R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Biznes

7 zalet fotowoltaiki o których nie powie Ci szwagier!

16-08-2021 08:47 | Źródło: partner | Wyświetleń artykułu: 3,405 | Komentarzy: 0

Nowe instalacje fotowoltaiczne pojawiają się jak grzyby po deszczu. Mamy ich już w Polsce ponad 650 tysięcy! Nic więc dziwnego że wiedza na temat zalet elektrowni słonecznych jest wśród rodaków ogromna. Wiemy że pozwalają uniknąć podwyżek cen prądu, wiemy że ich instalacja jest szybka i bezproblemowa, wiemy że urządzenia są objęte wieloletnią gwarancją, wiemy też że instalując domową elektrownie słoneczną zagramy na nosie dostawcy energii. Nadal jest jednak wiele walorów fotowoltaiki o których pewnie nie słyszałeś. Wybraliśmy wśród nich siedem które mogą cię zainteresować.

Foto:pixabay
R E K L A M A

Nadal jest jednak wiele walorów fotowoltaiki o których pewnie nie słyszałeś. Wybraliśmy wśród nich siedem które mogą cię zainteresować.

1.Elektrownia PV po 25 latach codziennego użytkowania pracuje niemal jak nowa.

Maksymalny spadek sprawności nowoczesnych modułów określa się na 15% przez 25 lat. Jest to wartość gwarantowana przez producentów modułów. . Normą przy polskim nasłonecznieniu jest jednak ok 11%. Oznacza to że po upływie ćwierćwiecza twoja elektrownia będzie pracowała o jedynie kilka - kilkanaście procent mniej efektywnie niż w dniu założenia. Jedyne urządzenie o podobnej odporności, które przychodzi mi do głowy, to kowadło ;) 

2.. Elektrownia PV nie generuje hałasu

Zaczynając od generatorów spalinowych przez turbiny wodne na wiatrakach kończąc. Wszystkie te formy pozyskiwania energii elektrycznej wydają dźwięki - jedne głośniejsze inne cichsze. Z kolei nowoczesne domowe instalacje PV nie wydają żadnych dźwięków słyszalnych przez człowieka. Powód jest prosty - nie mają żadnych ruchomych elementów. Jeśli cenisz sobie spokój i ciszę, fotowoltaika to źródło energii dla ciebie.

3.76 lat - o tyle szybciej zarobi fotowoltaika w porównaniu z lokatą w banku.

Sprawa jest prosta, inwestujemy tę samą kwotę w zakup instalacji PV i zakładamy lokatę na najbardziej zyskownej lokacie w banku i sprawdzamy kiedy pieniądze się podwoją.

Jeśli zainwestujesz 19 000 zł w najbardziej opłacalną obecnie lokatę bankową (dane z finanse.rankomat.pl) to zarobisz tyle ile zainwestowałeś po 92 latach!

Jeśli za 19 000 zł brutto kupisz elektrownię fotowoltaiczną na dach skośny o mocy 5 kWp od firmy Voltspot, która pomoże ci uzyskać dofinansowanie, wówczas wydatek zwróci się po 6 latach i 3 miesiącach. Po kolejnych 9 latach i 6 miesiącach instalacja zarobi 19 000 zł.

4.4,5 miliarda lat darmowej energii!

Na tyle szacuje się długość życia naszego słońca, możemy więc być pewni że jeszcze wiele pokoleń będzie się cieszyć tym czystym bezpiecznym i tanim źródłem  energii. Co jednak z samymi elektrowniami? Jak wspomniałem, po 25 latach moduły PV działają niemal jak nowe. A później? Najstarsza obecnie działająca instalacja fotowoltaiczna znajduje się w Szwajcarii i została uruchomiona w 1982 roku. Świetną wiadomością jest, że największy spadek sprawności modułu przypada na pierwsze 10 lat pracy. Potem spadki sprawności są już minimalne. Dla łącznej żywotności modułu, przyjmuje się spadek sprawności poniżej 0,5% na rok. Łatwo więc policzyć że współczesne moduły przestaną pracować dopiero za ok 200 lat!!!

5.Nie tracisz na ogromnych podwyżkach cen prądu

Ta zaleta jest dosyć oczywista - ale czy napewno? Niewiele osób wie jakie czekają nas podwyżki cen energii, a to może zaskoczyć! W lipcu tego roku, na łamach serwisu Business Insider, analitycy biura maklerskiego mBanku prognozowali wzrost cen dla klienta indywidualnego o 20% do końca 2021 roku. Najgorsze jednak przed nami, ponieważ ceny energii w Polsce należą do najniższych w Europie. W drugiej połowie 2020 roku niemiecki konsument płacił średnio 0,301 euro za kWh. W tym samym czasie polski konsument płacił 0,151 euro. Ze względu na niską niezależność energetyczną Polski możemy się spodziewać wyrównywania cen. Co to oznacza?  Podwyżki mogą sięgać nawet 100% w najbliższych latach!

6.Instalacja PV znacznie podwyższa wartość nieruchomości.

Podobnie jak wszystkie nowoczesne elementy domowej infrastruktury, również  elektrownia słoneczna podwyższa wartość nieruchomości. Jest to obecnie jedna z bardziej popularnych form zwiększania atrakcyjności domów jednorodzinnych, zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym. Jest to ogromna zaleta, nawet  jeśli nie planujesz w najbliższym czasie sprzedawać swojego domu. Ze względu na trwałość instalacji, na wiele lat podnosisz w ten sposób jego wartość co może być opłacalne w nieco bardziej odległej przyszłości.

7.Sąsiedzi zobaczą twoją zaradność i przedsiębiorczość

Zmiana samochodu, remont elewacji czy nowe meble ogrodowe - nie oszukujmy się, dla wielu z nas są to również sposoby na pokazanie się w sąsiedztwie! Panele fotowoltaiczne na dachu to również znakomity sposób aby nie tylko zaakcentować swój status majątkowy ale również rozsądek i znajomość trendów technologicznych. Zaleta niby drugorzędna ale wielu z nas sprawi dużo radości i satysfakcji ;)

Jeśli zastanawiasz się nad zainstalowaniem u siebie elektrowni słonecznej, najlepiej zacząć od rozmowy z ekspertami. Informacje, które przedstawiliśmy oraz kompleksową wiedzę na temat instalacji fotowoltaicznych, dostarczyli specjaliści z firmy Voltspot. Zadzwoń do nich i dowiedz się wszystkiego co potrzebne aby prawidłowo dobrać instalację fotowoltaiczną. A na hasło e-koło, otrzymasz dodatkowo 1000zł rabatu na instalację fotowoltaiczną z montażem. 

Telefon do Voltspot: 783 603 704 Adres mail: [email protected]

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
Materiał sponsorowany. Redakcja nie jest jego autorem i nie ponosi odpowiedzialności za treści w nim zawarte