sim
KHBC
Wiadomości Miasto Koło Zagrożenia powodzią nie ma!

Zagrożenia powodzią nie ma!

05-02-2010 10:24 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,397 | Komentarzy: 0
Zagrożenia powodzią nie ma!
Foto:
zacisze
W dniu wczorajszym - 4 lutego w Starostwie Powiatowym w Kole, odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Dominowały tematy związane z utrzymaniem dróg oraz przygotowanie do wiosennych zagrożeń jak np. miejscowe podtopienia i powodzie.
W powiecie kolskim – podobnie jak w całym kraju istnieje podział na drogi gminne, powiatowe, wojewódzkie i autostrady. W zależności od zakwalifikowania danej drogi czy ulicy obowiązek zimowego utrzymania spoczywa na: wójcie i burmistrzu – w przypadku gmin i miast wojewódzkich, na staroście w przypadku dróg powiatowych, zarządzie dróg wojewódzkich – na drogach wojewódzkich. Jak dotychczas nierozstrzygnięto kwalifikacji zjazdów z autostrady. Najwięcej kłopotu z tym miały karetki pogotowia ratunkowego, zdarzały się bowiem przypadki utknięcia w zaspach.. Na dzień dzisiejszy większość kluczowych połączeń jest przejezdna.
Niepokoju nie powinny budzić również wiosenne zagrożenia. Zdaniem Zespołu nie powinno być powtórki powodzi z roku 1979r (wtedy nie było jeszcze zbiornika Jeziorska i woda przerwała wały). Zarówno stany wód w rzekach jak i ilość śniegu w optymalnych warunkach jego topnienia, nie powinny spowodować zebrania wody w rzece Warcie, Nerze czy Rgilewce. W przypadku zalania wodą gospodarstw do akcji powinni wkroczyć strażacy z OSP i PSP w Kole. Uznano, że jednostki strażackie w gminach są dobrze przygotowane na nieprzewidywalne sytuacje.
Z posiedzenia można wysnuć wniosek, że na dzień dzisiejszy ludność powiatu kolskiego powinna zachować spokój i nie potęgować uczucia strachu. Służby na bieżąco wymieniają informacje o wszystkich zagrożeniach, aby w porę podjąć odpowiednie działania.
– Kataklizmy się zdarzały – mówił Jerzy Żurawik członek Zespołu – z siłami natury trudno jest człowiekowi skutecznie walczyć. Uważam jednak, że na dzień dzisiejszy większych niepokoi nie ma , apelujemy więc o rozwagę, a my ze swej strony dołożymy wszelkich starań aby było dobrze.
mc
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!