R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Zdrowie i uroda

Ekspert: nasz kręgosłup lubi aktywność

01-08-2021 13:51 | Źródło: PAP | Wyświetleń artykułu: 2,338 | Komentarzy: 0

Siedząca praca, godziny spędzane w samochodzie, brak ruchu na co dzień – to wszystko niekorzystnie wpływa na kondycję kręgosłupa. Wbrew przekonaniu, że podczas siedzenia kręgosłup odpoczywa, znacznie korzystniejszy jest dla niego ruch – ocenia neurochirurg dr Mateusz Krakowiak.

Foto:PAP
R E K L A M A

„Faktem jest, że ruch i aktywność to same korzyści dla kręgosłupa, bowiem ruszając się pobudzamy cały gorset mięśniowy stabilizujący kręgosłup. Długotrwała pozycja siedząca jest niekorzystna mimo pozornego przeświadczenia, że kręgosłup w tym momencie odpoczywa, bez względu na to czy siedzimy na wygodnym fotelu czy na dostosowanym krześle” – komentuje cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP neurochirurg dr Mateusz Krakowiak z Carolina Medical Center w Gdańsku.

Z tych przyczyn jedną z grup zawodowych najbardziej narażonych na problemy z kręgosłupem są właśnie kierowcy. Jak wyjaśnia dr Krakowiak, podczas siedzenia i prowadzenia pojazdu przez wiele godzin dochodzi do nieprawidłowego rozkładu sił w kręgosłupie, co skutkuje schorzeniami i bólem w tym obszarze. „Długotrwałe bagatelizowanie takiego stanu i wspomaganie się jedynie lekami przeciwbólowymi tylko pogłębia problem, który z czasem doprowadzić może do poważnych zmian, wymagających leczenia inwazyjnego” - wyjaśnia neurochirurg.

Ze względu na zdrowie naszego kręgosłupa warto planując wakacje zadbać o to, aby część urlopu była spędzona aktywnie. Jest to korzystne dla całego organizmu, jego funkcjonowania i kondycji. Odpowiednio dobrany ruch jest również skuteczną metodą na pozbycie się dodatkowych kilogramów.

Dr Krakowiak przekonuje, że jedną z aktywności korzystnie wpływających na kręgosłup są piesze wycieczki, które można dopasować do swoich możliwości: w zależności od naszej kondycji mamy do wyboru trasy dłuższe i krótsze. Mogą to być również wolniejsze spacery. Warto do nich również dobrać kijki, dzięki którym angażujemy do pracy całe nasze ciało i skutecznie odciążamy stawy, przekonuje ekspert.

Dla osób spędzających czas nad morzem czy jeziorem dobrą opcją są aktywności w wodzie. „Pływanie świetnie relaksuje całe nasze ciało, łącznie z kręgosłupem, przy bardzo małym ryzyku jakichkolwiek kontuzji. Dodatkowo to bardzo skuteczna metoda na poprawienie kondycji i wzmocnienie mięśni” – dodaje dr Krakowiak.

W przypadku jazdy na rowerze osoby, które na co dzień borykają się z problemami z kręgosłupem, powinny wybierać łagodniejsze trasy i krótsze dystanse.

„Wielogodzinna pozycja rowerowa to nie jest najlepsze rozwiązanie dla nadszarpniętego kręgosłupa. Dla takich osób radziłbym bardziej rower stacjonarny, albo po prostu krótkie dystanse, żeby taki wysiłek nie zaostrzył już odczuwanego dyskomfortu” – tłumaczy neurochirurg.

Ponadto, powinno się unikać sportów ekstremalnych, jak windsurfing czy kitesurfing, wszelkiego rodzaju aktywności wysoko wysiłkowych, obciążających kręgosłup nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeń na siłowni czy przy użyciu nadmiernych ciężarów. Jednorazowe szarpniecie ciężkiego przedmiotu może spowodować, że będziemy musieli się poddać zabiegowi neurochirurgicznemu - i to jak najszybciej – podkreśla ekspert.

W przypadku dolegliwości ze strony kręgosłupa warto też zastanowić się, jaki nocleg wybrać na wakacjach. „Jeśli ktoś ma zmiany w kręgosłupie np. dyskopatie, zmiany zwyrodnieniowe, to na pewno wakacje pod namiotem będą bardziej udręką niż wypoczynkiem. Twarde podłoże, mimo zastosowania biwakowego sprzętu, może pogłębić nasze problemy i spowodować, że zamiast wstać rano pełnym energii do działania, będziemy odczuwać ból i dyskomfort, który uniemożliwi zdrowy, aktywny wypoczynek” – wyjaśnia dr Krakowiak.

Według niego dla kręgosłupa najlepszy jest tak zwany „złoty środek”, czyli podłoże ani nie za twarde, ani nie za miękkie. Dodatkowo sprawdzić się mogą specjalne poduszki ortopedyczne, które dzięki wyprofilowanym kształtom dbają o nasz kręgosłup podczas snu i odpoczynku.

„Poduszki ortopedyczne są świetnym rozwiązaniem zarówno dla tych, którzy cierpią już na schorzenia związane z kręgosłupem, jak i dla osób niemających poważnych problemów, właśnie po to, aby utrzymać nasz kręgosłup jak najdłużej w jak najlepszej formie” – dodaje specjalista.

Jak przypomina, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa pojawiają się u każdego z nas. „U jednych to będzie szybciej, w młodszym wieku, a u innych wolniej, w miarę starzenia się organizmu. Dlatego warto już od młodych lat podejmować świadome działania, które mogą ten proces opóźnić” – podsumowuje. (PAP)

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze