Częściowe zachmurzenie 6
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

40.lecie MDK w Kole

Autor: 03 Październik 2010 przeczytasz w ok. 3 min.
40.lecie MDK w Kole
©
(0) | Czytano:
4,620 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

W dniu 1 października 2010r. Miejski Dom Kultury obchodził swoje 40.lecie istnienia w naszym mieście Kole. Uroczystość jubileuszu odbyła się nigdzie indziej jak w samej jego siedzibie, a wśród zaproszonych gości obok władz miasta Koła jego mieszkańców i przyjaciół MDK nie mogło zabraknąć, również poprzednich jego pracowników oraz dyrektorów.

R E K L A M A
0
Czytano:
4,620 razy
Udostępnij
Z O B A C ZK O N I E C Z N I E
Nocna akcja gaśnicza w centrum Koła
Początki powstania Miejskiego Domu Kultury w Kole to rok 1956r., wtedy to zaadoptowano piwnice Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej na siedzibę ówczesnego Miejskiego Klubu Kultury.

Miejski Klub Kultury posiadał silną sekcję szachową, brydżową i fotograficzną. Pracowały tu m.in. zespół muzyczny „Modern-rytm” oraz teatr ZNP „Przyszłość”. MKK organizował turnieje pn. „Czwartków brydżowych”, spotkania taneczne „Od manueta do hula-hop” oraz spotkania i koncerty z udziałem znanych i popularnych artystów. Atrakcyjność zwiększało zainstalowanie pierwszego ogólnie dostępnego w mieście telewizora.

W roku 1962, uchwałą Prezydium PRN w Kole, powołano Społeczny Komitet Budowy Powiatowego Domu Kultury. Projekt lokalizacji zyskał pozytywne opinie m.in. Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Architektury oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej PPRN, państwowego inspektora sanitarnego i Powiatowej Komendy Straży Pożarnej, nie spodobał się jednak mieszkańcom.

W latach budowy Powiatowego Domu Kultury (1962-70) działały w Kole następujące instytucje kulturalne: kino, biblioteka publiczna i klub. W 1963 r. poprawiono warunki pracy MKK przenosząc jego pomieszczenia z piwnic biblioteki do lokalu przystani wodniackiej przy ul. Sportowej 1. Nowy obiekt przeznaczony był jednak do innych celów i nie odpowiadał wymogom placówki kulturalnej. Staraniem władz miasta przysposobiono więc przystań do potrzeb kultury: m.in. rozbudowano scenę oraz zakupiono niezbędny sprzęt filmowo-fotograficzny.

Miejski Klub Kultury w Kole działał do 18 marca 1968 r. Za datę utworzenia Powiatowego Domu Kultury w Kole można uznać dzień 1 grudnia 1969 r., tj. dzień zaangażowania pierwszego dyrektora placówki. Budowa PDK dobiegała końca. Przy osobistym nadzorze dyrektora wykonywano prace wykończeniowe, sprowadzano sprzęt i urządzenia.

Dnia 10 września 1970 r. dokonano komisyjnego odbioru PDK, a dwa dni później, 12.09.1970r. uroczystego otwarcia w obecności sekretarza KC PZPR w Kole, przewodniczącego PPRN, sekretarza WKZZ, zastępcy dyrektora Pałacu Kultury w Poznaniu, innych zaproszonych gości oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Koła.

Budynek PDK o kubaturze 7984 m3; pobudowano kosztem 7 281 181 zł. Zasadnicze pomieszczenia to sala widowiskowa, kawiarnia, dwa większe pokoje klubowo-świetlicowe i siedem mniejszych pokojów o różnym przeznaczeniu. PDK wyposażono w ogólnoużytkowy sprzęt muzyczny i audiowizualny oraz komplet aparatury nagłaśniającej.

W Powiatowym Domu Kultury w Kole działały:
Od stycznia 1975 r. do budynku PDK wprowadzono kino „Młoda Gwardia”.
Stary, zdewastowany budynek, będący przez 30 lat lokalem kina, nie nadawał się do dalszego remontu. W końcu roku 1976, na skutek reformy administracyjnej i organizacyjnej Dom Kultury w Kole uzyskał pełną osobowość prawną jako placówka miejska podległa naczelnikowi miasta.

W ciągu 40. lat działalności MDK w Kole miał kilku dyrektorów, przypomnijmy sobie ich nazwiska:

Władysław Plichta 1.XII.1969 – 28.II.1971
Alina Olejnik 1.III.1971 – 31.VIII.1972
mgr Jolanta Ruchlewicz – Oblizajek 1.IX.1972 – 30.IV.1975
mgr Ewa Miłowska 15.VIII.1975 – 30.IX.1978
mgr Halina Grabowska 1.X.1979 – 31.X.2004
mgr sztuki Marianna Grabowska 1.XI.2004 – obecnie

Redakcja portalu e-kolo.pl Dyrekcji oraz Pracownikom MDK w Kole składa najserdeczniejsze życzenia z okazji tak wspaniałego jubileuszu i życzy dużo sukcesów w krzewieniu kultury wśród społeczeństwa miasta Koła.

Źródło: MDK w Kole
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Wypadki
Wymuszenie pierwszeństwa w tym miejscu to częsty powód kolizji
38 minuty temu 442

Wymuszenie pierwszeństwa w tym miejscu to częsty powód kolizji

Wypadki
Prawdopodobnie pęknięcie opony spowodowało wypadek. Konieczny śmigłowiec LPR
45 minuty temu 1,426

Prawdopodobnie pęknięcie opony spowodowało wypadek. Konieczny śmigłowiec LPR

Inne
Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [12.04.2024 -19.04.2024]
4 godziny temu 477

Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [12.04.2024 -19.04.2024]

Biblioteka
Muranów – dzielnica północna
5 godziny temu 441

Muranów – dzielnica północna

Gmina Kościelec
Urodzinki z kulturką w Gminnym Domu Kultury w Kościelcu
8 godziny temu 662

Urodzinki z kulturką w Gminnym Domu Kultury w Kościelcu

Szkoły i Przedszkola
Bezpieczeństwo na drodze: Policja ostrzega młodzież przed niebezpieczeństwami motocyklowymi
8 godziny temu 1,012

Bezpieczeństwo na drodze: Policja ostrzega młodzież przed niebezpieczeństwami motocyklowymi

R E K L A M A