R E K L A M A
ren
R E K L A M A
madras
Wiadomości Zatrzymania

Cofnął licznik o 74000 km. Teraz odpowie przed sądem

08-01-2020 14:37 | Źródło: KPP Koło | Wyświetleń artykułu: 20,235 | Komentarzy: 6
Od początku roku obowiązują przepisy nakładające obowiązek na policjanta dokonywanie sprawdzania stanu licznika kontrolowanego pojazdu. Policjanci z Koła zatrzymali już 5 pojazdów, w których drogomierz wskazywał niższą wartość niż podczas ostatniego przeprowadzonego badania technicznego. Zgodnie z nowelizacją przepisów, zmiana wskazania drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru jest przestępstwem, za które grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
Cofnął licznik o 74000 km. Teraz odpowie przed sądem
Foto:e-kolo.pl
R E K L A M A
czyszczenie

Od 1 stycznia policjanci mają nowy obowiązek - podczas kontroli sprawdzają stan licznika w samochodzie i wpisują te dane do systemu. Jeżeli stwierdzą, że jego wskazanie jest niższe, niż podczas badania technicznego, istnieje spore prawdopodobieństwo, że został cofnięty. 

Na terenie powiatu kolskiego tylko w przeciągu minionego weekendu, kolscy policjanci ujawnili 5 przypadków, w których stan licznika sprawdzanych aut był niższy niż podczas ostatniego badania technicznego.

Pierwszego ujawnienia nieprawidłowości związanych z wartością drogomierza dokonali policjanci Wydziału Ruchu Drogowego 3 stycznia br. w Ochlach na terenie gminy Koło. Stan licznika Renault Scenic, którym poruszał się mieszkaniec Konina podczas ostatniego przeglądu technicznego, który wykonano pół roku temu, był mniejszy o ponad 3600 km. Kolejne trzy pojazdy z niższą wartością licznika niż podczas ostatniego badania technicznego, funkcjonariusze ujawnili w sobotę 3 stycznia. Rekordzista wśród nich miał cofnięty licznik o ponad 74000 km. Do zatrzymania piątego samochodu, w którym istnieje prawdopodobieństwo ingerowania w stan licznika doszło w niedzielę na terenie Budek Nowych. Dzielnicowi ujawnili ten fakt podczas kontroli pojazdu Renault Megane Scenic.

Od 25 maja 2019 r. zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, cofanie wskazań liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do lat 5 więzienia. Z kolei od 1 stycznia 2020 r. dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego policjanci spisują stan licznika w kontrolowanych pojazdach a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Przypominamy również, że w przypadku wymiany licznika w pojeździe np. z powodu jego usterki, fakt taki należy w ciągu 14 dni od zaistniałej sytuacji zgłosić uprawnionemu diagnoście, który ten fakt odnotuje w systemie i wprowadzi nowe dane

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl

Materiał naszej telewizji

 IV Bieg Tropem Wilczym w Kole 


Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Byłeś/aś świadkiem wypadku, pożaru?
Podziel się wiadomością z nami!
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość

Zachowujemy anonimowość

DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (6) Pokaż komentarze
R E K L A M A
ks
R E K L A M A
R E K L A M A
ks
R E K L A M A
ligrana
R E K L A M A
kmk
R E K L A M A
Franspol
R E K L A M A
łobocki
popularne wiadomości
R E K L A M A
Jarek Kozlarek
02 Kw.
17:00

Miejski Dom Kultury, ul. Słowackiego 5, Koło
Obchody Światowego Dnia Autyzmu
03 Kw.
18:00

Miejski Dom Kultury w Kole
Koncert Katyń. Ostatni list
09 Kw.
17:00

Miejski Dom Kultury,ul.Słowackiego5, Koło
W cyklu
Posadzki maszynowe i wylewki Koło Turek Uniejów Konin