sim
geberit
Wiadomości Muzeum Józef Piłsudski w świadomości mieszkańców Ziemi Kolskiej

Józef Piłsudski w świadomości mieszkańców Ziemi Kolskiej

24 dni temu | Źródło: MTC Koło | Wyświetleń artykułu: 1,047 | Komentarzy: 5
Józef Piłsudski w świadomości mieszkańców Ziemi Kolskiej
Foto:MTC Koło
zacisze
Dostępna jest już najnowsza publikacja kolskiego muzeum wydana z okazji obchodzonego właśnie Roku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wydawnictwo „Józef Piłsudski w świadomości mieszkańców Ziemi Kolskiej” pod redakcją dyrektora Muzeum Technik Ceramicznych Tomasza Nuszkiewicza zawiera teksty ukazujące się w prasie kolskiej okresu dwudziestolecia po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.

Autorami tych utworów byli m. in. dyrektor kolskiego gimnazjum Stanisław Woyna – Gwiaździński, powiatowy instruktor straży pożarnych Lucjan Ogórek, Stanisława Krzycka – późniejsza pisarka Stanisława Fleszarowa-Muskat czy kierownik szkoły powszechnej w Ruszkowie Władysław Janiak. Towarzyszy im bogata dokumentacja fotograficzna. Z publikacji można się także dowiedzieć, gdzie w Kole znajdowały się tablice upamiętniające Marszałka Piłsudskiego, który z kolskich placów nosił jego imię oraz jak obchodzono przed wojną w mieście i okolicy imieniny Marszałka. Wydawnictwo ukazało się dzięki wsparciu Powiatu Kolskiego i Przedsiębiorstwa Robót Drogowo - Mostowych S. A. w Kole.                  

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (5)
wlkp 20 dni temu
jak dla mnie Piłsudskiego mogą i powinni czcić mieszkańcy wschodniej części kraju!! Dla dawnego woj.poznańskiego a obecnego Wielkopolskiego ten chłop nie robił nic!!! Interesowały go znacznie bardziej kresy i tereny ukraińskie - Lwów aniżeli tereny zachodnie, które uważał za niemieckie!! Naweet nie czynił nic aby wesprzeć jedyne zwycięskie powstanie, tj. Powstanie Wielkopolskie!!! Bardzo cieszy mnie, że w Poznaniu ul.Pisłudskiego to ulica tylko poboczna i bez większego znaczenia dla komunikacji mieszkańców!!!
| Zgłoś do usunięcia
bronek 19 dni temu
Mylisz się, Piłsudski miał ogromne zasługi dla całej Ojczyzny, a nie tylko jej wschodniej części. Koło i okolice odzyskały niepodległość już 10 - 11 listopada 1918 r. w wyniku powstania zbrojnego rozpoczętego na terenach dawnego zaboru rosyjskiego przez oddziały Polskiej Organizacji Wojskowej i Legionistów wiernych właśnie Piłsudskiemu. Jeden z epizodów tego zrywu miał także miejsce w Kole i jego uczestnicy stanęli z bronią w ręku jako podkomendni właśnie Piłsudskiego. Z Powstaniem Wielkopolskim, które rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. Koło nie miało nic wspólnego, ponieważ toczyło się ono na terenach dawnego Wielkiego Księstwa Poznańskiego znajdującego się w zaborze pruskim, do którego Koło nie należało. Piłsudski zresztą przysłał jako dowódcę tego powstania gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. Czy to powstanie było zwycięskie to sprawa dyskusyjna. Gdyby nie rozejm w Trewirze i nacisk Ententy na zaniechanie przygotowywanej niemieckiej ofensywy nie wiadomo jak by się zakończyło. Wydaje mi się, że publikacja muzeum o Piłsudskim ma na celu nie tyle czczenie, co przypomnienie o tym jak myślano o nim w latach 1918 - 1939 w Kole i jego okolicach, co może być ciekawe.
WL 23 dni temu
Gdzie można nabyć publikację ? Z góry dziękuję za odpowiedz .
| Zgłoś do usunięcia
MTC 23 dni temu
Publikacja jest dostępna w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole przy ul. Kajki 44.
Gość 24 dni temu
Normalnie nasz dyrektor muzeum, nie-historyk stanie się chyba niedługo badaczem dziejów powiatu kolskiego.
| Zgłoś do usunięcia