R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Lifestyle i życie społeczne

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC

13-06-2021 09:36 | Źródło: partner | Wyświetleń artykułu: 1,593 | Komentarzy: 0

Zamierzasz sprzedać samochód? A może chcesz kupić używany? Zarówno zbywca, jak i nowy właściciel auta powinni pamiętać, że każdy właściciel pojazdu musi zadbać o ważną polisę OC - nawet jeden dzień braku ciągłości OC wiąże się z karą. Sprzedając samochód, sprzedajesz go razem z polisą. Co warto wiedzieć o tym procesie i czy nabywca auta musi korzystać z ochrony poprzedniego właściciela auta?

Foto:partner
R E K L A M A

Umowa sprzedaży samochodu - co powinna zawierać?

Przy sprzedaży samochodu trzeba sporządzić odpowiednią umowę sprzedaży. Jest to dokument istotny zarówno z perspektywy zbywcy, jak i nabywcy auta. Umowa tego typu może być drukowana lub spisana ręcznie, a odpowiednie formularze można znaleźć w internecie. Co powinien zawierać taki dokument?

  • tytuł - np. umowa sprzedaży samochodu;

  • datę zawarcia umowy - to ważne m.in. w kontekście przerejestrowania pojazdu, zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych czy też dla ubezpieczyciela, który na tej podstawie wie, kiedy dokładnie nowy właściciel przejął auto, a tym samym polisę OC;

  • dane stron umowy - w tym imię, nazwisko, numer PESEL, numer i serię dowodu osobistego;

  • opis samochodu - dokładny opis auta, w tym m.in. informacje na temat jego marki, modelu, numer rejestracyjny i numer VIN (nadwozia);

  • cena pojazdu - to właśnie od niej liczony będzie podatek;

  • oświadczenia - sprzedający samochód oświadcza m.in. że ma do niego pełne prawa, a kupujący, że zna jego stan techniczny. Czasami dołącza się także klauzulę, że kupujący nie będzie wnosił roszczeń w zakresie stanu technicznego auta;

  • dodatkowe informacje dotyczące tego, co jeszcze sprzedający przekazuje nowemu właścicielowi - w tym np. dowód rejestracyjny oraz polisę OC.

Umowa sprzedaży pojazdu powinna zostać spisana w dwóch identycznych egzemplarzach - po jednym dla sprzedającego i kupującego oraz czytelnie podpisana, a każda strona dodatkowo powinna być oznaczona parafkami. 

Przejęcie polisy OC od poprzedniego właściciela auta

Sprzedając pojazd, należy przekazać kupującemu ważną polisę OC. Jeśli dochodzi do transakcji, zbywca auta powinien zgłosić jego sprzedaż do ubezpieczyciela (przyjęło się, że to także on zgłasza ten fakt do urzędu, w którym dane auto jest zarejestrowane - do Wydziału Komunikacji). W tym celu zwykle wystarczy przekazanie ubezpieczycielowi umowy sprzedaży pojazdu, ponieważ w niej będą już wszystkie potrzebne dane (zwykle można to zrobić drogą mailową, faksem lub pocztą).

Jeśli chodzi o nowego właściciela pojazdu, ma on dwie możliwości - przejąć polisę po poprzednim właścicielu lub wypowiedzieć dotychczasową umowę i wykupić nowe ubezpieczenie. Co ważne, pierwsza opcja, czyli przejęcie polisy, odbywa się automatycznie. Może się jednak okazać, że konieczna będzie rekalkulacja składki, ponieważ są one ustalane bardzo indywidualnie i zależą nie tylko od danego pojazdu, lecz także kierowcy, w tym np. jego wieku. Może być więc tak, że składka okaże się wyższa niż ta, którą pierwotnie przejął nabywca auta. 

O czym jeszcze należy pamiętać, jeśli zdecydujemy się na korzystanie z polisy sprzedającego? Zwykle ubezpieczenie samochodu OC jest automatycznie przedłużane na kolejny rok. Jeśli jednak dostaliśmy polisę wraz z zakupem używanego auta, tego typu przedłużenie nie będzie miało miejsca. Pamiętajmy więc dokładnie o dacie zakończenia umowy, żeby nie okazało się, że pozostaniemy bez ochrony OC. Przed jej końcem, jeśli dalej chcemy pozostać u danego ubezpieczyciela, należy się z nim skontaktować i przedłużyć ubezpieczenie bądź podpisać umowę OC z nowym TU.

Wypowiedzenie umowy OC po zakupie samochodu

Możliwa jest też druga opcja, czyli wypowiedzenie umowy u ubezpieczyciela, którego wybrał wcześniej zbywca auta. To warte uwagi, zwłaszcza jeśli mamy możliwość znalezienia tańszej polisy czy oferującej nam korzystniejsze warunki umowy. Jeśli chcesz sprawdzić, jakie ubezpieczenie możesz dostać w UNIQA, oblicz składkę OC online - na stronie dostępny jest kalkulator, który pozwoli Ci w kilka minut dowiedzieć się o ofertach dopasowanych do Ciebie. Co więcej, jeśli jesteś nowym klientem i kupisz ubezpieczenie przez internet, dostaniesz aż 15% zniżki. 

Co ważne, jeśli decydujesz się na taki krok, pamiętaj o konieczności zachowania ciągłości ubezpieczenia - nie może być ani jednego dnia przerwy pomiędzy rezygnacją z poprzedniej polisy a zakupem nowej. Konsekwencją tego może być m.in. kara finansowa nakładana przez UFG (w 2021 roku za brak ochrony OC do 3 dni kara wynosi 1120 zł w przypadku samochodu osobowego). 

Kto w takiej sytuacji wypowiada polisę? Nowy właściciel auta wypowiada umowę OC. Poprzedni, mimo że to on ją wykupił, po sprzedaży auta nie jest już w żaden sposób w tym zakresie decyzyjny. A czy może odzyskać składkę za niewykorzystany okres ochrony? Nie może, chyba że nowy właściciel wypowie umowę przed końcem okresu ubezpieczenia. Co jednak ważne, jeśli przed wypowiedzeniem nabywca pojazdu spowoduje szkodę i będzie wiązało się to z wypłaceniem odszkodowania przez ubezpieczyciela, poprzedni właściciel nie dostanie zwrotu. Jeżeli jednak w tym czasie (pomiędzy datą sprzedaży auta a wypowiedzeniem umowy z ubezpieczycielem) nie dojdzie do szkody, zwrot składki zostanie przekazany na konto osoby, która sprzedała auto. 

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze