R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Biznes

Polisa OC na pół roku - kiedy można ją wykupić?

16 dni temu | Źródło: Partner | Wyświetleń artykułu: 774 | Komentarzy: 0

Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe i musi wykupić je każdy właściciel pojazdu. Zazwyczaj umowę ubezpieczenia OC zawiera się na rok. Istnieje jednak także możliwość wykupienia polisy na zaledwie pół roku. W jakich sytuacjach warto skorzystać z takiego rozwiązania? Jak wybrać polisę OC?
Foto:unsplash.com
R E K L A M A

Wykupienie ubezpieczenia OC to jedna z najważniejszych formalności, jakie załatwić trzeba wraz z zakupem samochodu. O ile Autocasco zalicza się do polis dobrowolnych, to przy ubezpieczeniu OC jest zupełnie inaczej. To obowiązek wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Taki rodzaj ubezpieczenia musi mieć każdy pojazd dopuszczany do ruchu. Jest to bowiem ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, dzięki któremu w razie spowodowania szkody, odpowiedzialność finansowa przeniesiona zostanie na towarzystwo ubezpieczeniowe. Ubezpieczenie OC jest oczywiście płatne, a okres, jaki obejmuje umowa, wynosi 12 miesięcy. W niektórych przypadkach okazuje się to bardzo niekorzystne.

Na szczęście ustawodawca przewidział rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują ubezpieczenia na tak długi czas. W niektórych okolicznościach można bowiem zawrzeć umowę ubezpieczenia na 6 miesięcy. W jakich sytuacjach obowiązuje ta reguła? 

Ubezpieczenie OC na pół roku — dla kogo? 

Ubezpieczenie OC na pół roku to rodzaj ubezpieczenia czasowego. W Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym bardzo jasno określono zasady związane z możliwością skorzystania z takiej polisy. W przeciwnym razie mogłyby wystąpić w tej kwestii spore nadużycia. Tym samym nie każdy może po prostu zawrzeć taką umowę ubezpieczenia. Opcja ta, jak łatwo się domyślić dostępna jest na przykład dla osób prowadzących działalność związaną ze sprzedażą oraz kupnem samochodów.

Podobnie jest też w przypadku właścicieli aut zabytkowych. Osoby takie przeważnie korzystają z pojazdów jedynie podczas pokazów i zjazdów. Dlatego też nie muszą ubezpieczać ich przez cały czas, a jedynie w okresach ich użytkowania. Więcej szczegółów na ten temat znajdziemy na https://porownywarka-ubezpieczen.pl/oc-na-pol-roku-dla-kogo-jest-takie-ubezpieczenie/

Krótkoterminowa polisa OC — co warto wiedzieć o ubezpieczeniach obowiązkowych? 

Polisa OC na 6 miesięcy działa na niemal identycznych zasadach jak standardowe ubezpieczenie. Ją także wykorzystuje się w przypadku szkód i może pokryć ubezpieczenie Assistance. Ze względu na to, że warunki takiego ubezpieczenia są ściśle określone w ustawie, zakres ubezpieczenia OC jest właściwie taki sam, niezależnie od tego, jaka firma je oferuje.

Jest także kilka kwestii, w których krótkoterminowe polisy różnią się od tych standardowych. Pierwszą z nich jest oczywiście sam czas trwania umowy. Kolejną rzeczą jest cena. W przypadku polisy na 6 miesięcy jest ona znacznie niższa. Bardzo ważne jest też to, że w przeciwieństwie do klasycznego, ubezpieczenie krótkoterminowe nie ulega automatycznemu przedłużeniu. 

Gdzie znaleźć najlepsze ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej? 

Obecnie na rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Polisę krótkoterminową, tak jak tą klasyczną oferują zakłady ubezpieczeń zrzeszone w Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jak wybrać najlepszego ubezpieczyciela? To całkiem proste. Najlepiej po prostu skorzystać z porównywarki na porownywarka-ubezpieczen.pl. Dzięki temu w łatwy sposób można wybrać firmę oferującą najlepsze warunki umowy. Co najlepsze, strona pozwala też na  ubezpieczenie samochodu online, dzięki czemu można załatwić tę formalność szybko i bez wychodzenia z domu. 

 

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE

REKLAMA