R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Miasto Koło

Zmarł Andrzej Kowalewski, były prezes LOK Koło

16-02-2021 18:42 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl, LOK Koło | Wyświetleń artykułu: 13,552 | Komentarzy: 2

Z głębokim żalem działacze Zarządu Powiatowego LOK w Kole przyjęli wiadomość o śmierci Kolegi, Przyjaciela Ś.P. Andrzeja Kowalewskiego, wieloletniego Prezesa organizacji, społecznika całym sercem oddanego rozwojowi strzeleckiej idei na Ziemi Kolskiej.
Foto:e-kolo.pl
R E K L A M A

Tymi słowami żegnają Andrzeja Kowalewskiego przyjaciele i działacze Powiatowego Zarządu LOK  w Kole.

Urodził się 9 maja 1939 r. w rodzinie nauczycielskiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Kole, gdzie w dniu 9 marca 1956 roku wstąpił do Szkolnego Koła Ligi Przyjaciół Żołnierza. Został członkiem Zarządu Powiatowego w Kole pełniąc funkcję sekretarza. W roku 1957 po maturze rozpoczął pracę w charakterze nauczyciela w Szkole Podstawowej w Karszewie. W 1962 r. został Dyrektorem tej szkoły i założył Szkolne Koło Ligi Obrony Kraju, które skupiało około 120 członków. Treningi strzeleckie odbywały się w wyrobisku starej żwirowni obok szkoły.
 
W roku 1972 został Prezesem Zarządu Miejsko - Gminnego LOK w Dąbiu n/Nerem. Organizacja Miejsko - Gminna liczyła około 800 członków. Organizował treningi i zawody strzeleckie, jak również trójboje obronne (bieg, rzut granatem i strzelanie).
Pracę w LOK rozpoczął w 1995 roku w Ośrodku Szkolenia Kierowców w Kole w charakterze instruktora d/s organizacyjno – statutowych. W roku 1996 zorganizował grupę inicjatywną, która powołała Zarząd Rejonowy LOK w Kole. W tym też roku został Kierownikiem Rejonu LOK i współdziałał w Okręgu w Kaliszu. Po przejęciu Okręgu LOK w Kaliszu przez LOK w Poznaniu współdziałał z BWZW w Poznaniu. W roku 2000 został wybrany Prezesem Organizacji Powiatowej LOK w Kole. Zrezygnował z funkcji prezesa w 2020 roku, do końca angażując się w działalność stowarzyszenia.
 
Został odznaczony m.in.: Odznaką Tysiąclecia Państwa Polskiego, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym i Brązowym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa, Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem „Za Zasługi dla obronności kraju”, Odznaką „Za Zasługi dla Woj. Wielkopolskiego”, Medalem za Wybitne Zasługi dla LOK, Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem „ Za Zasługi dla LOK”. Śp. P. Andrzej Kowalewski był inicjatorem i wykonawcą, wraz ze Starostwem Powiatowym, organizacji (od niemal 20 lat) corocznych, masowych zawodów strzeleckich z kbks na kolskiej strzelnicy w Ruszkowie o Puchar Starosty Kolskiego.
 
Zainicjował modernizację strzelnic LOK w Ruszkowie, w Świnicach Warckich, w Kłodawie. Przez okres 15 lat corocznie zorganizował i prowadził trójboje a później dwuboje sportowo-obronne na terenie powiatu kolskiego.
Dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Ś. P. Andrzeja Kowalewskiego popularyzowana jest idea LOK, od 2015 r. w kolskich szkołach na terenie powiatu kolskiego rozpoczęła działalność Szkolna Liga Strzelecka.
 
R. Borysiewicz, I. Wojtysiak.
 
 
Pogrzeb odbędzie się 18 lutego 2021 r. (czwartek) o godz. 11.00 na cmentarzu w Dąbiu. 
R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (2) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE

REKLAMA