(5)
REKLAMA
Bezchmurnie 9
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Kolskie osiedla mieszkaniowe - os. Zawadzkiego

Kolskie osiedla mieszkaniowe - os. Zawadzkiego

Autor: Dr Krzysztof Witkowski bardzo dawno temu
Kolskie osiedla mieszkaniowe - os. Zawadzkiego
© S. Arczyński
Komentarzy: 5 Czytano:
25,748 razy |
Widokówka wyd. w 1967 r. przez „RUCH”. Ze zb. Rafała Marciniaka.
Dzisiaj kojarzymy osiedla wielorodzinne głównie ze spółdzielniami mieszkaniowymi. Jednakże było tak, że czasem na jednym osiedlu bloki stawiało kilka instytucji. Tak było z osiedlem Zawadzkiego, które prezentujemy w naszym cyklu jako pierwsze.
R E K L A M A
5
Czytano:
25,748 razy
Udostępnij

Na wstępie wypada powiedzieć kilka słów o początkach kolskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Kolska Spółdzielnia (obecnie mająca siedzibę przy ul. Wojciechowskiego 30) powstała w 1958 roku. Zebranie założycielskie odbyło się 20 maja 1958 r., a oficjalna rejestracja sądowa nastąpiła 14 marca 1959 r. Na zebraniu założycielskim ukonstytuował się zarząd w składzie: Czesław Miałkowski (przewodniczący) i członkowie: Józef Tomaszewski oraz Tadeusz Szkudlarek. Przewodniczącym rady nadzorczej wybrano Bolesława Mirskiego.

W latach 1959-1970 Spółdzielnia postawiła 11 budynków z 356 mieszkaniami, a w latach 1971-1978 oddano klucze do 1031 mieszkań.

Osiedle Zawadzkiego-Ceramiczna było pierwszym, które zaczęło powstawać w naszym mieście. Pierwsze budynki budowało tam miasto w początkach lat 60-tych. Były one ogrzewane piecami kaflowymi. Trzy bloki postawił tam również zarząd dróg. Mieszkania dla swoich pracowników budował tam też Zakład Ceramiki (chociażby blok przy ul. Ceramicznej na dole którego była powierzchnia przeznaczona na sklep). Warto też pamiętać, że na osiedlu znajduje się również budynek postawiony przez Polskie Koleje Państwowe dla rodzin pracowników kolei. Później, część bloków została przejęta do zarządzania przez Spółdzielnię Mieszkaniową.

Widzimy więc, że osiedle Zawadzkiego to efekt inwestycji prowadzonych przez cztery podmioty. 

Na zdjęciu prezentujemy widokówkę z fragmentem osiedla Zawadzkiego, wydaną w 1967 roku. 

A jakie Państwo macie wspomnienia lub wrażenia związane z tą częścią naszego miasta... 

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam za dwa tygodnie do lektury następnego artykułu.

dr Krzysztof Witkowski

redaktor działu

 

Oceń artykuł

średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (5)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Radomir · bardzo dawno temu
Dobrze że wzbudziłeś ten temat. Dla mnie mieszkańca ul.Zawadzkiego miejsce to jest owianą tajemnicą historii.W mieszkaniu mam szyb do kominka,za oknem dzialki ktore kryją ślady przeszłości...cegły ,fundamenty starych domów.
MIETEK · bardzo dawno temu
Pamiętam to zdjęcie bo na nim jestem jako mieszkaniec bloku Ceramiczna 2. Zdjęcie to było nawet pocztówką, którą można było kupić w kiosku. Jako chyba jedyny mieszkanie to jest w moim posiadaniu od samego początku powstania bloku. Pozdrawiam.
Czarek · bardzo dawno temu
Swoje bloki zbudowal tez owczesny Rejon Drog Publicznych (poznjejsze Przedsiebiorstwo Robot Drogiwo-Mostowyxh). Pierwszy z nich to budynek przy Zawadzkiego 21 oddany do uzytku w roku 1980. Wtedy wlasnie sie tam przeprowadzilem z rodzicami. Mialem 10 lat. Rodzice mieszkaja tam do dzis a ja mam mase wspomnien z dziecinstwa na tym osiedlu. Sady, lodowisko na strudze, boisko na bloniach, dzikie kąpielisko „na sołku” :)
Artur · bardzo dawno temu
Na tym foto to jest akurat ulica Ceramiczna😊
Dr Krzysztof Witkowksi · bardzo dawno temu
W tekście jest mowa o osiedlu Zawadzkiego-Ceramiczna. Zbyt długie określenie byłoby na tytuł artykułu. Pozdrawiam :) KW.
Inne
Znaleziono ciało mężczyzny w stawie
15 godziny temu 22,447
R E K L A M A