R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Inne

Polskie Radio o Czesławie Freudenreichu

26-03-2018 11:12 | Źródło: MTC Koło | Wyświetleń artykułu: 5,198 | Komentarzy: 3

Dzisiaj o godz. 21:10 program pierwszy Polskiego Radia nada audycję redaktor Doroty Truszczak - "Ludzie Niepodległości" prezentującą portrety osób, którym zawdzięczamy odzyskanie niepodległości w 1918 r. Będzie ona poświęcona Czesławowi Freudenreichowi.

Foto:
R E K L A M A

Opowie o nim dyrektor kolskiego muzeum Tomasz Nuszkiewicz.  W zapowiedzi Polskiego Radia o audycji czytamy m. in.:  

CZESŁAW FREUDENREICH (1873 - 1939) – przemysłowiec,  radny miejski, działacz niepodległościowy  oraz  animator życia kulturalnego i oświatowego w Kole.

„Być zawsze wiernym ojczyźnie i służyć jej, gdyby nawet miało kosztować to własne życie” – tym przesłaniem zawsze  kierował się Czesław Freudenreich,  ostatni przedwojenny właściciel fabryki fajansu w Kole. Pochodził z rodziny katolików z Austrii,  która osiedliła się w Kole na początku XIX wieku.  Był m.in. współzałożycielem, w 1902 roku,  i pierwszym prezesem  Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”.  W 1918 roku,  po przejęciu władzy  od Niemców, stanął na czele Wydziału Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej Powiatu Kolskiego.  Był aktywnym radnym miejskim, wspierał   miejscową straż ogniową. 10 listopada 1939 r. został rozstrzelany wraz z córką przez Gestapo.

Na zdjęciu ze zbiorów Muzeum Technik Ceramicznych w Kole widzimy Czesława Freudenreicha (pośrodku w kapeluszu) na czele Milicji Obywatelskiej Powiatu Kolskiego podczas odzyskiwania niepodległości w listopadzie 1918 r.

Zapraszamy do wysłuchania audycji o Kolaninie - Człowieku Niepodległości - Czesławie Freudenreichu.  

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (3) Pokaż komentarze