R E K L A M A
sim
R E K L A M A
tartak
Wiadomości Dawno temu w Kole Willa, tzw. Sejmik

Willa, tzw. Sejmik

24-11-2017 07:00 | Źródło: Dr Krzysztof Witkowski | Wyświetleń artykułu: 11,323 | Komentarzy: 7
W naszym cyklu przedstawiliśmy już budynek Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Teraz czas na obiekt znajdujący się naprzeciwko niego, czyli tzw. "Sejmik".
Willa, tzw. Sejmik
Foto:Autor nieznany. | Widokówka wysłana 6.03.1917 r. Ze zb. Pana Roberta Krysztofowicza.

Willę zbudowano w latach 1880-1890. Do 1920 r. była własnością Aleksandra Cypriana von Kreutza, a w latach 1921 – 1929 dr med. Henryka Fiałkowskiego. Później w okresie międzywojennym willa należała do powiatu kolskiego i użytkowana była jako siedziba sejmiku powiatowego. Po wojnie mieściła się tam Szkoła Podstawowa, Wydział Oświaty oraz Biblioteka Publiczna, a od 1980 r. internat Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego.Obecnie po przeniesieniu szkoły i internatu budynek stoi pusty. Miejmy nadzieję, że przedłużająca się taka sytuacja nie spowoduje tego, że budynek popadnie w ruinę, kiedy właściciel (Powiat Kolski) będzie czekał na intratnego kupca.

Już od lat istnieje pomysł, aby w budynku umieścić muzeum. Trzeba powiedzieć, że biorąc pod uwagę jego kubaturę i plener wokół, jest to doskonały obiekt na ten cel. Nasze miasto doczekałoby się wreszcie muzeum z prawdziwego zdarzenia. 

Willa jest murowana z cegły i tynkowana. Budynek założony na rzucie prostokąta, z trójosiowymi ryzalitami pośrodku dłuższych elewacji. Willa jest dwupiętrowa, przykryta dachem dwuspadowym, daszki nad ryzalitami dwuspadowe, o kalenicy prostopadłej do głównej. Elewacje mają piękne boniowane naroża. Willa reprezentuje styl neoklasycystyczny.

Na widokówce wysłanej 6 marca 1917 r. widzimy ten budynek, jeszcze z drewnianym ogrodzeniem. Również ganek różni się obecnie nieco od stanu wcześniejszego (obecnie jest zabudowany).

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
R E K L A M A
Krzysztof
Posiadasz archiwalne zdjęcia Koła?
Podziel się nimi z innymi pasjonatami
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość
<
dr Krzysztof Witkowski
Kontakt z autorem: krzysiek.witkowski@onet.eu
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (7)
Kolanin 08-01-2018 12:55
Ja nie rozumiem ,po co miastu budynek sejmiku.Starosta z PSL pozbędzie się ruiny,a miasto będzie fundamenty remontować. Przecież tam fundamenty z cegły zmurszałej ,co ledwo się trzyma. Żadnej izolacji.Juz była kiedyś mowa,ze lepiej kupić budynek kolo dawnej fabryki fajansów. Moim zadaniem to jest duży błąd p.burmistrz.Miasto powinno wycofać się z tego zakupu,chyba,ze darmo starosta przekazuje.
| Zgłoś do usunięcia
kr 10-01-2018 13:30
Jeżeli ktoś ci coś za darmo tak daje lub remontuje i odnawia na twojej posesji, to rzeczywiście robisz lepsze interesy niż ja.
Kolanin 10-01-2018 12:06
Ale po co miasto ma kupować od starosty z PSL?,Można, jeśli nie za darmo wziąć,to wynajać. Nie pali się z przenosinami muzeum.Niech starosta remontuje swoje zabytki.Oj Ty interesu dobrego jeszcze nie zrobiłeś w życiu...
kr 10-01-2018 08:50
Odpowiedz sobie na proste pytanie: jaki powiat ma interes żeby odnawiać sejmik jeżeli przez 25 lat istnienia powiatu tego nie zrobił i w ub. roku wyprowadził z niego internat SOSW? Zresztą od dawna powiat chciał żeby sejmik - jeden z nielicznie dobrze zachowanych zabytkowych budynków w Kole, kupiło miasto, to z jakiej racji ma w niego inwestować? Ty jak sprzedajesz samochód to też wymieniasz w nim wszystko i kładziesz nowy lakier?
Kolanin 09-01-2018 18:32
To co ,jak bedzie nadal pod starostwem,to już nie bedzie zabytkiem w Kole?Co Ty gadasz kr?
kr 08-01-2018 20:58
Rzeczywiście - wtedy będziemy mogli oglądać kolskie zabytki tylko na dawnych widokówkach jak budynek teatru na Nowym Rynku barbarzyńsko wyburzony w latach 70-tych. Mamy też najlepszy z nowszych czasów przykład na budynku hotelu Jaźwińskich, którym władze miasta się nie interesowały i stał się ruiną zagrażającą bezpieczeństwu czy też obecnie pastorówką. Z ciebie taki Kolanin jak ze mnie Kubańczyk. Dzięki takim "Kolanom" miasto wygląda tak jak wygląda, a zwłaszcza jego zabytki.
marek 25-11-2017 07:08
Jak najbardziej jestem za, tylko muzeum.
| Zgłoś do usunięcia
R E K L A M A
k2
R E K L A M A
ligrana
R E K L A M A
optima
R E K L A M A
tomek opas
R E K L A M A
Biuro rachunkowe
popularne wiadomości
 1. Szafrański z dużą przewagą. Witkowski w drugi...

  121,798   37   Miasto Koło
 2. Zmywalne długopisy w komisji nr 11! Policja b...

  63,157   15   Miasto Koło
 3. Będzie II tura w Kłodawie. Kto powalczy o Bur...

  39,350   0   Gmina Kłodawa
 4. Będzie druga tura w Gminie Koło!

  32,524   3   Miasto Koło
 5. Roznosili anonimowe ulotki szkalujące kandyda...

  30,389   50   Miasto Koło
R E K L A M A
Jarek Kozlarek
23 Paź.
16:00

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Kolejowa 19, Koło
Romowie znani i nieznani...
24 Paź.
15:00

Filia dla Dzieci PiMBP, Kolejowa 19, Koło
Spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki
02 List.
18:00

MDK w Kole
ZADUSZKI ARTYSTYCZNE