R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Zmiana nazwiska

Przydatne informacje dotyczące ślubu

01-03-2018 12:01 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 4,636 | Komentarzy: 0

O tym z kim możemy a z kim nie możemy wziąć ślubu, ile należy mieć lat by wziąć ślub czy kwestia związana z nazwiskiem po ślubie pamiętają wszyscy jedna warto jest przypomnieć o może błahych ale ważnych sprawach.
Foto:prawo.gazetaprawna
R E K L A M A

W związek małżeński mogą wstąpić osoby, które ukończyły osiemnasty rok życia. W prawie polskim związek małżeński mogą zawrzeć osoby o odmiennej płci.

Z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła szesnaście lat jeżeli jest to zgodne z dobrem założonej rodziny, np. z powodu ciąży. Z wnioskiem występuje sama kobieta do Sądu Rejonowego. Przez zawarcie małżeństwa po uzyskaniu zezwolenia, niepełnoletnia kobieta osiąga pełnoletność w świetle prawa.

Z kim ślubu nie można brać?

Prawo zabrania zawierania związku małżeńskiego:
1. z krewnymi w linii prostej (rodzice, dzieci wnuki)
2. z rodzeństwem także z przyrodnim
3. osoby adoptującej z adoptowanym
4. powinowaci w linii prostej (teściowie, zięciowie, synowe)
5. z meżczyzną, który nie ukończył osiemnastego roku życia
6. z kobietą, która nie ukończyła szesnastego roku życia
7. z osobą, która pozostaje w związku małżeńskim
8. z osobą całkowicie ubezwłasnowolnioną
9. z osobą chorą psychicznie lub niedorozwojem umysłowym

Zmiana nazwiska

Kwestie związane ze zmianą nazwiska reguluje art 25 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego:

"O nazwisku, które każdy z małżonków będzie nosił po zawarciu małżeństwa, decyduje jego oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Oświadczenie może być złożone bezpośrednio po zawarciu małżeństwa albo przed sporządzeniem przez kierownika urzędu stanu cywilnego zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa".

Przyszli małżonkowie mogą zostać przy swoim nazwisku, mogą oboje połączyć swoje nazwiska lub tylko Panna Młoda, przyszła małżonka może przyjąć nazwisko męża lub to małżonek przyjmie panieńskie nazwisko żony. Jeżeli zdecydujemy się na zmianę nazwiska musimy pamiętać o wymianie dokumentów (dowód, paszport, prawo jazdy) i zgłoszeniu tego faktu do banku, Urzędu Skarbowego, ZUS, pracodawcy i u lekarza.

R E K L A M A

DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE

x Zamknij reklamę