R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Biblioteka

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek w PiMBP w Kole

15-05-2018 08:59 | Źródło: PiMBP w Kole | Wyświetleń artykułu: 3,827 | Komentarzy: 0

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kole (10.05.) za nami.

Foto:PiMBP w Kole | Dzień Bibliotekarza i Bibliotek w PiMBP w Kole
R E K L A M A

Z przemówienia Dyrektor PiMBP w Kole - Aleksandry Kowalskiej:

"Hasło Tygodnia Bibliotek, w ramach którego obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, brzmi (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA. W dosłownym znaczeniu oraz w sensie ukrytym słowo "dowolność" rozumiemy jako zależne wyłącznie od własnej woli, nieskrępowane nakazami i przepisami, jako swobodne i wolne czytanie oraz nieograniczony dostęp do książki w różnym formacie (książka tradycyjna, elektroniczna, audiobook), a co za tym idzie również do biblioteki. (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA pozwala nam rozwijać się umysłowo, kulturalnie, poznawać różne poglądy, mieć nieograniczone możliwości.

Tegoroczne hasło, nawiązuje do 100. rocznicy obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości - wszak czytanie było ważnym elementem zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury narodu.

Współczesne biblioteki to nie tylko miejsca, gdzie można wypożyczyć książkę, przeczytać na miejscu czasopismo, dotrzeć do zasobów internetowych, ale też miejsca wypoczynku i spotkań z możliwością szybkiej wymiany informacji. To również miejsca nauki, wystaw, warsztatów, koncertów, spotkań autorskich i wielu różnych form pracy. Biblioteki otwierają się na różne grupy czytelników, oferując im zróżnicowane formy aktywności. Dzieci mogą korzystać z działów z książkami dziecięcymi, z gier i zabaw edukacyjnych. Dorośli mają do dyspozycji wewnętrzne katalogi komputerowe bibliotek i możliwość zamawiania książek przez Internet, multimedia m.in. audiobooki, subskrypcje zapewniające dostęp do internetowych baz literatury. Organizują również szkolenia dla osób starszych.

Biblioteka kolska działa, tętni życiem i jest widoczna w środowisku. Pracowaliśmy na ten sukces przez 73 lata. Ostatnie pięć było jednak dla nas wyjątkowe. Przypomnę tylko, że 1 maja minęła 5. rocznica przeprowadzki do lokalu, w którym jesteśmy, a który postawił przed nami nowe zadania i pozwolił na kreatywny rozwój. Dzięki temu docieramy do większej liczby miłośników książek, a także skuteczniej zachęcamy do czytania i sięgania po literaturę. Cieszą nas podziękowania czytelników za poleconą książkę, za miłą obsługę oraz słowa: „u Was ciągle coś się dzieje”.

A dzieje się dużo. Aktywnie promujemy książkę i czytelnictwo poprzez: Akademię Plastyki, zajęcia biblioterapeutyczne dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, lekcje biblioteczne dla dzieci i młodzieży, kursy komputerowe dla seniorów, promocje książek i periodyków, również regionalnych, spotkania autorskie, wieczory poezji, warsztaty, wystawy okolicznościowe, konkursy, dyktanda, prelekcje, Dyskusyjne Kluby Książki - dla młodzieży i dla dorosłych, Noce w Bibliotece, koncerty, niedawno rozegraliśmy mecz piłki nożnej - Reprezentacja Polskich Pisarzy kontra Czytelnicy, przed nami miejska gry terenowa.

Włączamy się również w akcje ogólnopolskie m.in.: Cała Polska czyta dzieciom, Narodowe Czytanie, Tydzień Bibliotek. Bierzemy czynny udział w projektach miejsko-powiatowych. Współpracujemy z władzami samorządowymi, szkołami, instytucjami kultury, stowarzyszeniami.

Cieszy nas, że mamy swoich wiernych czytelników i ciągle pozyskujemy nowych. Dziękujemy Państwu za to.

*************************************************************************************************

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to przede wszystkim święto podsumowujące: naszą pracę, osiągnięcia zawodowe, budowanie wizerunku biblioteki. To święto bibliotekarzy pełniących rolę tych, którzy udzielają informacji, pomagają w zdobywaniu wiedzy oraz animują kulturę.

Proszę Państwa, dzisiejsze święto to także święto czytelników.

Za chwilę wręczymy nagrody w konkursie „BIBLIOŻERCA ROKU 2017”

Celami konkursu było: popularyzowanie czytelnictwa w środowisku, zainteresowanie użytkowników bibliotek dobrą lekturą oraz zachęcenie do częstszego odwiedzania placówek.

Wzięli w nim udział wszyscy czytelnicy, którzy korzystają ze zbiorów naszych placówek. Konkurs obejmował swym zasięgiem trzy grupy wiekowe: dzieci do lat 15, młodzież od 16 do 19 lat, czytelników dorosłych - powyżej 19 lat.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie było posiadanie własnej karty czytelnika. Podstawowymi kryteriami oceny i przyznania tytułu „Bibliożerca Roku” były: największa liczba wypożyczonych i przeczytanych książek, udział w konkursach organizowanych przez biblioteki, przestrzeganie zasad Regulaminu Bibliotek.

Konkurs trwał od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r.

Tytuł Bibliożercy otrzymali: dzieci do lat 15 - Natalia Widełka; młodzież od 16 do 19 lat - Sandra Michalak; czytelnicy dorośli, powyżej 19 lat - Dorota Nowak.

Dziś wręczymy także nagrody laureatom II Dyktanda dla Dorosłych i Młodzieży.

Przypomnę, że „II Dyktando dla Dorosłych i Młodzieży” odbyło się w celu upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Imprezę Honorowym Patronatem objęli: Pan Wieńczysław Oblizajek - Starosta Powiatu Kolskiego, Pani Elżbieta Modrzejewska - Zastępca Burmistrza Miasta Koła

Partnerem Dyktanda było Stowarzyszenie Klub Seniora „Trzecia Zmiana”, partnerami medialnymi: Telewizja Kablowa SM w Kole, „Przegląd Kolski”, portale informacyjne: e-kolo.pl, okragłemiasto.pl oraz kurier-kolski.pl

Celami dyktanda były: popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej; rozwój zainteresowań humanistycznych i dociekliwości poznawczej: językowej i historycznej; doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni polskiej, z uwzględnieniem nazw własnych związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918 r.

W konkursie udział wzięły 44 osoby.

Tekst „Droga do wolności”, przygotowały panie: Magdalena Łochowska i Maria Felcyn - polonistki, nauczycielki związane z Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu.

Za pracę bezbłędną ortograficznie i interpunkcyjne można było zdobyć 100 pkt. Najlepsza otrzymała 96,5 punktów.

Laureatami zostali: I miejsca - Arkadiusz Kleniewski; II miejsca - Jakub Wasilewski; III miejsca - Krystyna Wasilewska.

Wyróżnienia otrzymali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Kole: Weronika Ziętala, Jakub Stegenta, Piotr Szafrański, Zuzanna Dul.

Zwycięzca ortograficznych szranków - Arkadiusz Kleniewski pochodzi z Dzierzążni w powiecie płońskim. Jest dziennikarzem portalu TVP.info. W tym roku zwyciężył w IV Dyktandzie Krakowskim. Dwa lata temu zajął drugie miejsce w dyktandzie ogólnopolskim. Ukończył studia socjologiczne. W dyktandach bierze udział od kilku lat."

Fundatorami nagród w obu konkursach byli: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole oraz Starostwo Powiatowe.

Jubileusze pracy obchodziły: Elżbieta Andrzejewska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Olszówce z siedzibą w Łubiance, Elżbieta Budna z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, Urszula Michalska z Gminnego Ośrodka Kultury, Biblioteki Publicznej w Babiaku, Anna Pietruszka z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, Dorota Puszczyk z Biblioteki Publicznej Gminy Koło we Wrzącej Wielkiej, Elżbieta Stępień z Biblioteki Publicznej w Kłodawie Filii Bibliotecznej w Bierzwiennej Długiej.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili: Zenon Wasiak - Naczelnik Wydziału Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego, Urszula Pękacz - Powiatowy Rzecznik Konsumentów, Artur Szafrański - Przewodniczący Rady Miejskiej, Barbara Szelągowska - Bugajak - Sekretarz Miasta, Ryszard Borysiewicz - Radny Miejski. Ponadto gościliśmy: Prezesów Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła Nad Wartą: obecnego - Grzegorza Mokrzyckiego, honorowego - Kazimierza Kasperkiewicza, Czesława Oleszkiewicza - Przewodniczącego Koła Przyjaciół Biblioteki, Alinę Krych i Jadwigę Janicką - byłe Dyrektor PiMBP w Kole oraz bibliotekarki powiatu kolskiego.

Oprawę muzyczną uroczystości stanowił zespół muzyczny: Jacek Adamczyk (wokal, gitara), Robert Cesarz (śpiew), Krzysztof Toruński (skrzypce).

R E K L A M A

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze