R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Polityka

Choinka będzie tradycyjna. Zaplanowano zakup nowych dekoracji

28-10-2021 17:14 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 10,566 | Komentarzy: 13

Zakończył się burzliwy temat propozycji do zmian w budżecie miasta na zakup ozdób świątecznych i choinki. Był to zresztą jeden z głównych tematów dyskusji wśród radnych.

Foto:Esesja
R E K L A M A

Jak wspominaliśmy w artykule, w propozycjach zmian w budżecie pojawiła się kwota 100 000 zł na zakup choinki świątecznej. Mieszkańcy nie zostawili na tym pomyśle "suchej nitki". Czytelnicy bowiem skrytykowali kwotę na zakup, jednak podtrzymywali ideę ozdabiania ulic na święta.

Miasto kupi choinkę świąteczną za 100 000 złotych?

W najbliższą środę kolscy radni wezmą udział w obradach XLI Sesji Rady Miasta Koła. Wśród punktów znalazły się zmiany w ...

Czytaj więcej

W swoim wystąpieniu po nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Koła, Ewaryst Jaśkowski prosił radnych o rozwagę i nie wydawanie takiej kwoty na choinkę.

Redakcja chciała wprowadzić czytelników w błąd?

Po rozpoczęciu punktu obrad dotyczącym zmian w budżecie, głos zabrał Burmistrz Miasta Koła, który wprowadził autopoprawkę do projektu (50 000 zł zamiast 100 000 zł na zakup ozdób świątecznych) oraz postanowił w kilku zdaniach odnieść się do tematu:

Szanowni państwo wsłuchując się w głos naszego Honorowego Obywatela miasta, który zwrócił się z apelem do nas, aby nie dokonywać zakupu choinki, chciałbym wnieść autopoprawkę o zmniejszenie planu wydatków na dekoracje świąteczną ze 100 do 50 tysięcy a pozostałe 50 tysięcy przenieść na zmniejszenie planu przychodu. Krótko chciałem to uzasadnić. Szanowni państwo wbrew temu co mogliśmy czytać w mediach społecznościach czy na portalach, kwota 100 000 nie była przeznaczona na choinkę, to tutaj pan redaktor wprowadzał mieszkańców cały czas w błąd, myślę że po części nie wiem czy celowo czy nie. Może nie miał dokładnych informacji, ale kwota przeznaczona na choinkę to była kwota 70 000 złotych natomiast kwota 30 000 złotych była przeznaczona na zakup nowych ozdob świątecznych w naszym mieście - nie choinki tylko ozdob. [...]

- Burmistrz Miasta Koła, Krzysztof Witkowski

Padła tutaj delikatnie mówiąc sugestia, że nasza redakcja celowo chciała wprowadzić swoich czytelników w błąd. Padały też sformułowania wśród jednego z radnych, że chcieliśmy stworzyć coś w rodzaju "nacisku" na decyzję radnych.

Skąd się wzięła kwota 100 000 złotych na zakup choinki?

Przed sesją w Biuletynie Informacji Publicznej dodano materiały sesyjne na wczorajsze obrady. W dokumencie załączonym do punktu zmieniającego uchwałę budżetu miasta Koła na 2021 rok, mogliśmy przeczytać:

Dz. 900 Gospodarka komunalna i ochrona środowiska o kwotę zł 100.000,00 rozdz. 90095 Pozostała działalność o kwotę zł 100.000,00 b) Wydatki majątkowe, w tym: o kwotę zł 100.000,00 § 6050 – Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych o kwotę zł 100.000,00 Na wniosek Naczelnika Wydziału Infrastruktury Technicznej, Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej UM, tworzy się plan wydatków majątkowych na zadanie pn. „Zakup dekoracji świątecznej wraz z montażem”. Środki te planuje się przeznaczyć na zakup choinki, która usytuowana zostanie przed budynkiem ratusza.

Co jednoznacznie wskazywało na kwotę 100 000 złotych jako środków na "zakup choinki, która usytuowana zostanie przed budynkiem ratusza". 

Warto wspomnieć, że dokumenty sesyjne są dostępne dla każdego mieszkańca w zakładce BIP i tworzone są przez merytorycznych pracowników urzędu. Nasza redakcja opierała się a nawet w całości cytowała wspomniany punkt projektu uchwały, więc gdzie tu miejsce na przekłamanie i manipulacje?

Artykuł, który pojawił się nt. zakupu był jedynie krótkim opisem propozycji do zmian w budżecie, bez zbędnych komentarzy redakcji i objaśnieć. To, że mieszkańcy po zapoznaniu się z informacją wyrazili swoje niezadowolenie i opinię - to prawo każdego czytelnika i mieszkańca. 

Przewodniczący stanął w obronie przekazu

Tomasz Sobolewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kole kilkukrotnie wskazywał, że przy tej treści materiałów sesyjnych naturalnym było wnioskować, iż urząd planuje przeznaczyć 100 000 złotych na zakup choinki. Odpierał zarzuty, że ktoś chciał wprowadzać opinię publiczną w błąd, manipulować przekazem. W pewnym momencie dyskusji skierował pytanie do Wiceburmistrza Lecha Brzezińskiego oraz Sekretarz Miasta Koła Moniki Ciesielskiej, uprzednio cytując zapis w projekcie uchwały - w jaki sposób rozumieją uzasadnienie. Oboje potwierdzili, że z tej treści rozumieją jednoznacznie, że 100 000 złotych chciano przekazać na zakup choinki. 

Jeśli chodzi w tym wypadku, co Pan Przewodniczący przeczytał to uzasadnienie rzeczywiście chodzi tylko o choinkę, z tego uzasadnienia które jest tutaj przeczytane ja nie bedąc na komisji oczywiście bym powiedział, że chodzi o choinkę

- Wiceburmistrz Lech Brzeziński

Wśród radnych pojawili się tacy, którzy w taki sam sposób odczytali zamiary wydania 100 000 złotych.

To ile choinka miała kosztować?

Zanim o tym.  Warto wspomnieć, że planowano zakupić sztuczną konstrukcję/choinkę z zestawem ozdób i światełek, która wykorzystywana byłaby każdego roku do zdobienia placu przed Ratuszem Miejskim na okres świąteczny. 

Radni na komisji budżetu, dwa dni przed sesją otrzymali informację, że kwota 100 000 złotych miała zostać wydatkowana w proporcjach: 70 000 złotych na w/w choinkę oraz 30 000 złotych na nowe ozdoby, które miałyby się pojawić w różnych lokalizacjach miasta. Urząd otrzymał od producenta dwie propozycje zakupu choinek: pierwsza za 92 000 złotych druga 70 000 złotych. 

Emocji w dyskusji było wiele

Wśród rady pojawiły się głosy, że w czasach, kiedy nie mamy pewności czy uda się spiąć budżet na następny rok - powinno się dokładniej przyglądać każdej wydanej złotówce, czy jest celowa/czy nas na to stać. Poddawano pod dyskusję również konieczność remontu zasobów komunalnych. 

Wynik głosowania

Ostatecznie po długiej dyskusji przystąpiono do głosowania nad zmianami wraz z poprawką burmistrza (zmiana 100 000 złotych na 50 000 złotych na zakup dekoracji świątecznych). 12 radnych zagłosowało za zmianami, 7 przeciw i 1 wstrzymujący się. Choinka zostanie tradycyjnie postawiona przed Ratuszem, będzie to jednak żywe drzewko na wzór tych z poprzednich lat.

Mieszkańcy mają prawo do dyskusji! Mieszkańcy mają prawo wiedzieć

Sesję możecie obejrzeć tutaj: https://kolo.esesja.pl/transmisja/19694/xli-sesja-rady-miejskiej-ko%C5%82a-27-pa%C5%BAdziernika-2021-r.htm 

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (13) Pokaż komentarze