sim
bricomarche
Wiadomości Miasto Koło 105-lecie chóru farnego Lutnia

105-lecie chóru farnego Lutnia

07-10-2010 07:36 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 3,470 | Komentarzy: 0
105-lecie chóru farnego Lutnia
Foto:
zacisze
W 1905 r. przy kolskiej farze założony został męski Chór Kościelny im. Stanisława Moniuszki. W najbliższą niedzielę – 10 października – obchodzić będziemy 105. rocznicę jego powstania, której centralnym punktem będzie msza św. pod przewodnictwem bpa Stanisława Gębickiego.
Tradycje istnienia chóru parafialnego w farze kolskiej sięgają przynajmniej XVI wieku. W związku z tym należy przyznać, że chóralny śpiew rozbrzmiewał w najstarszym kościele naszego miasta przez wiele wieków.

W 1905 r., gdy proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego ks. kanonik Edward Narkiewicz, w kościele parafialnym zabrzmiały nowe organy. W tym też czasie wikariusz parafii ks. Józef Mężnicki zorganizował chór męski, który przyjął nazwę Chóru Kościelnego im. Stanisława Moniuszki. Pierwszym dyrygentem był długoletni organista kościoła, Aleksander Pawłowski. W latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia H. Berczyński utworzył chór mieszany.

1 lipca 1981 r. organistą w kolskiej farze i dyrygentem chóru został Jan Kordylewski. Wprowadzając do repertuaru nowe utwory z różnych epok, a także nowe opracowania współczesne, systematycznie podnosił poziom artystyczny zespołu. Chór wyjeżdżał coraz częściej poza Koło, uczestniczył w nabożeństwach oraz w festiwalach m.in.: w Koninie, Lądzie, na Jasnej Górze i we Włocławku.

W latach 1991-2001 miało miejsce połączenie Chóru Kościelnego im. Stanisława Moniuszki z powstałą w 1902 r. kolską "Lutnią. W tamtym czasie chór nosi nazwę: Towarzystwo Śpiewacze-Muzyczne "Lutnia" im. St. Moniuszki w Kole.

„Lutnia” czynnie uczestniczy w życiu religijnym i kulturalnym miasta, ale występuje też poza Kołem. Śpiewu kolskiego chóru słuchano m.in.: w Poznaniu, Warszawie, Gnieźnie i Włocławku. Zespół koncertował też w Rosji, Niemczech, Litwie i Ukrainie. Do najbardziej spektakularnych występów i nagród kolscy śpiewacy zaliczają: dwukrotny udział w Liturgii sprawowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II we Włocławku i Licheniu, wykonanie oprawy muzycznej uroczystości poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod świątynię wznoszoną w Licheniu czy udział w Ogólnopolskim dziękczynieniu za beatyfikację 108 Męczenników z czasów II wojny światowej pod przewodnictwem ks. prymasa Józefa Kardynała Glempa z udziałem Episkopatu Polski w Licheniu.

W 2005 r. „Lutnia” obchodziła swoją setną rocznicę powstania. Wówczas wydano pamiątkową monografię, a uroczystej mszy św. przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering. Okazję do wysłuchania chóru ma każdy, bowiem zespół uczestniczy w niedzielnej mszy św. o godzinie 10.30 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.

W najbliższą niedzielę – 10 października – o godzinie 12.00 w kościele farnym zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji chóru z udziałem bpa Stanisława Gębickiego. Organizatorzy serdecznie zapraszają.

Marcin Nowacki

na podstawie: kolskafara.pl
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!