R E K L A M A
sim
R E K L A M A
DUKAT
Wiadomości Inne Jakub Lewicki nominowany do Paszportów Polityki!

Jakub Lewicki nominowany do Paszportów Polityki!

06-12-2017 14:05 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 5,982 | Komentarzy: 4
28-letni mieszkaniec Koła, obecnie muzyk zespołu Hańba, który z resztą niedawno gościł z koncertem w naszym mieście - nominowany został do prestiżowej nagrody "Paszporty Polityki" w kategorii muzyka popularna.
Jakub Lewicki nominowany do Paszportów Polityki!
Foto:Hańba | Jakub na zdjęciu, pierwszy od lewej, drugi rząd

Czym zajmuje się Zespół Hańba?

Pierwotnie: Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba!. Uformowała się w Krakowie w 2011 r., w kręgu muzyków związanych z tamtejszą sceną folkową i punkową. Zadebiutowała w 2013 r. Gra w składzie: Michał Radmacher – akordeon, klarnet; Andrzej Zagajewski – banjo, śpiew; Mateusz Nowicki – bęben, grzebień, śpiew; Jakub Lewicki – tuba, śpiew (pseudonimy sceniczne, kolejno: Wiesław Król, Andrzej Zamenhof i Adam Sobolewski, Ignacy Woland). Muzyka Hańby! to, jak powtarzają krytycy, połączenie miejskiego folku z punkiem, stąd pewnie częste porównania z Irlandczykami z The Pogues. Inspiracją podstawową jest jednak Polska przedwojenna z jej rewolucyjną i antysanacyjną poezją, kabaretami, kulturą robotniczą, folklorem politycznym i ludycznym. Muzycy z Hańby! korzystają więc z wierszy Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego, piszą też sami, zaś na ostatniej płycie wśród klasyków z II RP znalazła się piosenka „Polak zbrojny” autorstwa laureata Paszportów POLITYKI Ziemowita Szczerka. Za każdym razem zachowany zostaje klimat sprzed 80 lat, co powoduje, że artyści z Krakowa są chętnie nazywani „grupą muzyczno-rekonstrukcyjną”. Cała ta rekonstrukcja twórczo odświeża formułę folk-punkową, z drugiej zaś strony, poprzez użycie sztafażu historycznego, celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia. „Zespół udający podwórkową kapelę z lat międzywojnia ze swymi drapieżnymi tekstami doskonale wpisuje się we współczesne polskie realia, chciałoby się dodać: niestety” – napisał o nich nominujący zespół Rafał Księżyk. W 2014 r. odebrali pierwszą ważną nagrodę na Festiwalu Nowa Tradycja. W 2015 r. nagrali pierwszy album i szybko zdobyli uznanie już nie tylko w kraju, ale też – po udanych trasach po Europie i Stanach Zjednoczonych – na świecie. To ciekawe, że mimo tak głębokiego zanurzenia w polskim społeczno-kulturowym idiomie Hańba! równie entuzjastycznie przyjmowana jest w Katalonii, w Czechach, w Niemczech czy w Ohio. W sierpniu 2017 r. wydali płytę „Będą bić!” (Antena Krzyku), na której uderzają w militaryzm, nacjonalizm, ksenofobię i przestrzegają przed coraz bardziej nieuchronną katastrofą.

Przygoda Jakuba Lewickiego z muzyką

Jakub to mieszkaniec Koła, który rozpoczął kształcenie muzyczne w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Kole. Zanim trafił do Hańby zdobył doświadczenie i uznanie w zespole złożonym z mieszkańców Koła, który niestety zakończył swoją szybką, efektowną karierę - SuperXiu. 

25-lecie Paszportów Polityki

Paszport „Polityki” to nagroda ustanowiona w 1993 przez tygodnik „Polityka”, przyznawana twórcom w sześciu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne) i estrada oraz, od 2002, obejmująca także nagrodę specjalną kreator kultury za osiągnięcia w krzewieniu kultury. W tym roku nagrody przyznane będą już 25 raz. Wśród nominujących znaleźli się m.in. Jacek Cieślak („Rzeczpospolita”), Tomasz Doksa (Red Bull Muzyka, „Gazeta Magnetofonowa”), Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński (Polskie Radio Dwójka, typują wspólnie), Małgorzata Halber („Noise Magazine”, „Na ripicie”), Rafał Księżyk („Playboy”), Jacek Skolimowski („Newsweek”), Jędrzej Słodkowski („Gazeta Wyborcza”), Jarek Szubrycht („Gazeta Magnetofonowa”), Agnieszka Szydłowska (Polskie Radio Trójka), Hirek Wrona (TVP, Polskie Radio Trójka).

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
R E K L A M A
marek podnewsem
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (4)
Damian 07-12-2017 08:55
Drogi Prezesie, w powyższym tekście Jakub nie wyrzeka się orkiestry. A o brak odpowiedniej wzmianki na temat muzycznej przeszłości należy winić tylko autora artykułu.
| Zgłoś do usunięcia
kolo 06-12-2017 22:55
Nie rozumiem dlaczego nominowany jest Jakub Lewicki, a nie zespół Hańba. Również mam uwagę do prezesa. Jakub ma taki stosunek do orkiestry i prezesa, na jaką sobie prezes zasłużył.
| Zgłoś do usunięcia
Prezes 06-12-2017 22:05
Jakub zapomniałeś że pierwsze szlify z muzyką przechodziłeś w Orkiestrze Dętej OSP w Kole z którą między innymi grałeś kilkadziesiąt lat, która z Tobą tez osiągała sukcesy. Bardzo mnie smuci że o tym tak szybko zapomniałeś. Życzę sukcesów Prezes>
| Zgłoś do usunięcia
marty 06-12-2017 18:49
Trzymam kciuki!
| Zgłoś do usunięcia
R E K L A M A
ligrana
R E K L A M A
k2
R E K L A M A
kmk
R E K L A M A
optima
R E K L A M A
tomek opas
R E K L A M A
Biuro rachunkowe
popularne wiadomości
 1. Kto będzie wiceburmistrzem Koła?

  17,432   24   Polityka
 2. Uderzył w zaparkowany na poboczu pojazd

  14,034   2   Wypadki
 3. Uwaga! Duże utrudnienia!Remont przejazdu na u...

  7,704   6   Miasto Koło
 4. Włamał się do sklepu po dwie butelki wódki i ...

  7,281   3   Dawno temu
 5. Na dworcu widać już zarys peronów

  6,506   0   Miasto Koło
R E K L A M A
Jarek Kozlarek
21 List.
15:00

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Kolejowa 19, Koło
DKK w listopadzie
27 List.
18:00

MDK w Kole
 Z DALA OD ORKIESTRY - film dokumentalny
30 List.
17:00

Sala gimnastyczna ZSEA Koło
Wieczornica Niepodległościowa