R E K L A M A
sim
R E K L A M A
Artbud
Wiadomości Muzeum Józef Piłsudski w świadomości mieszkańców Ziemi Kolskiej

Józef Piłsudski w świadomości mieszkańców Ziemi Kolskiej

28-12-2017 09:36 | Źródło: MTC Koło | Wyświetleń artykułu: 1,974 | Komentarzy: 6
Dostępna jest już najnowsza publikacja kolskiego muzeum wydana z okazji obchodzonego właśnie Roku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wydawnictwo „Józef Piłsudski w świadomości mieszkańców Ziemi Kolskiej” pod redakcją dyrektora Muzeum Technik Ceramicznych Tomasza Nuszkiewicza zawiera teksty ukazujące się w prasie kolskiej okresu dwudziestolecia po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.
Józef Piłsudski w świadomości mieszkańców Ziemi Kolskiej
Foto:MTC Koło

Autorami tych utworów byli m. in. dyrektor kolskiego gimnazjum Stanisław Woyna – Gwiaździński, powiatowy instruktor straży pożarnych Lucjan Ogórek, Stanisława Krzycka – późniejsza pisarka Stanisława Fleszarowa-Muskat czy kierownik szkoły powszechnej w Ruszkowie Władysław Janiak. Towarzyszy im bogata dokumentacja fotograficzna. Z publikacji można się także dowiedzieć, gdzie w Kole znajdowały się tablice upamiętniające Marszałka Piłsudskiego, który z kolskich placów nosił jego imię oraz jak obchodzono przed wojną w mieście i okolicy imieniny Marszałka. Wydawnictwo ukazało się dzięki wsparciu Powiatu Kolskiego i Przedsiębiorstwa Robót Drogowo - Mostowych S. A. w Kole.                  

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
R E K L A M A
Biały
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (6)
semek 12-02-2018 16:11
Bardzo dobra publikacja. Własne opracowanie prezentujące lokalną historię, a nie opłacone naukowe wydumania.
| Zgłoś do usunięcia
wlkp 01-01-2018 03:36
jak dla mnie Piłsudskiego mogą i powinni czcić mieszkańcy wschodniej części kraju!! Dla dawnego woj.poznańskiego a obecnego Wielkopolskiego ten chłop nie robił nic!!! Interesowały go znacznie bardziej kresy i tereny ukraińskie - Lwów aniżeli tereny zachodnie, które uważał za niemieckie!! Naweet nie czynił nic aby wesprzeć jedyne zwycięskie powstanie, tj. Powstanie Wielkopolskie!!! Bardzo cieszy mnie, że w Poznaniu ul.Pisłudskiego to ulica tylko poboczna i bez większego znaczenia dla komunikacji mieszkańców!!!
| Zgłoś do usunięcia
bronek 02-01-2018 09:11
Mylisz się, Piłsudski miał ogromne zasługi dla całej Ojczyzny, a nie tylko jej wschodniej części. Koło i okolice odzyskały niepodległość już 10 - 11 listopada 1918 r. w wyniku powstania zbrojnego rozpoczętego na terenach dawnego zaboru rosyjskiego przez oddziały Polskiej Organizacji Wojskowej i Legionistów wiernych właśnie Piłsudskiemu. Jeden z epizodów tego zrywu miał także miejsce w Kole i jego uczestnicy stanęli z bronią w ręku jako podkomendni właśnie Piłsudskiego. Z Powstaniem Wielkopolskim, które rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. Koło nie miało nic wspólnego, ponieważ toczyło się ono na terenach dawnego Wielkiego Księstwa Poznańskiego znajdującego się w zaborze pruskim, do którego Koło nie należało. Piłsudski zresztą przysłał jako dowódcę tego powstania gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. Czy to powstanie było zwycięskie to sprawa dyskusyjna. Gdyby nie rozejm w Trewirze i nacisk Ententy na zaniechanie przygotowywanej niemieckiej ofensywy nie wiadomo jak by się zakończyło. Wydaje mi się, że publikacja muzeum o Piłsudskim ma na celu nie tyle czczenie, co przypomnienie o tym jak myślano o nim w latach 1918 - 1939 w Kole i jego okolicach, co może być ciekawe.
WL 28-12-2017 18:57
Gdzie można nabyć publikację ? Z góry dziękuję za odpowiedz .
| Zgłoś do usunięcia
MTC 28-12-2017 19:55
Publikacja jest dostępna w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole przy ul. Kajki 44.
Gość 28-12-2017 11:20
Normalnie nasz dyrektor muzeum, nie-historyk stanie się chyba niedługo badaczem dziejów powiatu kolskiego.
| Zgłoś do usunięcia
R E K L A M A
ligrana
R E K L A M A
k2
R E K L A M A
tomek opas
R E K L A M A
optima
R E K L A M A
Biuro rachunkowe
R E K L A M A
Jarek Kozlarek
23 Paź.
16:00

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Kolejowa 19, Koło
Romowie znani i nieznani...
24 Paź.
15:00

Filia dla Dzieci PiMBP, Kolejowa 19, Koło
Spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki
02 List.
18:00

MDK w Kole
ZADUSZKI ARTYSTYCZNE