(7)
Mgła 11
Popularne tagi:

Willa, tzw. Sejmik

Autor: Dr Krzysztof Witkowski 24 Listopad 2017 przeczytasz w minutę
Willa, tzw. Sejmik
© Autor nieznany.
(7) | Czytano:
16,419 razy | przeczytasz w minutę
Widokówka wysłana 6.03.1917 r. Ze zb. Pana Roberta Krysztofowicza.

W naszym cyklu przedstawiliśmy już budynek Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Teraz czas na obiekt znajdujący się naprzeciwko niego, czyli tzw. "Sejmik".

R E K L A M A
7
Czytano:
16,419 razy
Udostępnij

Willę zbudowano w latach 1880-1890. Do 1920 r. była własnością Aleksandra Cypriana von Kreutza, a w latach 1921 – 1929 dr med. Henryka Fiałkowskiego. Później w okresie międzywojennym willa należała do powiatu kolskiego i użytkowana była jako siedziba sejmiku powiatowego. Po wojnie mieściła się tam Szkoła Podstawowa, Wydział Oświaty oraz Biblioteka Publiczna, a od 1980 r. internat Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego.Obecnie po przeniesieniu szkoły i internatu budynek stoi pusty. Miejmy nadzieję, że przedłużająca się taka sytuacja nie spowoduje tego, że budynek popadnie w ruinę, kiedy właściciel (Powiat Kolski) będzie czekał na intratnego kupca.

Już od lat istnieje pomysł, aby w budynku umieścić muzeum. Trzeba powiedzieć, że biorąc pod uwagę jego kubaturę i plener wokół, jest to doskonały obiekt na ten cel. Nasze miasto doczekałoby się wreszcie muzeum z prawdziwego zdarzenia. 

Willa jest murowana z cegły i tynkowana. Budynek założony na rzucie prostokąta, z trójosiowymi ryzalitami pośrodku dłuższych elewacji. Willa jest dwupiętrowa, przykryta dachem dwuspadowym, daszki nad ryzalitami dwuspadowe, o kalenicy prostopadłej do głównej. Elewacje mają piękne boniowane naroża. Willa reprezentuje styl neoklasycystyczny.

Na widokówce wysłanej 6 marca 1917 r. widzimy ten budynek, jeszcze z drewnianym ogrodzeniem. Również ganek różni się obecnie nieco od stanu wcześniejszego (obecnie jest zabudowany).

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (7)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Kolanin · 08 Styczeń 2018
Ja nie rozumiem ,po co miastu budynek sejmiku.Starosta z PSL pozbędzie się ruiny,a miasto będzie fundamenty remontować. Przecież tam fundamenty z cegły zmurszałej ,co ledwo się trzyma. Żadnej izolacji.Juz była kiedyś mowa,ze lepiej kupić budynek kolo dawnej fabryki fajansów. Moim zadaniem to jest duży błąd p.burmistrz.Miasto powinno wycofać się z tego zakupu,chyba,ze darmo starosta przekazuje.
kr · 10 Styczeń 2018
Jeżeli ktoś ci coś za darmo tak daje lub remontuje i odnawia na twojej posesji, to rzeczywiście robisz lepsze interesy niż ja.
Kolanin · 10 Styczeń 2018
Ale po co miasto ma kupować od starosty z PSL?,Można, jeśli nie za darmo wziąć,to wynajać. Nie pali się z przenosinami muzeum.Niech starosta remontuje swoje zabytki.Oj Ty interesu dobrego jeszcze nie zrobiłeś w życiu...
kr · 10 Styczeń 2018
Odpowiedz sobie na proste pytanie: jaki powiat ma interes żeby odnawiać sejmik jeżeli przez 25 lat istnienia powiatu tego nie zrobił i w ub. roku wyprowadził z niego internat SOSW? Zresztą od dawna powiat chciał żeby sejmik - jeden z nielicznie dobrze zachowanych zabytkowych budynków w Kole, kupiło miasto, to z jakiej racji ma w niego inwestować? Ty jak sprzedajesz samochód to też wymieniasz w nim wszystko i kładziesz nowy lakier?
Kolanin · 09 Styczeń 2018
To co ,jak bedzie nadal pod starostwem,to już nie bedzie zabytkiem w Kole?Co Ty gadasz kr?
kr · 08 Styczeń 2018
Rzeczywiście - wtedy będziemy mogli oglądać kolskie zabytki tylko na dawnych widokówkach jak budynek teatru na Nowym Rynku barbarzyńsko wyburzony w latach 70-tych. Mamy też najlepszy z nowszych czasów przykład na budynku hotelu Jaźwińskich, którym władze miasta się nie interesowały i stał się ruiną zagrażającą bezpieczeństwu czy też obecnie pastorówką. Z ciebie taki Kolanin jak ze mnie Kubańczyk. Dzięki takim "Kolanom" miasto wygląda tak jak wygląda, a zwłaszcza jego zabytki.
marek · 25 Listopad 2017
Jak najbardziej jestem za, tylko muzeum.
Biblioteka
Basia w pociągu relacji
1 dzień temu 973

Basia w pociągu relacji "Pisarz-Czytelnik"

Biblioteka
Zofia Stanecka w Kole
1 dzień temu 1,714

Zofia Stanecka w Kole

Inne
Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [17.05.2024 -24.05.2024]
1 dzień temu 2,068

Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [17.05.2024 -24.05.2024]

Gmina Przedecz
Prezydent Andrzej Duda ponownie w naszym powiecie!
1 dzień temu 12,956 11

Prezydent Andrzej Duda ponownie w naszym powiecie!

Miasto Koło
Miasto i Mundurowi Dzieciom - festyn sportowy
2 dni temu 3,268 2

Miasto i Mundurowi Dzieciom - festyn sportowy

Miasto Koło
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza na rodzinny piknik
2 dni temu 2,509

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza na rodzinny piknik

1 dzień temu 1714
R E K L A M A