R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Biblioteka

Koło gościło Krzesimira Dębskiego

01-07-2019 16:09 | Źródło: PiMBP w Kole | Wyświetleń artykułu: 4,318 | Komentarzy: 0
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole gościła Krzesimira Dębskiego, twórcę muzyki poważnej i współczesnej (120 utworów symfonicznych i kameralnych, m.in. 2 symfonie, opery, 4 oratoria, utwory religijne, 15 koncertów instrumentalnych), teatralnej (ponad 40 premier), eksperymentalnej i filmowej (100 filmów fabularnych m.in. "Ogniem i mieczem", "W pustyni i w puszczy", "Tam i z powrotem", "Stara baśń", "1920 Bitwa Warszawska"), oraz seriali telewizyjnych. Na zamówienie hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films skomponował również muzykę do 17 niemych filmów Charlie Chaplina z lat 1914-1917. Na zamówienie hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films skomponował również muzykę do 17 niemych filmów Charlie Chaplina z lat 1914-1917.
Koło gościło Krzesimira Dębskiego
Foto:PiMBP w Kole | Spotkanie z Krzesimierem Dębskim w PiMBP w Kole
R E K L A M A

Lidera i solistę jazzowego zespołu String Connection koncertującego  do 1980 r.  w:   Europie,  USA, Kanadzie, Brazylii, Indiach, Chile, Meksyku, Kandzie (ponad 1000 koncertów, w tym radiowych i telewizyjnych).

Wykładowcę na letnich kursach muzycznych, m.in. w:  Ankarze, Darmstadt, San Diego, Los Angeles, Miami i w Vallenci (Kalifornia).

Wielokrotnego laureata nagród, m.in.:  I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart w Belgii (1983), nagrody im. St. Wyspiańskiego (1985) oraz wielu nagród w konkursach: radiowych, płytowych i kompozytorskich.

Zdobywcę Fryderyka w kategorii "Kompozytor Roku", nagrody Międzynarodowej Akademii Filmowej "Philip Award" za muzykę do filmu "Ogniem i mieczem" oraz nagrody za muzykę do filmu "W pustyni i w puszczy" na międzynarodowym Festiwalu Filmów w Pyrgos (Grecja).

Uczestnika światowych festiwali: Jazz Jamboree 80 oraz New Jazz Meeting w Baden-Baden, w Reno (USA), Getxo (Hiszpania), Paryżu, Helsinkach, Konsbergu, Budapeszcie, Leverkusen, Bratysławie, Berlinie, Norymberdze, Hadze, Pradze, Le Mans i innych.

Dyrygenta, który  prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd jak: Jose Carreras, Jose Cura, Ewa Małas-Godlewska, Adm Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, J.L. Ponty, Mark O'Connor, Regina Carter, John Blake, Nigel Kennedy, Richard Galliano, Keb Mo, UB 40, Daniel Stabrawa, dyrygującego niemal wszystkimi orkiestrami polskimi na czele z Ork. NOSPR, Ork. Sinfonia Varsovia, Ork. Filharmonii Narodowej,  a także Irish BBC Orchestra, Moscow Symphony, Guadalahara Symphony Orchestra (Meksyk), Orchestra Teatro Municipal Rio de Janeiro, Orquesta Nacional Santiago de Chile, Ork.  Filharmonii Lwowskiej i Kijowskiej.

Krzesimir Dębski, spotkał się  z kolską publicznością jako autor książki "Nic nie jest w porządku. Wołyń moja rodzinna historia".

Znany kompozytor, przez całe życie żył w cieniu rzezi wołyńskiej. Jego rodzice cudem uratowali się z pogromu, jaki urządzili Ukraińcy z UPA we wsi Kisielin i okolicach, gdzie zginęło okrutną śmiercią kilkudziesięciu Polaków. Relacje świadków tej rzezi, w tym rodziców Krzesimira Dębskiego, są wstrząsającym świadectwem ludobójstwa.

Krzesimir Dębski: "był 11 lipca 1943 roku, Krwawa Niedziela na Wołyniu. W tym dni nacjonaliści z Ukraińskiej Powstańczej Armii wtargnęli do domów i kościołów w wołyńskich miastach i wsiach, by pozabijać Polaków zebranych na sumach. Napadli też na kościół w Kisielinie, gdzie na mszę poszli moi rodzice. Ta niedziela była dniem rozpoczynającym masakrę. Wcześniej zdarzały się mordy, ale od tej niedzieli zaczęła się rzeź. Urodziłam się dziesięć lat później, jednak kolejne godziny 11 lipca 1943 r. znam z relacji rodziców, jakbym sam je przeżył. Mama z ojcem uciekli z pogromu, Ukraińcy jednak porwali i zabili mojego dziadka i babcię. Po latach poszukiwań spotkałem ich mordercę".

Spotkanie miało charakter bardzo emocjonalny. 

R E K L A M A
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna
Kontakt z autorem: a.pietruszka@biblioteka-kolo.pl

Materiał naszej telewizji

 Kościelec-Szachiści z UKS KKS Kiełbaska podejmują wyzwanie. 


Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze
R E K L A M A
R E K L A M A
R E K L A M A
R E K L A M A
popularne wiadomości
21 Sierp.
19:00

Miejski Dom Kultury, ul. Słowackiego 5, Koło
Kiedy czas staje w miejscu - wystawa fotografii Bartłomieja
28 Wrz.
15:00

Miejski Dom Kultury, ul. Słowackiego 5, Koło
ART-Przegląd
05 List.
18:00

Miejski Dom Kultury, ul. Słowackiego 5, Koło
Michał Wiśniewski Akustycznie - koncert
Posadzki maszynowe i wylewki Koło Turek Uniejów Konin