R E K L A M A
sim
R E K L A M A
DUKAT
Wiadomości Miasto Koło Dotacja na Dom Seniora do zwrotu! Urząd popełnił szereg błędów

Dotacja na Dom Seniora do zwrotu! Urząd popełnił szereg błędów

03-07-2018 11:12 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 20,615 | Komentarzy: 20
Aż 240 000 złotych będzie musiał w najbliższym czasie oddać Urząd Miejski w Kole za dotację, jaką uzyskano na stworzenie dziennego Domu Seniora w Kole. Wyniki kontroli nie pozostawiają złudzeń, że urząd zawiódł. Dotarliśmy do wystąpienia pokontrolnego, które obnaża całą inwestycję w Kole. Być może argumentu użyte w dokumencie rozwiewają domysły mieszkańców, dlaczego cały projekt był owiany tajemnicą.
Dotacja na Dom Seniora do zwrotu! Urząd popełnił szereg błędów
Foto:e-kolo.pl

Dotacja na ten projekt stanowiła 65,4% całości inwestycji. Dlaczego cofnięto nam te pieniądze? Dlaczego urząd musi oddać w ciągu 15 dni od wydania decyzji całą kwotę? Argumenty wystosowane w piśmie "powalają z nóg".

Kontrola w Urzędzie Miejskim w Kole prowadzona była w zakresie oceny prawidłowości wykonania zadania dotyczącego ,Utworzenia i wyposażenia placówki Senior+" realizowanego w ramach Programu Wieloletniego Senior+ na lata 2015 — 2020. Na podstawie umowy zawartej z Wojewodą Wielkopolskim, Gmina Miejska Koło otrzymała z budżetu państwa na realizację zadania, polegającego na adaptacji lokalu na Dzienny Dom Seniora w Koleb, jego wyposażeniu oraz prowadzeniu, dotację w wysokości 240.000 zł, z czego wykorzystała środki w kwocie 240.000 zł (tj. 100% dotacji otrzymanej). Całkowity koszt zadania wyniósł 367.010 z18, z tego: 

  • 240.000 zł ze środków z dotacji (co stanowiło 65,4%),
  • 127.010 zł ze środków własnych Gminy (co stanowiło 34,6%). 

Wojewoda ocenił realizację negatywnie

Jak czytamy w dokumencie: "Wojewoda Wielkopolski ocenia negatywnie wykorzystanie i rozliczenie dotacji celowej udzielonej na realizację zadania." A co wpłynęło na tak surową ocenę?

  • Gmina Miejska Koło nie utworzyła do 14 marca 2018 r. (tj. do dnia zakończenia kontroli) Dziennego Domu Seniora w Kole, co było niezgodne z § 1 ust. 2 umowy o dofinansowanie zadania. Zgodnie z § 1 ust. 2 umowy o dofinansowanie zadania, Gmina zobowiązała się do otwarcia Dziennego Domu Seniora w Kole dla podopiecznych, pozyskania podopiecznych oraz zatrudnienia kadry do prowadzenia Dziennego Domu Seniora  do dnia 28 grudnia 2017 r.9

Okazuje się, że w wyjaśnieniach złożonych przez Zastępcę Burmistrza znalazły się treści, które miały za ten stan rzeczy obarczyć kolskich radnych:

Zastępca Burmistrza Miasta Koło w złożonych wyjaśnieniach podała, że przyczyną niewywiązania się z terminów realizacji zadania były zmiany organizacyjne dotyczące  funkcjonowania placówki, którą planowano otworzyć jako nową jednostkę organizacyjną, co zostało zakwestionowane przez Radę Miejską w Kole w dniu 28 grudnia 2017 r., tj. w dniu, w którym ukończono realizację inwestycji. Podane w złożonych wyjaśnieniach argumenty nie zasługują na uwzględnienie,  ponieważ, sprawy organizacyjne nie powinny mieć wpływu na realizację zadania, do którego  zobowiązała się Gmina na podstawie zawartej umowy z Wojewodą Wielkopolskim. Ustalenia potwierdzają, że Gmina nie zrealizowała zadania wynikającego z zawartej  umowy o dofinansowanie zadania, zatem kwotę 240.000 zł należy uznać za dotację pobraną  w nadmiernej wysokości w rozumieniu art. 169 ust. 2 ustawy o finansach publicznych. Gmina wykazała w sprawozdaniu końcowym z wykonania zadania publicznego złożonym  Wojewodzie Wielkopolskiemu w dniu 25 stycznia 2018 r. nierzetelne informacje,  tj. poinformowała, że:
- zadanie zostało zrealizowane zgodnie z umową,
- do dnia 28 grudnia 2017 r. placówka została otwarta dla podopiecznych,
- do dnia 28 grudnia 2017 r. pozyskano podopiecznych i zatrudniono kadrę
- do prowadzenia Dziennego Domu Seniora w Kole,
podczas gdy ustalenia kontroli wskazują, że do dnia 14 marca 2018 r. (do dnia zakończenia czynności kontrolnych) nie dokonano otwarcia placówki, nie zatrudniono kadry do jej prowadzenia, ani nie pozyskano podopiecznych.

Zastępca Burmistrza Miasta Koła w złożonych wyjaśnieniach podałal, że w sprawozdaniu pomyłkowo został podany termin, który był wcześniej planowany, jako termin realizacji zadania i omyłkowo wykazano, że do dnia 28 grudnia 2017 r. zatrudniono  kadrę i pozyskano podopiecznych. Ponadto, w złożonych wyjaśnieniach wskazała,  że otwarcie placówki nastąpi dopiero 15 maja 2018 r.

  • Urząd nie wyposażył szatni placówki w szafki indywidualne, co było niezgodne z  1 ust. 2 umowy o dofinansowanie zadania". Zgodnie z § 1 ust. 2 umowy o dofinansowanie zadania, Gmina zobowiązała się do wyposażenia pomieszczenia szatni w 40 szt. szafek indywidualnych, natomiast faktycznie zakupiono tylko dwie szafki indywidualne, które ustawione zostały w sali rehabilitacyjnej.

 Sekretarz Miasta Koła w złożonych wyjaśnieniach podała"2, że przygotowano nowy plan zagospodarowania pomieszczeń, w którym zmieniono lokalizację szatni. Wymagane szafki indywidualne zostaną zakupione przed oddaniem pomieszczeń do użytkowania. Podany w wyjaśnieniu argument nie zasługuje na uwzględnienie, ponieważ zgodnie z umową o dofinansowanie zadania, zakup wyposażenia szatni w szafki indywidualne powinien nastąpić do 28 grudnia 2017 r.

  • Ustalono, że Gmina nie posiadała dokumentacji budowlanej i książki obiektu dla budynku, w którym ma być usytuowany Dzienny Dom Seniora w Kole, co było niezgodne z art. 63i art. 64 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane13, które stanowią, że właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany przechowywać przez okres istnienia obiektu opracowania projektowe i dokumenty techniczne robót budowlanych wykonywanych w obiekcie w toku jego użytkowania oraz właściciel lub zarządca jest obowiązany prowadzić dla każdego budynku oraz obiektu budowlanego niebędącego budynkiem książkę obiektu budowlanego.

 Zastępca Burmistrza Miasta Koła w złożonych wyjaśnieniach podała' 4, że poprzedni właściciel przekazał budynek Gminie Miejskiej Koło bez dokumentacji budowlanej i książki obiektu.Ponadto, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole w opinii sanitarnej wydanej 13 marca 2018 r. zalecił, dostosowanie toalety znajdującej się w budynku placówki do wymagań rozporządzenia Ministra Infrastruktury.

 

Powyższe argumenty wystosowane zostały na etapie składania wyjaśnień. Obecnie decyzja już zapadła i w przeciągu 15 dni od 25 czerwca br. dotację należy zwrócić. 

Od dawna mieszkańcy Koła zastanawiali się dlaczego nie dokonano oficjalnego, uroczystego otwarcia Domu Seniora w Kole, tym bardziej że czekano na taką instytucję od lat a informacja o uzyskanej dotacji ucieszyła wielu. Czyżby już wtedy chciano "wyciszyć" temat?

​Czekamy na Wasze opinie!

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
R E K L A M A
marek podnewsem
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (20)
JarJarBeniu 04-07-2018 22:40
Ale przecież Plastyk się wyniózł bardzo późno z tego budynku to jak oni mogli zdążyć z tym remontem. A po drugie jak jedna radna nie kryła, że donosi do wojewody to jak może być dobrze w mieście. Po co ta radna tam siedzi skoro działa na szkodę miasta. Wiemy dobrze, że jakby nie było kontroli to wszystko byłby spokój bo Dom Seniora działa i Seniorzy dobrze się w nim czują. Wiem dobrze jak jest w Polsce. Wiele inwestycji jest opóźnionych w Polsce, wystarczy spojrzeć na drogi i każdy przymyka oko, ale jak się sra we własne gniazdo to wolę nie kończyć
| Zgłoś do usunięcia
Babcia 05-07-2018 17:14
Plastyk wyprowadził się do 31 sierpnia 2016 roku. Potem budynek czasowo przez rok użytkowała szkoła muzyczna, przez okres remontu budynku tejże szkoły. To że Dom Seniora nie ruszył to brak wizji jak to zrobić. I to chyba była kompetencja Wydziału Spraw Społecznych.
kok 04-07-2018 20:02
pisowskie zera pod swoimi rzadami doprowadzily kolo do ruiny
| Zgłoś do usunięcia
Arek 03-07-2018 17:29
Panie obojętniak jak pan wiesz to podaj a jak nie to siedź cicho PISOWSKI trolu
| Zgłoś do usunięcia
Ręce opadają 03-07-2018 17:11
Fachowcy...z Poddębic, Uniejowa, Zgierza, Turku, Gniezna, Konina, Kłodawy, Kalisza idźcie do swoich miasta
| Zgłoś do usunięcia
gość 03-07-2018 16:19
Ten kto zawalił niech zapłaci te pieniądze w własnej kieszeni a nie my podatnicy.
| Zgłoś do usunięcia
obojętniak 03-07-2018 15:36
Moim zdaniem sprawę zawalił jeden człowiek co do marca 2018 opiekował się tym budynkiem i radni dobrze wiedzą Kto zawalił. Nie szukajcie winy w Burmistrzu czy Jego zastępcy. Nazywajmy sprawę po imieniu.
| Zgłoś do usunięcia
gość 03-07-2018 17:55
tzn kto konkretnie
Kolanka 03-07-2018 16:38
Skoro mamy nazywać po imieniu to powiedz kto zawinił.
kolanin49 03-07-2018 15:24
Szanowni radni-zabierzcie ten obiekt tym nieudacznikom miejskim.Podejmijcie uchwałę o adaptacji tego budynku na żłobek lub przedszkole miejskie.
| Zgłoś do usunięcia
Ja 03-07-2018 13:30
Czemu mnie to nie dziwi? Niech ten cały cyrk się zakończy, bo patrzeć naprawdę przykro jak się nie szanuje publicznych pieniędzy... :-(
| Zgłoś do usunięcia
Gość 03-07-2018 14:03
Mamy nagrane sesje na których radni dopytywali sie o tę inwestycję. Odpowiedzi były bardzo pokrętne . Terminy przesuwane. Zresztą to nie pierwsza sprawa finansowa zawalona w tym Urzędzie. Ja jako podatnik żądam aby tym razem pociagnać do odpowiedzialności konkretna osobę a nie tylko szastać naszymi pieniędzmi i od tak po prostu dokonać zwrotu. Powinno to być upublicznione. A nie zamiecione pod dywan. W tej sytuacji radni powinni zwołać sesje nadzwyczajną i to wszystko dokładnie wyjaśnić.
kis 03-07-2018 12:50
jest pytanie ,kto nasłał tę kontrolę ?Który radny bardzo się interesował tą inwestycją? Odpowiedz na te pytania odpowiedzą komu nie pasuje P burmistrz.
| Zgłoś do usunięcia
Barabasz 03-07-2018 12:12
Pan witkowski za to chodząca wiedza w każdym temacie niedługo wykoskoczy nam z lodówki. Nagle pan taki aktywny przed wyborami?? Idz pan te śmieszne publikacje pisać a nie w politykę się mieszasz... skoro pan wszystko wie to znaczy ze pan nic nie wie
| Zgłoś do usunięcia
Dr Krzysztof Witkowski 03-07-2018 11:57
Kolejny przykład braku kompetencji obecnej ekipy rządzącej Naszym miastem. Przykro na to patrzeć i to czytać...
| Zgłoś do usunięcia
Krzysztof 08-07-2018 08:49
Słyszałem. Ale to jest kiepska kryptoreklama Panie Krzysztofie. To prości ludzie. Jeśli chce Pan kandydować na burmistrza, to musi się Pan nauczyć inaczej do prostaczków mówić. Na przykład: ja mundry jestem ucuny, doktur głosujta na mnie. Wówczas zadziała. A jeśli Pan tak subtelnie jako "leszek" jakąś informację próbuje sprzedać, to skazany jest Pan na totalną klęskę.
Krzysztof 05-07-2018 07:43
Panie Krzysztofie może jako wybitny prawnik pomógłby Pan napisać odwołanie? Tak dla dobra miasta.
SZTASEK 03-07-2018 16:13
Kolanin ta wasza władza absolutna opiera się tylko na takich imbecylach postkomunistycznych jak ty , poparcie za pracę - ale to się skończy po wyborach -zauważysz ten moment . Koło ma dość fachowców z Serocka i Kobylej Du.py , otworzono Dom Seniora dla popleczników jego osoby ??? Ten co dał dupy z terminami powinien sam oddawać kasę ze swoich , znowu miasto poniosło koszty i wielkie g... z tego . A gdzie jest dokumentacja techniczna ???Ten co przejmie miasto po jego osobie będzie musiał być wielkim kozakiem z ekonomii i zarządzania ... Za chwilę się okaże że trzeba będzie oddać kasę za odwierty buhaha Moim zdaniem ktoś powinien mieć postawione zarzuty za poświadczenie nieprawdy w sprawozdaniu .
leszek 03-07-2018 14:22
o Władysławie Odonicu księciu wielkopolskim (ok. 1190 - 1239) - słyszał ktoś o nim?
Kolanin 03-07-2018 13:01
A Ty doktorku w jakiej dziedzinie jesteś kompetentny? Umiesz ocenić zarządzanie miastem?
R E K L A M A
kmk
R E K L A M A
ligrana
R E K L A M A
tomek opas
R E K L A M A
optima
R E K L A M A
Biuro rachunkowe
popularne wiadomości
R E K L A M A
Jarek Kozlarek
28 Gru.
19:00

Miejski Dom Kultury,ul.Słowackiego5, Koło
W cyklu