(12)
Pochmurno 1
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

Brak Koła na liście programu budowy 100 obwodnic. Co dalej?

Brak Koła na liście programu budowy 100 obwodnic. Co dalej?

Autor: Redakcja e-kolo.pl 10 Luty 2020
Brak Koła na liście programu budowy 100 obwodnic. Co dalej?
© Min. Infrastruktury
Komentarzy: 12 Czytano:
17,886 razy |

Poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej – to główne założenia opracowanego w Ministerstwie Infrastruktury Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W Wielkopolsce powstanie osiem obwodnic, dlaczego zatem nasze miasto nie znalazło się w tym gronie?

R E K L A M A
12
Czytano:
17,886 razy
Udostępnij

Po wizycie Premiera Mateusza Morawieckiego w naszym mieście apetyty na zrealizowanie projektu północnej obwodnicy wzrosły. W pamiętnym przemówieniu otrzymaliśmy zapewnienie, że Koło otrzyma środki na tę inwestycję, dlaczego więc tak się nie stało?

Program określa cele i priorytety inwestycyjne w zakresie budowy obwodnic miast na sieci dróg krajowych. Wskazuje również źródła finansowania oraz listę zadań inwestycyjnych kierowanych do realizacji. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

W ramach rządowego programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Podstawowym kryterium zakwalifikowania projektu obwodnicy do programu 100 obwodnic był projekt na sieci dróg krajowych, co to oznacza? Obwodnica musi połączyć dwie drogi krajowe!. W Kole odcinek północny ma łączyć drogę krajową nr 92 z droga powiatową. Zatem nie spełnia warunku priorytetowego programu.

W naszym województwie pieniądze rządowe pozwolą wybudować obwodnice w miejscowościach: Gostyń, Grzymiszew, Kalisz, Kamiona, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn Zduny i Cieszków, Strykowo i Żodyń.

Co dalej w projektem obwodnicy północnej miasta Koła? O to zapytaliśmy Starostę Kolskiego Roberta Kropidłowskiego, który specjalnie dla czytelników e-kolo.pl wyjaśnia przyszłość obwodnicy:

„Program budowy 100 obwodnic na lata 2020 – 2030” zakłada budowę obwodnic miast na sieciach dróg krajowych. Nasza koncepcja budowy obwodnicy północnej miasta Koła zakłada połączenie drogi krajowej nr 92 z drogą powiatową nr 3205P Koło –Sompolno, co wyklucza ten warunek. Jednak konieczność realizacji tej inwestycji dla miasta Koła i powiatu kolskiego determinuje mnie by wykonać to zadanie.

Oczywiście są trudności, dziś nie ma nas na liście „Programu 100 obwodnic”, ale ja mimo wszystko trzymam się obietnicy Pana Premiera Mateusza Morawieckiego. Jeżeli Pan Premier powiedział, że obwodnica w Kole powstanie to ja wierzę że tak będzie.

Nie ma dla mnie znaczenia z jakiego programu nasza inwestycja będzie realizowana, najważniejsze jest aby była wykonana. Prace nad dokumentacją są mocno zaawansowane i nie mam zamiaru rezygnować, mam nadzieję, że wspólnie z partnerami miastem Koło i gminą Koło będziemy wspólnie dążyli do celu jakim jest budowa północnej obwodnicy miasta Koła.

– powiedział Starosta Kolski Robert Kropidłowski

Oceń artykuł

średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (12)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Wyróżniony komentarz
ananas1992 · 10 Luty 2020
Zróby, akcję w mediach społeczniościowych. Przy obecnie trwajacej kampanii prezydenckiej. PIS za wszelka cene bedzie chciał pokazać, że nie rzuca słów na wiatr... Wykorzystajmy szanse i nie pociągnijmy temat! :)
adam · 11 Luty 2020
z tego co wiem to będzie robiona z innych funduszy razem z powiatowymi
kolanin · 11 Luty 2020
trzeba zablokować tiry z węglem
Gość · 10 Luty 2020
Ha ha!! Ale was zrobili. Koncertowo... w Do polityki jednak mieć łeb na karku, a nie jakieś uniwersytety i inne papierki.
Xxx · 10 Luty 2020
A co za miske ryżu zrobisz?
kolook · 10 Luty 2020
...rozumiem, że te 70 % poparcia dla PiS w powiecie, teraz zgłosi się do Starostwa i partii rządzącej po spełnienie obietnicy???? czy tylko 500+, 1000+ i inne kłamstwa wam wystarczą ?
Kolanin · 10 Luty 2020
Posłowie,starosta i burmistrz w sprawie obwodnicy zawiedli. Nie chodzili nad sprawa i jesteśmy bez obwodnicy.Trzeba zrobić referendum i ich odwołać. Nie może tak być ,że prezydent czy premier obiecuje a reszta siedzi na d....i nic nie przypomina odpowiednim rządzącym
Kok · 10 Luty 2020
Pisowski klamczuch byl w kole nagadal glupot a ciemny narod mu uwierzyl
mariusz · 10 Luty 2020
I nadal, niestety, wierzy. Oby ludzie przejrzeli na oczy przed 10 maja.
Normalny · 10 Luty 2020
A miało być tak dobrze . Słowa pisiorów to słowa rzucane na wiatr albo kiełbasa wyborcza
mr.t · 10 Luty 2020
Czy ktoś jest tym zdziwiony?
ananas1992 · 10 Luty 2020
Zróby, akcję w mediach społeczniościowych. Przy obecnie trwajacej kampanii prezydenckiej. PIS za wszelka cene bedzie chciał pokazać, że nie rzuca słów na wiatr... Wykorzystajmy szanse i nie pociągnijmy temat! :)
trzeba a nawet należy · 10 Luty 2020
jak najbardziej
R E K L A M A