R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Miasto Koło

Spotkanie podsumowujące badania archeologiczne na zamku

29-08-2019 08:02 | Źródło: Redakcja portalu e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 17,066 | Komentarzy: 6

W dniu 28 sierpnia odbyło się, najpierw na miejscy wykopalisk, a potem w sali sesyjnej ratusza, spotkanie mające na celu przedstawienie wstępnych wyników badań archeologicznych jakie odbywają się jeszcze na kolskim zamku.

Foto:UM Koło
R E K L A M A

Przypomnijmy, że badania finansuje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Poznaniu, a odbywają się one pod kierunkiem Pana Tomasza Olszackiego oraz dr hab. Artura Różańskiego z UAM w Poznaniu.

Podczas spotkania w którym uczestniczyli również poseł na Sejm RP Leszek Galemba, prof. dr hab. Hanna Kóčka-Krenz, radni miejscy oraz kierownik delegatury w Koninie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Pan Grzegorz Budnik Pani profesor bardzo ciepło wypowiadała się o wynikach badań i zaznaczyła, że trzeba kontynuować działania zmierzające do ochrony tego bezcennego zabytku.

Swoją daleko idącą pomoc zadeklarował również poseł Leszek Galemba, który stwierdził: zrobię wszystko, aby nasze państwo wsparło projekt zabezpieczenia i rewitalizacji ruin naszego zamku, bowiem mamy do czynienia z bezcennym zabytkiem architektury ważnym również społecznie, zaznaczył parlamentarzysta.

Pan Tomasz Olszacki przedstawił zebranym wyniki badań, a są one bardzo interesujące. Odkryto pełen zarys wieży mieszkalnej, która okazała się drugą pod względem wielkości ze znanych obecnie takich średniowiecznych budowli.

Najważniejszą jednak informacją jest fakt, że budowę wieży mieszkalnej, która jest integralną częścią zamku, rozpoczął nie kto inny, a król Kazimierz Wielki, a nie jakiś wcześniejszy władca, bowiem w fundamentach znaleziono monetę, tzw. kwartnik Kazimierza Wielkiego, która emitowana była w latach 1365-1370.

Badania te są bardzo ważne w całym procesie zabezpieczenia i rewitalizacji ruin naszego zamku. Na to czekają mieszkańcy naszego miasta

– powiedział burmistrz miasta Koła Krzysztof Witkowski.

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (6) Pokaż komentarze