R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Miasto Koło

Wentylatorowe chłodnie wody –zasada działania i zastosowanie

24-08-2018 12:35 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 6,980 | Komentarzy: 0

Obecne uwarunkowania klimatyczne, regulacje prawne i polityka zrównoważonego rozwoju mające na uwadze troskę o zasoby naturalne. Deficyt wody zobowiązuje przedsiębiorców do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, które przyczynią się do oszczędzania wody w procesach technologicznych. W myśl tych wytycznych powstały nowoczesne systemu wykorzystujące zamknięte obiegi wody, dzięki którym może być ona wielokrotnie wykorzystywana. Wentylatorowe chłodnie wody należą do urządzeń, które zapewniają tańsze, energooszczędne rozwiązania w procesach przemysłowych, a jednocześnie nie wpływają negatywnie na środowisko. Okazuje się, że chłodnie wentylatorowe są najbardziej wydajnymi urządzeniami. Mają one największą sprawność w chłodzeniu wody obiegowej dla instalacji technologicznych i przemysłowych.

Foto:e-kolo.pl
R E K L A M A

Budowa i charakterystyka chłodni wentylatorowych

Typowa chłodnia składa się z trzech głównych elementów: maszynowni, agregatu chłodniczym oraz z odpowiednio izolowanej komory chłodniczej. Wentylatorowe chłodnie wody to wymienniki ciepła o prostej budowie. Jako podstawowe elementy można wyróżnić zespół zbiornika, zespół baterii oraz zespół wentylatorów. Czynnikiem chłodzącym jest powietrze pozyskiwane z zewnątrz, natomiast jako czynnik chłodzony wykorzystywana jest woda z obiegu cieplnego.

Zasada działania

Urządzenie pobiera ciepłą wodę z obiegu za pomocą króćca, a następnie rozpyla ją w baterii układu zraszania. Przez kanały bloków woda dostaje się do wkładu kontaktowego do zespołu zbiornika, a powietrze – za pomocą specjalnych wlotów, a następnie przez baterię do kanałów i kolejnymi przewodami do odkraplacza. Wentylator powoduje ruch powietrza, a do wymiany ciepła dochodzi w przestrzeni baterii oraz w przewodach bloków kontaktowych. Woda jest efektywnie schładzana powietrzem, aby przedostać się do zespołu zbiornika, a stamtąd króćcem i za pomocą odpowiedniej wielkości pompy wirowej jest odbierana do obiegu cieplnego. W zależności od rodzaju przepływu można wyróżnić dwa rodzaje chłodni: chłodnie o przepływie przeciwprądowym oraz przepływie krzyżowym. Chłodnie o przepływie przeciwprądowym posiadają dysze w systemie zraszania, natomiast chłodnie wentylatorowe krzyżowe dysponują bezciśnieniowy systemem zraszania. Mają one niższy poziom mocy akustycznej. Oba rodzaje chłodni mogą stosować wentylatory ssące. Chłodnie wentylatorowe w porównaniu z innymi systemami są energooszczędne i stanowią ekologiczne źródło chłodu. Więcej szczegółów nt. działania i parametrów chłodni znajduje się na stronie http://www.darpin.pl/

Zastosowanie w różnych sektorach przemysłu

Chłodnie wentylatorowe wykorzystywanie są powszechnie w przemyśle rolniczym, przede wszystkim w zakładach przetwórczych owoców i warzyw, w cukrowniach, browarach, a także mleczarniach. Ponadto znajdują zastosowanie w różnych przedsiębiorstwa przetwórstwa tworzyw sztucznych, zakładach produkujących celulozę oraz w elektrowniach. Oddzielny sektor, w którym chłodnie wentylatorowe są niezbędne to zakłady chemiczne i rafinerie, jak również wszelkie zakłady mechaniczne, które wykorzystują maszyny i instalacje przemysłowe wymagające chłodzenia wodą.

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze