R E K L A M A
sim
R E K L A M A
geberit
Wiadomości Miasto Koło 75. rocznica stracenia przywódców kolskiej AK

75. rocznica stracenia przywódców kolskiej AK

17-04-2018 09:22 | Źródło: UM Koło | Wyświetleń artykułu: 3,146 | Komentarzy: 4
Z inicjatywy dyrektora Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, przy wsparciu organizacyjnym Zastępcy Burmistrza Miasta Koła, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kole, Proboszcza Parafii Podwyższenia Krzyża Św. i Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2, w kolskiej farze miała miejsce wzruszająca uroczystość związaną z upamiętnieniem 75. rocznicy stracenia przez Niemców Józefa Blewońskiego, Lucjana Burskiego, Romana Grabowskiego i Jana Lewandowskiego - przywódców kolskiej organizacji Armii Krajowej.
75. rocznica stracenia przywódców kolskiej AK

Tablica upamiętniająca bohaterów znajduje się na zewnętrznej ścianie świątyni farnej. Właśnie tam, licznie przybyłe delegacje, po modlitwie za tych, którzy zginęli w walce o niepodległą Polskę, złożyły wiązanki kwiatów. Wcześniej jednak obecni z zachwytem obejrzeli program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów kolskiej SP nr 2, który wywołał patriotyczne myśli i skłonił do osobistych refleksji.

Na spotkanie przybyły rodziny bohaterów, córka Józefa Blewońskiego z rodziną, córka Lucjana Burskiego w rodziną, poseł Leszek Galemba, władze miasta i powiatu, przedstawiciele policji, instytucji, klubów, stowarzyszeń, delegacje harcerstwa, młodzieży oraz liczne poczty sztandarowe.

Młodzież przybliżyła sylwetki dzielnych mężów. Odczytany został list napisany do rodziny przez jednego z bohaterów tuż przed wykonaniem wyroku. W finale spotkania córki bohaterów podzieliły się wspomnieniami o ojcach.

Uroczystość wpisała się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
R E K L A M A
Biały
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (4)
Kolanka5678 17-04-2018 12:17
Panie dyrektorze muzeum, jeśli bierze się dobrą pensję i jest się na tak poważnej uroczystości to wypada nauczyć się trochę historii na pamięć, a nie czytać z kartki...
| Zgłoś do usunięcia
bór 17-04-2018 22:16
75 lat temu była Polska Walcząca, a teraz mamy Polskę Warczącą. Trochę kultury chociażby ze względu na bohaterów sprzed 75 lat.
dorota 17-04-2018 14:09
O tym jak dyrektor mówi o kolskiej historii z pamięci można się przekonać wchodząc na stronę internetową Programu Pierwszego Polskiego Radia - Jedynki w załącznik Audycje, znajdując audycje Ludzie Niepodległości, a wśród nich zatytułowaną: Czesław Freudenreich przyczynił się do rozwoju Koła. Po lewej stronie znajduje się audio plik, na który trzeba kliknąć żeby posłuchać. To chyba lepsza metoda jak osądzanie na podstawie zdjęcia.
anestezjolog 17-04-2018 13:27
ale ta udana uroczystość boli kogoś
R E K L A M A
k2
R E K L A M A
ligrana
R E K L A M A
tomek opas
R E K L A M A
optima
R E K L A M A
Biuro rachunkowe
popularne wiadomości
R E K L A M A
Jarek Kozlarek
20 Paź.
10:00

MDK w Kole
Młodzieżowy Festiwal Teatralny STREFA GRY
23 Paź.
16:00

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Kolejowa 19, Koło
Romowie znani i nieznani...
24 Paź.
15:00

Filia dla Dzieci PiMBP, Kolejowa 19, Koło
Spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki