R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Inne

Zobaczyły jak wygląda służba kobiet w straży

29-04-2019 09:59 | Źródło: KP PSP Koło | Wyświetleń artykułu: 2,769 | Komentarzy: 0

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kole po raz pierwszy włączyła się do udziału w projekcie z zakresu prewencji i integracji społecznej FirefightersPlus. Strażacy są powszechnie uznawani za najbardziej godną zaufania grupę zawodową w całej Europie.
Foto:KP PSP Koło
R E K L A M A

Strażacy kolskiej komendy wykorzystują ten potencjał angażując się w przedsięwzięcia wychodzące poza podstawowe zadania ratownicze. Biorą udział   w różnego rodzaju spotkaniach z dziećmi  i młodzieżą propagując zawód oficera państwowej straży pożarnej, uczestniczą w spotkaniach, na których edukują lokalną społeczność na temat ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa, obrony cywilnej i ochrony ludności oraz na rzecz bezpieczeństwa publicznego. Tym razem kolscy strażacy  w ramach projektu postanowili zachęcić uczennice Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Głębokiem do zdobycia cennych na rynku kwalifikacji oraz eliminację stereotypowego postrzegania zawodu strażaka jako wyłącznie „męskiego”. W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole pełnią służbę trzy kobiety – dwie w systemie codziennym oraz jedna w systemie zmianowym – na Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego. Na początku spotkania, które odbyło się 26 kwietnia 2019 r. uczestniczki poznały historię każdej z kobiet pełniących służbę w kolskiej komendzie, a także dowiedziały się na czym polega ich służba.

Omówiono i pokazano im czynne i bierne systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych. Uczestniczki spotkania przeszyły również przyspieszony kurs udzielenia pierwszej pomocy, mogły również poczuć się jak prawdziwi strażacy – mogły założyć ubranie specjalne i przejechać się wozem strażackim. Duże zainteresowanie wśród dziewczynek wzbudziła pogadanka nt. „Jak zachować się, gdy zauważysz ogień w swoim domu” – zaprezentowano „zadymiony namiot”, który miał zobrazować niebezpieczne warunki panujące  w pomieszczeniu objętym pożarem oraz omówiono korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Następnie dziewczynki zostały zaproszone do gabinetu Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kole, gdzie traktowane były po partnersku, z pełnym szacunkiem oraz  mogły usiąść za jego biurkiem. Na zakończenie spotkania p.o. zastępca komendanta powiatowego PSP w Kole st. kpt. Arkadiusz Wypiór wręczył każdej dziewczynce upominek i zaprosił na słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że to doświadczenie otworzyło umysł i wyobraźnię dziewczynek biorących udział w spotkaniu, zachęciło do marzeń i do pracy, aby móc je zrealizować. Praca strażaka to praca zespołowa. Bywa, że delikatna kobieca ręka w niektórych sytuacjach przydaje się bardziej niż męska siła. Kobiety zwracają uwagę na pewne szczegóły, o których mężczyźni niejednokrotnie nawet by nie pomyśleli. Obie płcie wzajemnie się uzupełniają. Warto wykorzystywać umiejętności poszczególnych członków zastępu, by działać jak najskuteczniej i jak najbardziej efektywnie. A im bardziej zróżnicowany pod względem zasobów zespół, tym większy wachlarz możliwych działań.

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
Byłeś/aś świadkiem wypadku, pożaru?
Podziel się wiadomością z nami!
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość

Zachowujemy anonimowość

DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE

REKLAMA