(1)
× Nowość! Kolska Baza Medyczna - znajdź specjalistę już dziś!
Lekki deszcz 2
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

Oglądaj to, co chcesz – wideo na życzenie w zasięgu Twojej ręki

Autor: Redakcja portalu e-kolo.pl 07 Listopad 2019 przeczytasz w ok. 3 min.
Oglądaj to, co chcesz – wideo na życzenie w zasięgu Twojej ręki
© archiwum e-kolo.pl
(1) | Czytano:
26,388 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Telewizja często oferuje filmy i seriale, które w ogóle nie interesują widza. Zamiast sięgać po powtórki tych samych produkcji, warto skorzystać z VOD – serwisów oferujących wideo na życzenie. Stają się one coraz bardziej popularne głównie dlatego, że to my, a nie twórcy ramówek kanałów telewizyjnych, decydujemy, co chcemy oglądać i w jakim czasie.

R E K L A M A
1
Czytano:
26,388 razy
Udostępnij

Czym jest VOD?

VOD to skrót od angielskiego wyrażenia Video On Demand. Telewizja na żądanie czy na życzenie, na wzór Zachodu, staje się coraz bardziej powszechna także i w Polsce. VOD cieszy się również zainteresowaniem wśród właścicieli stacji telewizyjnych, którzy na tym polu równie zaciekle walczą o każdego widza, co w przypadku tradycyjnych programów telewizyjnych.

Obecnie większość komercyjnych stacji oferuje usługi telewizji na żądanie – za darmo lub za opłatą. Wśród nich są takie serwisy jak:

  • ipla.pl lub cyfrowypolsat.pl/vod/,
  • TVNPlayer.pl,
  • tvp.pl/vod,
  • VOD.Onet.pl.

Wideo na życzenie już od 2006 roku

Pierwszym serwisem wideo na życzenie na polskim rynku była propozycja platformy N. Miało to miejsce w 2006 roku. Z początkiem 2008 roku z ofertą wyszła Cyfra+, a Cyfrowy Polsat dołączył do walki o widza w zakresie VOD dopiero pod koniec 2009 roku.

Widzowie szybko przekonali się do zalet, jakie ma wideo na życzenie. Popularność tego rodzaju usług wynika głównie ze zmiany sposobu konsumowania mediów przez współczesnych widzów. Nie chcą oni, aby ktokolwiek narzucał im, co i kiedy mają oglądać. Dzięki usługom VOD widzowie, na domowym ekranie, mogą oglądać najnowsze produkcje kinowe, a także seriale, które dotychczas nie były emitowane na antenie żadnej płatnej czy bezpłatnej telewizji. To duży atut serwisów VOD, który napędza im nowych klientów.

Rozwój VOD w przyszłości

Przed serwisami oferującymi wideo na życzenie czy też wideo na żądanie, jak często określa się usługi VOD, jest świetlana przyszłość. Ich rozwój to pewnik, nie tylko z uwagi na zmiany sposobu postrzegania treści wideo przez widzów, ale i przez rozwój cywilizacyjny. VOD wspierają nowe technologie i urządzenia mobilne, które zmieniają podejście do korzystania z rozrywki. Szerokopasmowy internet powoduje, że seriale, programy telewizyjne czy hity kinowe można oglądać bez opóźnień. Płynnym obrazem można cieszyć się dzięki połączeniu z internetem światłowodowym UPC. Dodatkowo operator ten oferuje UPC na żądanie, czyli wypożyczalnię filmów, dzięki której, w dowolnym momencie, można wybrać interesującą nas produkcję. W UPC na żądanie dostępne są zarówno darmowe filmy, jak i płatna część biblioteki filmowej, w której znajdziemy propozycje premierowe. Serwis ten udostępnia:

  • ponad 700 hitów kinowych,
  • ponad 2000 filmów i seriali w ramach pakietu My Prime,
  • ponad 5000 programów, filmów i seriali z różnych kanałów,
  • telewizję za darmo ramach abonamentu.

Ważne dla dalszego rozwoju rynku VOD w Polsce jest to, jaka będzie jakość serwowanych widzom treści wideo. Na rynku wygrywać będą z pewnością najwyższej jakości oferty, dostępne na różnorodnych sprzętach, w tym urządzeniach mobilnych, które coraz większej ilości użytkowników służą do oglądaniu filmów, seriali czy programów telewizyjnych.

VOD należy uznać za odpowiedź na zgłaszane przez współczesnego widza potrzeby i przyszłość mediów telewizyjnych. Dzisiejszy odbiorca stawia konkretne wymagania dotyczące rodzaju i jakości kontentu. Chce decydować o porze emisji i nośniku, który dostarczy mu pożądane treści. Wszystkie te oczekiwania spełniają serwisy VOD. Ich rozwój wspierać będzie szybki internet, który z roku na rok dostępny jest dla coraz większego grona odbiorców.

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
KRZYSZOFI · 24 Marzec 2021
NIEMAM FILMUF ZA DARMO
Powiat Kolski
Sanepid w Kole sprawdził obciążenie uczniów plecakami szkolnymi
9 godziny temu 3,044 5

Sanepid w Kole sprawdził obciążenie uczniów plecakami szkolnymi

Miasto Koło
Bieżące utrudnienia na lokalnych drogach [AKTUALIZACJA]
4
10 godziny temu 10,122

Bieżące utrudnienia na lokalnych drogach [AKTUALIZACJA]

Inne
PSP ma duży powód do radości - nowy wóz już w garażu
10 godziny temu 3,360 2

PSP ma duży powód do radości - nowy wóz już w garażu

Powiat Kolski
Ostrzeżenie meteo pierwszego stopnia  w pow. kolskim
1 dzień temu 12,234

Ostrzeżenie meteo pierwszego stopnia w pow. kolskim

Miasto Koło
WOŚP KOŁO: Będzie rekord! Choć liczenie jeszcze trwa
1 dzień temu 3,099 3

WOŚP KOŁO: Będzie rekord! Choć liczenie jeszcze trwa

Miasto Koło
Pomóżmy Jackowi Dziedziczakowi. Ucierpiał w pożarze własnej pracowni
1 dzień temu 9,549

Pomóżmy Jackowi Dziedziczakowi. Ucierpiał w pożarze własnej pracowni

R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz