20:58
Rzeczywiście - wtedy będziemy mogli oglądać kolskie zabytki tylko na dawnych widokówkach jak budynek teatru na Nowym Rynku barbarzyńsko wyburzony w latach 70-tych. Mamy też najlepszy z nowszych czasów przykład na budynku hotelu Jaźwińskich, którym władze miasta się nie interesowały i stał się ruiną zagrażającą bezpieczeństwu czy też obecnie pastorówką. Z ciebie taki Kolanin jak ze mnie Kubańczyk. Dzięki takim "Kolanom" miasto wygląda tak jak wygląda, a zwłaszcza jego zabytki.
marek 25-11-2017 07:08
Jak najbardziej jestem za, tylko muzeum.
| Zgłoś do usunięcia