(6)
Bezchmurnie 0.8
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Józef Piłsudski w świadomości mieszkańców Ziemi Kolskiej

Autor: MTC Koło 28 Grudzień 2017 przeczytasz w minutę
Józef Piłsudski w świadomości mieszkańców Ziemi Kolskiej
© MTC Koło
(6) | Czytano:
3,670 razy | przeczytasz w minutę

Dostępna jest już najnowsza publikacja kolskiego muzeum wydana z okazji obchodzonego właśnie Roku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wydawnictwo „Józef Piłsudski w świadomości mieszkańców Ziemi Kolskiej” pod redakcją dyrektora Muzeum Technik Ceramicznych Tomasza Nuszkiewicza zawiera teksty ukazujące się w prasie kolskiej okresu dwudziestolecia po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.

R E K L A M A
6
Czytano:
3,670 razy
Udostępnij
Z O B A C ZK O N I E C Z N I E
Nocna akcja gaśnicza w centrum Koła

Autorami tych utworów byli m. in. dyrektor kolskiego gimnazjum Stanisław Woyna – Gwiaździński, powiatowy instruktor straży pożarnych Lucjan Ogórek, Stanisława Krzycka – późniejsza pisarka Stanisława Fleszarowa-Muskat czy kierownik szkoły powszechnej w Ruszkowie Władysław Janiak. Towarzyszy im bogata dokumentacja fotograficzna. Z publikacji można się także dowiedzieć, gdzie w Kole znajdowały się tablice upamiętniające Marszałka Piłsudskiego, który z kolskich placów nosił jego imię oraz jak obchodzono przed wojną w mieście i okolicy imieniny Marszałka. Wydawnictwo ukazało się dzięki wsparciu Powiatu Kolskiego i Przedsiębiorstwa Robót Drogowo - Mostowych S. A. w Kole.                  

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (6)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
semek · 12 Luty 2018
Bardzo dobra publikacja. Własne opracowanie prezentujące lokalną historię, a nie opłacone naukowe wydumania.
wlkp · 01 Styczeń 2018
jak dla mnie Piłsudskiego mogą i powinni czcić mieszkańcy wschodniej części kraju!! Dla dawnego woj.poznańskiego a obecnego Wielkopolskiego ten chłop nie robił nic!!! Interesowały go znacznie bardziej kresy i tereny ukraińskie - Lwów aniżeli tereny zachodnie, które uważał za niemieckie!! Naweet nie czynił nic aby wesprzeć jedyne zwycięskie powstanie, tj. Powstanie Wielkopolskie!!! Bardzo cieszy mnie, że w Poznaniu ul.Pisłudskiego to ulica tylko poboczna i bez większego znaczenia dla komunikacji mieszkańców!!!
bronek · 02 Styczeń 2018
Mylisz się, Piłsudski miał ogromne zasługi dla całej Ojczyzny, a nie tylko jej wschodniej części. Koło i okolice odzyskały niepodległość już 10 - 11 listopada 1918 r. w wyniku powstania zbrojnego rozpoczętego na terenach dawnego zaboru rosyjskiego przez oddziały Polskiej Organizacji Wojskowej i Legionistów wiernych właśnie Piłsudskiemu. Jeden z epizodów tego zrywu miał także miejsce w Kole i jego uczestnicy stanęli z bronią w ręku jako podkomendni właśnie Piłsudskiego. Z Powstaniem Wielkopolskim, które rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. Koło nie miało nic wspólnego, ponieważ toczyło się ono na terenach dawnego Wielkiego Księstwa Poznańskiego znajdującego się w zaborze pruskim, do którego Koło nie należało. Piłsudski zresztą przysłał jako dowódcę tego powstania gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. Czy to powstanie było zwycięskie to sprawa dyskusyjna. Gdyby nie rozejm w Trewirze i nacisk Ententy na zaniechanie przygotowywanej niemieckiej ofensywy nie wiadomo jak by się zakończyło. Wydaje mi się, że publikacja muzeum o Piłsudskim ma na celu nie tyle czczenie, co przypomnienie o tym jak myślano o nim w latach 1918 - 1939 w Kole i jego okolicach, co może być ciekawe.
WL · 28 Grudzień 2017
Gdzie można nabyć publikację ? Z góry dziękuję za odpowiedz .
MTC · 28 Grudzień 2017
Publikacja jest dostępna w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole przy ul. Kajki 44.
Gość · 28 Grudzień 2017
Normalnie nasz dyrektor muzeum, nie-historyk stanie się chyba niedługo badaczem dziejów powiatu kolskiego.
Polityka
Anna Bryłka jedynką Konfederacji do Parlamentu Europejskiego w Wielkopolsce
13 godziny temu 2,570 1

Anna Bryłka jedynką Konfederacji do Parlamentu Europejskiego w Wielkopolsce

Kino
Kino w Kole zaprasza na film Biała odwaga
15 godziny temu 1,338

Kino w Kole zaprasza na film Biała odwaga

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 18.04.2024
16 godziny temu 4,280

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 18.04.2024

Gmina Kościelec
Kościelec - Ekshumacja ofiar hitlerowskiego mordu w Turach
17 godziny temu 4,598

Kościelec - Ekshumacja ofiar hitlerowskiego mordu w Turach

Inne
Policjanci odwiedzili Przedszkole Miejskie nr 3 w Kole
1 dzień temu 1,500

Policjanci odwiedzili Przedszkole Miejskie nr 3 w Kole

Inne
Zapobieganie oszustwom: Policja spotyka się z seniorami w Osieku Małym
1 dzień temu 1,736

Zapobieganie oszustwom: Policja spotyka się z seniorami w Osieku Małym

R E K L A M A