sim
mycenter
Wiadomości Dawno temu w Kole Willa, tzw. Sejmik

Willa, tzw. Sejmik

17 dni temu | Źródło: Dr Krzysztof Witkowski | Wyświetleń artykułu: 7,883 | Komentarzy: 1
Jubiler Euro Koło
Willa, tzw. Sejmik
Foto:Autor nieznany. | Widokówka wysłana 6.03.1917 r. Ze zb. Pana Roberta Krysztofowicza.
W naszym cyklu przedstawiliśmy już budynek Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Teraz czas na obiekt znajdujący się naprzeciwko niego, czyli tzw. "Sejmik".

Willę zbudowano w latach 1880-1890. Do 1920 r. była własnością Aleksandra Cypriana von Kreutza, a w latach 1921 – 1929 dr med. Henryka Fiałkowskiego. Później w okresie międzywojennym willa należała do powiatu kolskiego i użytkowana była jako siedziba sejmiku powiatowego. Po wojnie mieściła się tam Szkoła Podstawowa, Wydział Oświaty oraz Biblioteka Publiczna, a od 1980 r. internat Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego.Obecnie po przeniesieniu szkoły i internatu budynek stoi pusty. Miejmy nadzieję, że przedłużająca się taka sytuacja nie spowoduje tego, że budynek popadnie w ruinę, kiedy właściciel (Powiat Kolski) będzie czekał na intratnego kupca.

Już od lat istnieje pomysł, aby w budynku umieścić muzeum. Trzeba powiedzieć, że biorąc pod uwagę jego kubaturę i plener wokół, jest to doskonały obiekt na ten cel. Nasze miasto doczekałoby się wreszcie muzeum z prawdziwego zdarzenia. 

Willa jest murowana z cegły i tynkowana. Budynek założony na rzucie prostokąta, z trójosiowymi ryzalitami pośrodku dłuższych elewacji. Willa jest dwupiętrowa, przykryta dachem dwuspadowym, daszki nad ryzalitami dwuspadowe, o kalenicy prostopadłej do głównej. Elewacje mają piękne boniowane naroża. Willa reprezentuje styl neoklasycystyczny.

Na widokówce wysłanej 6 marca 1917 r. widzimy ten budynek, jeszcze z drewnianym ogrodzeniem. Również ganek różni się obecnie nieco od stanu wcześniejszego (obecnie jest zabudowany).

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Posiadasz archiwalne zdjęcia Koła?
Podziel się nimi z innymi pasjonatami
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość
<
dr Krzysztof Witkowski
Kontakt z autorem: krzysiek.witkowski@onet.eu
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (1)
marek 16 dni temu
Jak najbardziej jestem za, tylko muzeum.
| Zgłoś do usunięcia