sim
marzena pilarska
Wiadomości Miasto Koło 40.lecie MDK w Kole

40.lecie MDK w Kole

03-10-2010 10:26 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,988 | Komentarzy: 0
40.lecie MDK w Kole
Foto:
zacisze
W dniu 1 października 2010r. Miejski Dom Kultury obchodził swoje 40.lecie istnienia w naszym mieście Kole. Uroczystość jubileuszu odbyła się nigdzie indziej jak w samej jego siedzibie, a wśród zaproszonych gości obok władz miasta Koła jego mieszkańców i przyjaciół MDK nie mogło zabraknąć, również poprzednich jego pracowników oraz dyrektorów.
Początki powstania Miejskiego Domu Kultury w Kole to rok 1956r., wtedy to zaadoptowano piwnice Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej na siedzibę ówczesnego Miejskiego Klubu Kultury.

Miejski Klub Kultury posiadał silną sekcję szachową, brydżową i fotograficzną. Pracowały tu m.in. zespół muzyczny „Modern-rytm” oraz teatr ZNP „Przyszłość”. MKK organizował turnieje pn. „Czwartków brydżowych”, spotkania taneczne „Od manueta do hula-hop” oraz spotkania i koncerty z udziałem znanych i popularnych artystów. Atrakcyjność zwiększało zainstalowanie pierwszego ogólnie dostępnego w mieście telewizora.

W roku 1962, uchwałą Prezydium PRN w Kole, powołano Społeczny Komitet Budowy Powiatowego Domu Kultury. Projekt lokalizacji zyskał pozytywne opinie m.in. Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Architektury oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej PPRN, państwowego inspektora sanitarnego i Powiatowej Komendy Straży Pożarnej, nie spodobał się jednak mieszkańcom.

W latach budowy Powiatowego Domu Kultury (1962-70) działały w Kole następujące instytucje kulturalne: kino, biblioteka publiczna i klub. W 1963 r. poprawiono warunki pracy MKK przenosząc jego pomieszczenia z piwnic biblioteki do lokalu przystani wodniackiej przy ul. Sportowej 1. Nowy obiekt przeznaczony był jednak do innych celów i nie odpowiadał wymogom placówki kulturalnej. Staraniem władz miasta przysposobiono więc przystań do potrzeb kultury: m.in. rozbudowano scenę oraz zakupiono niezbędny sprzęt filmowo-fotograficzny.

Miejski Klub Kultury w Kole działał do 18 marca 1968 r. Za datę utworzenia Powiatowego Domu Kultury w Kole można uznać dzień 1 grudnia 1969 r., tj. dzień zaangażowania pierwszego dyrektora placówki. Budowa PDK dobiegała końca. Przy osobistym nadzorze dyrektora wykonywano prace wykończeniowe, sprowadzano sprzęt i urządzenia.

Dnia 10 września 1970 r. dokonano komisyjnego odbioru PDK, a dwa dni później, 12.09.1970r. uroczystego otwarcia w obecności sekretarza KC PZPR w Kole, przewodniczącego PPRN, sekretarza WKZZ, zastępcy dyrektora Pałacu Kultury w Poznaniu, innych zaproszonych gości oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Koła.

Budynek PDK o kubaturze 7984 m3; pobudowano kosztem 7 281 181 zł. Zasadnicze pomieszczenia to sala widowiskowa, kawiarnia, dwa większe pokoje klubowo-świetlicowe i siedem mniejszych pokojów o różnym przeznaczeniu. PDK wyposażono w ogólnoużytkowy sprzęt muzyczny i audiowizualny oraz komplet aparatury nagłaśniającej.

W Powiatowym Domu Kultury w Kole działały:
Od stycznia 1975 r. do budynku PDK wprowadzono kino „Młoda Gwardia”.
Stary, zdewastowany budynek, będący przez 30 lat lokalem kina, nie nadawał się do dalszego remontu. W końcu roku 1976, na skutek reformy administracyjnej i organizacyjnej Dom Kultury w Kole uzyskał pełną osobowość prawną jako placówka miejska podległa naczelnikowi miasta.

W ciągu 40. lat działalności MDK w Kole miał kilku dyrektorów, przypomnijmy sobie ich nazwiska:

Władysław Plichta 1.XII.1969 – 28.II.1971
Alina Olejnik 1.III.1971 – 31.VIII.1972
mgr Jolanta Ruchlewicz – Oblizajek 1.IX.1972 – 30.IV.1975
mgr Ewa Miłowska 15.VIII.1975 – 30.IX.1978
mgr Halina Grabowska 1.X.1979 – 31.X.2004
mgr sztuki Marianna Grabowska 1.XI.2004 – obecnie

Redakcja portalu e-kolo.pl Dyrekcji oraz Pracownikom MDK w Kole składa najserdeczniejsze życzenia z okazji tak wspaniałego jubileuszu i życzy dużo sukcesów w krzewieniu kultury wśród społeczeństwa miasta Koła.

Źródło: MDK w Kole
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!