(17)
Słonecznie 24.4

Strażak OSP Koło uratował mężczyźnie życie

Autor: Redakcja e-kolo.pl 06 Grudzień 2018 przeczytasz w ok. 2 min.
Strażak OSP Koło uratował mężczyźnie życie
© e-kolo.pl
(17) | Czytano:
36,151 razy | przeczytasz w ok. 2 min.

Do sytuacji, w której zakończenie mogło być tragiczne doszło w dniu wczorajszym w budynku Wydziału Komunikacji Starostwa Kolskiego w godzinach porannych. Dorosły mężczyzna nagle upadł na korytarzu.

R E K L A M A
17
Czytano:
36,151 razy
Udostępnij

Wielu znajdujących się wtedy ludzi w budynku wydziału raczej nie zareagowało tak, jak powinno. Dwoje młodych ludzi wpatrzonych w telefony komórkowe tylko w rozmowie między sobą "patrz jakiś facet leży". Usłyszał to strażak Ochotniczej Straży Pożarnej w Kole nad Wartą, który bez zastanowienia wyszedł z sali rejestracji na korytarz i natychmiast zaczął udzielać pomocy.

Sprawdzając czynności okazało się, że mężczyzna nie oddychał i nie posiadał wyczuwalnego tętna. Strażak Mateusz natychmiast podjął akcję reanimacyjną równocześnie wykonując telefon na numer alarmowy 112. Poinformował dyspozytora o stanie mężczyzny oraz , że podejmuje resuscytację.

Na polecenie strażaka jeden z mężczyzn stojących na korytarzu pomógł w trzymaniu głowy, aby udrożnić drogi oddechowe. Reanimacja trwała około 30 minut (przekazał strażak) z uwagi na to, że odpowiednia karetka była w tym czasie na innym zgłoszeniu.  Mimo trudnych warunków i długiego czasu - udało się! Mężczyznę przejął zespół ratownictwa medycznego i przewiózł do szpitala w Koninie. Jego stan został ustabilizowany przez lekarzy.

SPROSTOWANIE: W trakcie całej akcji udzielania pomocy, strażakowi towarzyszyli pracownicy starostwa, którzy są przeszkoleni w udzielaniu pomocy. 

Należałoby sobie zadać pytanie, czy gdyby nie fakt, że w pobliżu był strażak, to czy ktoś inny udzieliłby pomocy? Czy mężczyzna przeżyłby atak serca?

Poniżej prezentujemy wykres działań w przypadku konieczności wykonania pierwszej pomocy.

R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (17)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Wyróżniony komentarz
hmm · 06 Grudzień 2018
to czemu Ty nie pomogłeś skoro widziałeś co się działo?
Jbl · 09 Grudzień 2018
Jak wszyscy ładnie potrafią krytykować a jak by przyszło co do czego to by uciekli albo by udawali ze nie widzą. GRATULACJE dla strażaka uratował życie.
Kolanin · 08 Grudzień 2018
Panie Mateuszu T. Reakcja na pięć lecz przykre jest robienie z takiej akcji kariery, zwłaszcza że redakcja jeszcze to tak kiepsko opisała. Kiepsko wam to poszło..... Uważam że warto pisać o takich sytuacjach i postawach ale nie w taki sposób...
mieszkaniec · 09 Grudzień 2018
A w jaki?
Kolega druha · 08 Grudzień 2018
..."Trele trele ...rele. Gościu umiał to pomógł. Wszyscy go tam znają więc głupio było by nie pomóc :/ Ten cały redaktorek też go zna bardzo dobrze więc napisał piękny artykuł o koledze bohaterze..." A Ty zamiast pogratulować zachowania i skuteczności działań próbujesz w dziwny sposób umniejszyć fakt, że uratował człowiekowi życie. Oczywiście po to przechodzimy szkolenia ale fantom to fantom a żywy człowiek potrzebujący pomocy to troche inny temat.
strazakzosp · 08 Grudzień 2018
Trele trele ...rele. Gościu umiał to pomógł. Wszyscy go tam znają więc głupio było by nie pomóc :/ Ten cały redaktorek też go zna bardzo dobrze więc napisał piękny artykuł o koledze bohaterze
ren · 07 Grudzień 2018
Uznanie dla tego pana nie prawda że młodzi ludzie są obojętni nie raz młodzi pokazali odwagę a tak naprawdę to każdy powinien pomóc
Hegemon · 07 Grudzień 2018
szczerze mówiąc mnie nieraz podejście kolskiego wydziału komunikacji do mnie jako petenta nieraz postawiło na krawędzi zawału zdrowia dla pana po zawale a strażakowi wszystkiego dobrego
AAA · 06 Grudzień 2018
No właśnie, pracownicy mieli stosowne przeszkolenie i nie zareagowali. Już od przedszkola uczą się pierwszej pomocy, tylko jak trzeba jej udzielić to nie ma kto. Coś nie tak z tym szkoleniem i próżnym wydawaniem kasy za nie.
Katt · 06 Grudzień 2018
Co to znaczy odpowiednia karetka? Ktoś kto to pisał nie ma pojęcia o strukturze ratownictwa medycznego.
haha · 06 Grudzień 2018
teraz pewnie widze wyrzuty mecza tych co byli a sie tylko patrzyli.. komentarze hejtujace wszystko i wszystkich. A jak co do czego to wlasnie.. tylko patrza. Ja nie widze tutaj nic zlego w artykule, ze co? ze pokazali jak powinna wygladac postawa kazdego z nas a nie tylko strazakow?
M. · 06 Grudzień 2018
Autorowi artykułu życzę więcej dziennikarskiej rzetelności
Młody człowiek · 06 Grudzień 2018
Gdyby nie "Dwoje młodych ludzi wpatrzonych w telefony" prawdopodobnie nikt z sali nie zauważył by tego zajścia. Najlepiej oczernic młodych ludzi. Tylko pytanie dlaczego nikt z zarządu nie pomógł? Pani z informacji? To ze tam bym ratownik to byl czysty przypadek. I gdyby nie ta "rozmowa" młodych ludzi, nikt by nie zareagował. Przy poszkodowanym bylo juz kilka osób, wiec dlaczego oni nie zadzwonili po pogotowie ? Pozdrawiam redakcje bardzo "PRAWDZIWY" artykuł.
nie! · 06 Grudzień 2018
sam sobie odpowiadasz na pytanie, i młodzi i starsi dali ciała. W polskich społeczeństwie jest ogromna niewiedza jak udzielać pierwszej pomocy i ta niewiedza w takich sytuacjach jak powyższa paraliżuje, powoduje strach i tak się to potem kończy, że wszyscy patrzą a nie pomaga nikt.
Do kolanin · 06 Grudzień 2018
Przeciez artykul zaczyna sie ze wiekszosc ludzi nie zareagowala. A gdyby mlodzi nie powiedzieli tego do siebie strazak nie wiedzialby ze cos sie dzieje... czytaj ze zrozumieniem
Anastazja · 06 Grudzień 2018
Jakie to nasze, swojskie, polskie. Zamiast skupić się na dobrym uczynku, artykuł ma wydźwięk negatywny w stosunku do innych. Strażak był najbardziej czujny i był pierwszy, ale przecież nie wiemy czy za chwilę inne osoby by nie zareagowały. Najprawdopodobniej tak, bo akurat nasze społeczeństwo wyróżnia się na plus w tym temacie. Bardzo często słyszy się o tym że jakiś Polak gdzieś w świecie zareagował pierwszy i komuś pomógł. Niedługo w tego typu artykułach będzie się podawać czas reakcji żeby udowodnić z góry założoną negatywną tezę, jakoby to jesteśmy niewrażliwi na czyjąś krzywdę. W efekcie zamiast pozytywnej wiadomości otrzymujemy znowu jakieś żale i pretensje do całego świata. Żenujące dziennikarstwo.
Kolanin 35 · 06 Grudzień 2018
Szkoda tylko że pani która pracowała tam w informacji nic nie zrobiła tylko stała krok od tego za biurkiem . Zamiast zareagować i zadzwonić żadnej relacji .Nie wspomnę o starszych osobach które tylko patrzyły zza szyby i nic nie zrobiły .Ale najlepiej jest zrzucić na młodych że nic nie zrobili bo przecież taki artykuł lepiej się sprzeda . Byłem tam i widziałem całe zajście dlatego dziwi mnie to dlaczego zostało to opisane w taki sposób . Że młodzi ludzie nic nie zrobili a reszta osób ?
hmm · 06 Grudzień 2018
to czemu Ty nie pomogłeś skoro widziałeś co się działo?
Miasto Koło
Sklep ELEGANT - Nowa Lokalizacja na ul. Wojciechowskiego 10
1 godzinę temu 745

Sklep ELEGANT - Nowa Lokalizacja na ul. Wojciechowskiego 10

MS
Miasto Koło
Pamiętaj o wniosku o Dobry start
1 godzinę temu 496

Pamiętaj o wniosku o Dobry start

Gmina Dąbie
Akcja krwiodawstwa w Dąbiu zakończona sukcesem
2 godziny temu 400

Akcja krwiodawstwa w Dąbiu zakończona sukcesem

Gmina Kłodawa
Zakończona procedura konkursowa na stanowiska dyrektorów szkół
2 godziny temu 1,207

Zakończona procedura konkursowa na stanowiska dyrektorów szkół

Miasto Koło
Halina Grabowska z odznaczeniem Za zasługi na rzecz wolności
2 godziny temu 1,324 1

Halina Grabowska z odznaczeniem Za zasługi na rzecz wolności

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 14.07.2024
16 godziny temu 4,181

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 14.07.2024

R E K L A M A

Newsletter - bądź na bieżąco

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych