sim
KHBC
Wiadomości Miasto Koło Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

11-11-2010 13:09 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 4,609 | Komentarzy: 1
Obchody Święta Niepodległości
Foto:
zacisze
11 listopada – Polacy wspominają 92. Rocznicę odzyskania niepodległości. Tego dnia w całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające to ważne wydarzenie. Podobnie było także w Kole.
Miejskie i powiatowe obchody rozpoczęły się o godzinie 10.00. Pod tablicą upamiętniającą Święto Niepodległości, zawieszoną na gmachu Starostwa Powiatowego, delegacje złożyły wiązanki. Następnie poczty sztandarowe, oficjele i mieszkańcy, wraz z Miejską Orkiestrą Dętą, przeszli ulicami: Sienkiewicza, Nowowarszawska i Stary Rynek. Przed tablicą upamiętniającą miejsce kaźni Polaków w latach 1945-1956 przy ul. Grodzkiej złożoną symboliczne kwiaty.


O godzinie 10.30 rozpoczęła się uroczysta msza św. sprawowana w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej proboszcz parafii farnej – ks. kanonik Józef Wronkiewicz, a koncelebrowali: ks. prałat Janusz Ogrodowczyk, o. Stanisław Górka i ks. Piotr Pawlak. W homilii duszpasterz wspomniał lata walki Polaków z okupantem w okresie ponad stuletnich zaborów. Słowami narodowego wieszcza Cypriana Kamila Norwida: „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów Nieba…” przypomniał, jaką tęsknotą pałali Polacy na obczyźnie.


Celebrans nawiązał także do wszystkich, którzy polegli w obronie wolnej Polski – za ofiary zaborców, okupantów i władzy sowieckiej. Mówił: „Nie ma żadnej ceny, której nie można zapłacić dla wolności. Ku wolności wyswobodził nas Chrystus.” Homilię zakończył słowami polskiej poetki Marii Konopnickiej, która w swym sztandarowym wierszu, „Rota”, pisała: „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród, nie damy pogrześć mowy(…) Tak nam dopomóż Bóg!”.


Po mszy św. udano się w przemarszu nad zalew rzeki Warty. Pod pomnikiem „Bojownikom o Wolność” złożono kolejne wiązanki kwiatów.


Dalszy ciąg uroczystości zaplanowano na godzinę 17.00. W Miejskim Domu Kultury odbędzie się okolicznościowy koncert.


mn

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (1)
~pin 11-11-2010 16:21
tego gościa w poprzednich latach nie było,który jest pierwsz . WYBORY
| Zgłoś do usunięcia