(4)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Słonecznie 24
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Jakub Lewicki nominowany do Paszportów Polityki!

Autor: Redakcja e-kolo.pl 06 Grudzień 2017 przeczytasz w ok. 3 min.
Jakub Lewicki nominowany do Paszportów Polityki!
© Hańba
(4) | Czytano:
8,704 razy | przeczytasz w ok. 3 min.
Jakub na zdjęciu, pierwszy od lewej, drugi rząd

28-letni mieszkaniec Koła, obecnie muzyk zespołu Hańba, który z resztą niedawno gościł z koncertem w naszym mieście - nominowany został do prestiżowej nagrody "Paszporty Polityki" w kategorii muzyka popularna.

R E K L A M A
4
Czytano:
8,704 razy
Udostępnij

Czym zajmuje się Zespół Hańba?

Pierwotnie: Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba!. Uformowała się w Krakowie w 2011 r., w kręgu muzyków związanych z tamtejszą sceną folkową i punkową. Zadebiutowała w 2013 r. Gra w składzie: Michał Radmacher – akordeon, klarnet; Andrzej Zagajewski – banjo, śpiew; Mateusz Nowicki – bęben, grzebień, śpiew; Jakub Lewicki – tuba, śpiew (pseudonimy sceniczne, kolejno: Wiesław Król, Andrzej Zamenhof i Adam Sobolewski, Ignacy Woland). Muzyka Hańby! to, jak powtarzają krytycy, połączenie miejskiego folku z punkiem, stąd pewnie częste porównania z Irlandczykami z The Pogues. Inspiracją podstawową jest jednak Polska przedwojenna z jej rewolucyjną i antysanacyjną poezją, kabaretami, kulturą robotniczą, folklorem politycznym i ludycznym. Muzycy z Hańby! korzystają więc z wierszy Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego, piszą też sami, zaś na ostatniej płycie wśród klasyków z II RP znalazła się piosenka „Polak zbrojny” autorstwa laureata Paszportów POLITYKI Ziemowita Szczerka. Za każdym razem zachowany zostaje klimat sprzed 80 lat, co powoduje, że artyści z Krakowa są chętnie nazywani „grupą muzyczno-rekonstrukcyjną”. Cała ta rekonstrukcja twórczo odświeża formułę folk-punkową, z drugiej zaś strony, poprzez użycie sztafażu historycznego, celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia. „Zespół udający podwórkową kapelę z lat międzywojnia ze swymi drapieżnymi tekstami doskonale wpisuje się we współczesne polskie realia, chciałoby się dodać: niestety” – napisał o nich nominujący zespół Rafał Księżyk. W 2014 r. odebrali pierwszą ważną nagrodę na Festiwalu Nowa Tradycja. W 2015 r. nagrali pierwszy album i szybko zdobyli uznanie już nie tylko w kraju, ale też – po udanych trasach po Europie i Stanach Zjednoczonych – na świecie. To ciekawe, że mimo tak głębokiego zanurzenia w polskim społeczno-kulturowym idiomie Hańba! równie entuzjastycznie przyjmowana jest w Katalonii, w Czechach, w Niemczech czy w Ohio. W sierpniu 2017 r. wydali płytę „Będą bić!” (Antena Krzyku), na której uderzają w militaryzm, nacjonalizm, ksenofobię i przestrzegają przed coraz bardziej nieuchronną katastrofą.

Przygoda Jakuba Lewickiego z muzyką

Jakub to mieszkaniec Koła, który rozpoczął kształcenie muzyczne w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Kole. Zanim trafił do Hańby zdobył doświadczenie i uznanie w zespole złożonym z mieszkańców Koła, który niestety zakończył swoją szybką, efektowną karierę - SuperXiu. 

25-lecie Paszportów Polityki

Paszport „Polityki” to nagroda ustanowiona w 1993 przez tygodnik „Polityka”, przyznawana twórcom w sześciu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne) i estrada oraz, od 2002, obejmująca także nagrodę specjalną kreator kultury za osiągnięcia w krzewieniu kultury. W tym roku nagrody przyznane będą już 25 raz. Wśród nominujących znaleźli się m.in. Jacek Cieślak („Rzeczpospolita”), Tomasz Doksa (Red Bull Muzyka, „Gazeta Magnetofonowa”), Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński (Polskie Radio Dwójka, typują wspólnie), Małgorzata Halber („Noise Magazine”, „Na ripicie”), Rafał Księżyk („Playboy”), Jacek Skolimowski („Newsweek”), Jędrzej Słodkowski („Gazeta Wyborcza”), Jarek Szubrycht („Gazeta Magnetofonowa”), Agnieszka Szydłowska (Polskie Radio Trójka), Hirek Wrona (TVP, Polskie Radio Trójka).

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (4)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Wyróżniony komentarz
marty · 06 Grudzień 2017
Trzymam kciuki!
Damian · 07 Grudzień 2017
Drogi Prezesie, w powyższym tekście Jakub nie wyrzeka się orkiestry. A o brak odpowiedniej wzmianki na temat muzycznej przeszłości należy winić tylko autora artykułu.
kolo · 06 Grudzień 2017
Nie rozumiem dlaczego nominowany jest Jakub Lewicki, a nie zespół Hańba. Również mam uwagę do prezesa. Jakub ma taki stosunek do orkiestry i prezesa, na jaką sobie prezes zasłużył.
Prezes · 06 Grudzień 2017
Jakub zapomniałeś że pierwsze szlify z muzyką przechodziłeś w Orkiestrze Dętej OSP w Kole z którą między innymi grałeś kilkadziesiąt lat, która z Tobą tez osiągała sukcesy. Bardzo mnie smuci że o tym tak szybko zapomniałeś. Życzę sukcesów Prezes>
marty · 06 Grudzień 2017
Trzymam kciuki!
Wypadki
Dostawczym zniszczył trzy pojazdy - policjanci zatrzymali go w centrum miasta
1 godzinę temu 6,319

Dostawczym zniszczył trzy pojazdy - policjanci zatrzymali go w centrum miasta

Gmina Kościelec
Wójt Gminy Kościelec na uroczystej gali w Warszawie
6 godziny temu 1,131 1

Wójt Gminy Kościelec na uroczystej gali w Warszawie

Kino
Co w kolskim kinie zobaczysz w najbliższym czasie? [REPERTUAR]
21 godziny temu 2,988 2

Co w kolskim kinie zobaczysz w najbliższym czasie? [REPERTUAR]

Powiat Kolski
Susza hydrologiczna w powiecie? Pojawiają się pierwsze ostrzeżenia
1 dzień temu 3,724 1

Susza hydrologiczna w powiecie? Pojawiają się pierwsze ostrzeżenia

Powiat Kolski
Ruszyła termomodernizacja kolskiego Ekonomika [ZDJĘCIE] [VIDEO]
1 dzień temu 3,843 2

Ruszyła termomodernizacja kolskiego Ekonomika [ZDJĘCIE] [VIDEO]

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [28-05 - 04-06-2023]
2 dni temu 13,730

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [28-05 - 04-06-2023]

R E K L A M A