R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Miasto Koło

Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta prosi o zajęcie się zamkiem

16-02-2018 08:27 | Źródło: Redakcja e-kolo | Wyświetleń artykułu: 11,842 | Komentarzy: 6

Wygląd tego zabytku daleki jest od oczekiwanego. Powinny one jak najwierniej odzwierciedlać duch epoki, w której zabytek powstał. Niestety współczesne napisy na zamkowych murach ni jak się mają do epoki średniowiecza, a co najważniejsze w sposób znaczący szpecą ten obiekt. - takimi słowami opisują sytuację przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, którzy skierowali list do Wiceburmistrz i do Rady Miejskiej z prośbą o zajęcie się ruinami zamku w Kole.

Foto:Archiwum e-kolo.pl
R E K L A M A

Pod listem podpisał się dr Krzysztof Witowski, który w jednym z naszych programów opowiadał o historii zamku w Kole. Ruiny, mimo wielu planów kierowanych z różnych politycznych stron nadal tak jak stały puste i zaniedbane - tak stoją nadal. Kierujemy Państwa uwadze list, a poniżej jego pełna treść.

W imieniu i z upoważnienia Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, działając jednocześnie w ramach statutowych zadań naszej organizacji, pragnę zwrócić uwagę Wysokiej Rady na stan zachowania ruin Naszego zamku.

Wygląd tego zabytku daleki jest od oczekiwanego. Powinny one jak najwierniej odzwierciedlać duch epoki, w której zabytek powstał. Niestety współczesne napisy na zamkowych murach ni jak się mają do epoki średniowiecza, a co najważniejsze w sposób znaczący szpecą ten obiekt.

Ponadto, źle i nieprofesjonalnie przeprowadzona w 2016 roku konserwacja zamkowych murów doprowadziła do ich znacznego oszpecenia. Nieprawidłowa zaprawa jakiej użyto w żaden sposób nie koresponduje z kolorystyką wcześniejszej zaprawy, a dodatkowo, niechlujnie wykonany remont spowodował zabrudzenie murów. Pragniemy nadmienić, że do tej pory nie udało się znaleźć sprawców tego czynu.

Na szczęście z zamkowego dziedzińca znikły już szpecące elementy infrastruktury, takie jak kosz "ala secesja" oraz ławka "w stylu późnego Gierka". W dziedzińcu, jak najbardziej można, za zgodą konserwatora stawiać tego typu elementy, lecz muszą one wyglądem odpowiadać epoce historycznej, którą reprezentuje zabytek.

W związku z powyższym, biorąc pod uwagę znaczenie i wagę zamkowych ruin, w tym również dla naszej tożsamości historycznej, zwracamy się, do organów władz miasta, z gorącym apelem o wyasygnowanie środków na przeprowadzenie niezbędnej restauracji zamkowych ruin, która polegałaby na usunięciu szpecących napisów i wyczyszczeniu murów oraz usunięciu skutków fatalnej konserwacji z 2016 roku.

Z wyrazami szacunku

Dr Krzysztof Witkowski

Wiceprezes SPMK nad Wartą

 Polecany materiał video

Dawno Temu w Kole: Ruiny kolskiego zamku

03-02-2018 18:28 |   5,594

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (6) Pokaż komentarze