Wraz z rozwojem handlu e-commerce równolegle rozwija się cały sektor usług kurierskich. Te dwa zjawiska są nierozerwalnie ze sobą związane, stąd bierze się tak duży popyt na pracowników w branży logistycznej, zwłaszcza kurierów. Zawód ten niesłusznie cieszy się złą sławą wśród klientów – bo dostarczają przesyłki za późno lub za wcześnie, bo paczka nie dotarła na czas itd.
Mało kto zdaje sobie sprawę, jak bardzo odpowiedzialny jest to zawód i jakich kwalifikacji potrzebuje osoba, która chciałaby pracować jako kurier. Praca jako kurier Szczecin, Warszawa, Kraków (zwłaszcza w wielkich miastach) jest szczególnie odpowiedzialna i wymaga niemałych umiejętności organizacyjno-logistycznych.
Kurier nie tylko dostarcza paczki – jest odpowiedzialny za powierzone dokumenty (gdyż coraz częściej zawieramy umowy na odległość), mienie, a także za pieniądze, jeśli rozwozi paczki za pobraniem. Nie jest to więc praca dla osób roztargnionych – w tym zawodzie przyda się bystrość, spostrzegawczość, ale także komunikatywność i umiejętność łagodzenia sporów, gdyż nigdy nie wiadomo, z jakim klientem będzie się mieć do czynienia. Nie bez znaczenia jest także odporność na stres. Ciężko zachować spokój, gdy korki na drodze uniemożliwiają dotarcie na czas do klienta, zwłaszcza, że każde opóźnienie skutkuje reakcją łańcuchową, która finalnie prowadzi do późnego zakończenia dnia pracy oraz niezadowolenia odbiorców. W takiej sytuacji kurierzy najczęściej informują telefonicznie swoich klientów o możliwości późniejszego doręczenia paczki. Ze względu na fakt, że kurierzy obsługują stały rejon, często znają swoich odbiorców i mogą dzięki temu nawiązać bardziej przyjazne relacje, co jest korzystne dla obu stron.
Pracodawcy coraz częściej oferują potencjalnym kurierom bardzo dobre warunki pracy, które mają rekompensować ich ciężką pracę np. benefity, ubezpieczenia czy dogodne godziny pracy według potrzeb. Zmienne godziny pracy wynikają z potrzeb klientów - coraz częściej proszą oni o dostawę w godzinach wieczornych, a firmy kurierskie starają się wyjść naprzeciw ich prośbom. Firma InPost daje także kurierowi wybór, czy odbiorcą ma być klient indywidualny czy przywożą przesyłki pod Paczkomat (Szczecin, Warszawa, Kraków) i tam umieszczają je w maszynie. Można także połączyć obydwa warianty, pracować tylko rano lub popołudniami, albo innych ustalonych porach dnia. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Dlatego jeśli jest się zainteresowanym pracą jako kurier, warto prześledzić możliwe opcje i formy zatrudnienia i wybrać najlepszą opcję dla siebie.