(13)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Częściowe zachmurzenie 23
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Choinka będzie tradycyjna. Zaplanowano zakup nowych dekoracji

Autor: Redakcja e-kolo.pl 28 Październik 2021 przeczytasz w ok. 5 min.
Choinka będzie tradycyjna. Zaplanowano zakup nowych dekoracji
© Esesja
(13) | Czytano:
11,489 razy | przeczytasz w ok. 5 min.

Zakończył się burzliwy temat propozycji do zmian w budżecie miasta na zakup ozdób świątecznych i choinki. Był to zresztą jeden z głównych tematów dyskusji wśród radnych.

R E K L A M A
13
Czytano:
11,489 razy
Udostępnij

Jak wspominaliśmy w artykule, w propozycjach zmian w budżecie pojawiła się kwota 100 000 zł na zakup choinki świątecznej. Mieszkańcy nie zostawili na tym pomyśle "suchej nitki". Czytelnicy bowiem skrytykowali kwotę na zakup, jednak podtrzymywali ideę ozdabiania ulic na święta.

W swoim wystąpieniu po nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Koła, Ewaryst Jaśkowski prosił radnych o rozwagę i nie wydawanie takiej kwoty na choinkę.

Redakcja chciała wprowadzić czytelników w błąd?

Po rozpoczęciu punktu obrad dotyczącym zmian w budżecie, głos zabrał Burmistrz Miasta Koła, który wprowadził autopoprawkę do projektu (50 000 zł zamiast 100 000 zł na zakup ozdób świątecznych) oraz postanowił w kilku zdaniach odnieść się do tematu:

Szanowni państwo wsłuchując się w głos naszego Honorowego Obywatela miasta, który zwrócił się z apelem do nas, aby nie dokonywać zakupu choinki, chciałbym wnieść autopoprawkę o zmniejszenie planu wydatków na dekoracje świąteczną ze 100 do 50 tysięcy a pozostałe 50 tysięcy przenieść na zmniejszenie planu przychodu. Krótko chciałem to uzasadnić. Szanowni państwo wbrew temu co mogliśmy czytać w mediach społecznościach czy na portalach, kwota 100 000 nie była przeznaczona na choinkę, to tutaj pan redaktor wprowadzał mieszkańców cały czas w błąd, myślę że po części nie wiem czy celowo czy nie. Może nie miał dokładnych informacji, ale kwota przeznaczona na choinkę to była kwota 70 000 złotych natomiast kwota 30 000 złotych była przeznaczona na zakup nowych ozdob świątecznych w naszym mieście - nie choinki tylko ozdob. [...]

- Burmistrz Miasta Koła, Krzysztof Witkowski

Padła tutaj delikatnie mówiąc sugestia, że nasza redakcja celowo chciała wprowadzić swoich czytelników w błąd. Padały też sformułowania wśród jednego z radnych, że chcieliśmy stworzyć coś w rodzaju "nacisku" na decyzję radnych.

Skąd się wzięła kwota 100 000 złotych na zakup choinki?

Przed sesją w Biuletynie Informacji Publicznej dodano materiały sesyjne na wczorajsze obrady. W dokumencie załączonym do punktu zmieniającego uchwałę budżetu miasta Koła na 2021 rok, mogliśmy przeczytać:

Dz. 900 Gospodarka komunalna i ochrona środowiska o kwotę zł 100.000,00 rozdz. 90095 Pozostała działalność o kwotę zł 100.000,00 b) Wydatki majątkowe, w tym: o kwotę zł 100.000,00 § 6050 – Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych o kwotę zł 100.000,00 Na wniosek Naczelnika Wydziału Infrastruktury Technicznej, Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej UM, tworzy się plan wydatków majątkowych na zadanie pn. „Zakup dekoracji świątecznej wraz z montażem”. Środki te planuje się przeznaczyć na zakup choinki, która usytuowana zostanie przed budynkiem ratusza.

Co jednoznacznie wskazywało na kwotę 100 000 złotych jako środków na "zakup choinki, która usytuowana zostanie przed budynkiem ratusza". 

Warto wspomnieć, że dokumenty sesyjne są dostępne dla każdego mieszkańca w zakładce BIP i tworzone są przez merytorycznych pracowników urzędu. Nasza redakcja opierała się a nawet w całości cytowała wspomniany punkt projektu uchwały, więc gdzie tu miejsce na przekłamanie i manipulacje?

Artykuł, który pojawił się nt. zakupu był jedynie krótkim opisem propozycji do zmian w budżecie, bez zbędnych komentarzy redakcji i objaśnieć. To, że mieszkańcy po zapoznaniu się z informacją wyrazili swoje niezadowolenie i opinię - to prawo każdego czytelnika i mieszkańca. 

Przewodniczący stanął w obronie przekazu

Tomasz Sobolewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kole kilkukrotnie wskazywał, że przy tej treści materiałów sesyjnych naturalnym było wnioskować, iż urząd planuje przeznaczyć 100 000 złotych na zakup choinki. Odpierał zarzuty, że ktoś chciał wprowadzać opinię publiczną w błąd, manipulować przekazem. W pewnym momencie dyskusji skierował pytanie do Wiceburmistrza Lecha Brzezińskiego oraz Sekretarz Miasta Koła Moniki Ciesielskiej, uprzednio cytując zapis w projekcie uchwały - w jaki sposób rozumieją uzasadnienie. Oboje potwierdzili, że z tej treści rozumieją jednoznacznie, że 100 000 złotych chciano przekazać na zakup choinki. 

Jeśli chodzi w tym wypadku, co Pan Przewodniczący przeczytał to uzasadnienie rzeczywiście chodzi tylko o choinkę, z tego uzasadnienia które jest tutaj przeczytane ja nie bedąc na komisji oczywiście bym powiedział, że chodzi o choinkę

- Wiceburmistrz Lech Brzeziński

Wśród radnych pojawili się tacy, którzy w taki sam sposób odczytali zamiary wydania 100 000 złotych.

To ile choinka miała kosztować?

Zanim o tym.  Warto wspomnieć, że planowano zakupić sztuczną konstrukcję/choinkę z zestawem ozdób i światełek, która wykorzystywana byłaby każdego roku do zdobienia placu przed Ratuszem Miejskim na okres świąteczny. 

Radni na komisji budżetu, dwa dni przed sesją otrzymali informację, że kwota 100 000 złotych miała zostać wydatkowana w proporcjach: 70 000 złotych na w/w choinkę oraz 30 000 złotych na nowe ozdoby, które miałyby się pojawić w różnych lokalizacjach miasta. Urząd otrzymał od producenta dwie propozycje zakupu choinek: pierwsza za 92 000 złotych druga 70 000 złotych. 

Emocji w dyskusji było wiele

Wśród rady pojawiły się głosy, że w czasach, kiedy nie mamy pewności czy uda się spiąć budżet na następny rok - powinno się dokładniej przyglądać każdej wydanej złotówce, czy jest celowa/czy nas na to stać. Poddawano pod dyskusję również konieczność remontu zasobów komunalnych. 

Wynik głosowania

Ostatecznie po długiej dyskusji przystąpiono do głosowania nad zmianami wraz z poprawką burmistrza (zmiana 100 000 złotych na 50 000 złotych na zakup dekoracji świątecznych). 12 radnych zagłosowało za zmianami, 7 przeciw i 1 wstrzymujący się. Choinka zostanie tradycyjnie postawiona przed Ratuszem, będzie to jednak żywe drzewko na wzór tych z poprzednich lat.

Mieszkańcy mają prawo do dyskusji! Mieszkańcy mają prawo wiedzieć

Sesję możecie obejrzeć tutaj: https://kolo.esesja.pl/transmisja/19694/xli-sesja-rady-miejskiej-ko%C5%82a-27-pa%C5%BAdziernika-2021-r.htm 

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (13)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Wyróżniony komentarz
Jurek z Naiboi · 28 Październik 2021
Zwróćmy uwagę jak dużą różnicę przyniosła zmiana przewodniczącego komisji budżetu w tej kadencji. Ja wiem że jest wolność wypowiedzi, ale na litość boską, żeby omawiać jeden z punktów uchwały rady miejskiej w Kole, powtórzę w Kole! i mówić o Białorusi, Rosji i zahaczyć o członkostwo Polski w Unii Europejskiej to już zostawię bez komentarza…
LUKASZEWSKA RYSZARDA · 06 Listopad 2021
WIELOKADENCYJNI RADNI OBSERWUJAC WASZE POSIADOWKI ZWANE SESJAM ZASTANAWIAM SIE KTO Z WAS JEST NA UTRZYMANIU Z MILIONOWYCH OBROTOW TYTONIOWYCH PANA JOZEFA WILKA MOWICIE O WSZYSTKIM MALO ISTOTNYM DLA MIESZKANCOW PANIE RADNY GIBASZEK TOLERUJE PAN PRZESTEPSTWA WSROD RADNYCH WSROD MIESZKANCOW I NAZYWA SWOJ ZBOR KOMISJA PRZESTRZEGANIA PRAWA JAKIEGO PRAWA? SZANOWNI MIESZKANCY NA UTRZYNANIU PANA JOZEFA WILKA JEST / WLADZA SAMORZADOWA Z BURMISTRZEM NA CZELE WIEKSZOSC RADNYCH Z PANEM SOBOLEWSKIM NA CZELE RADNI CO Z BUDYNKIEM MIESZKALNYM ZNISZCZONYM PRZEZ PANA SZYMANSKIEGO NA TORUNSKIEJ 8? NIE WIECIE TO WAM POWIEM WZIELISCIE PO 1000 ZL LAPOWKI I SPRAWA POSZKA POD DYWAN OPOWIADACIE LUDZION ZE MIASTO NIE MA MIESZKAN NIECH PAN SZYMANSKI IM DA W SWOJEJ REZYDENCJI TYLE MOZE DLA MIASTA ZROBIC KTO SIE CZUJE POMOWIONY TYM WPISEM ZAPRASZAM DO SADU POLICJA WAM POMOZE OCHRANIAJA WYTWORNIE TO MATERIAL DOWODOWY BEDZIE NA ZYCZENIE
LUKASZEWSKA RYSZARDA · 30 Październik 2021
SZANOWNI RADNI RATUJCIE STARA SUBSTANCJE MIESZKANIOWA WYTLUMACZCIE TEMU PRZEBIERANCOWI W MUNDURZE ZE W BUDYNKU MIESZKALNYM NIE MOZE BYC WYTWORNI SUSZU TAK JAK NA GARNCARSKIEJ 33 NIECH POLICJA PRZENIESIE JA DO KOMENDY A WILKA RAZEM Z MASZYNAMI WSTAWI NA DOLEK INSTALACJE W BUDYNKU SA WSZYSTKIE PONISZCZONE
Mario · 29 Październik 2021
pomyślcie co większość radnych by zrobiła z poprzednim burmistrzem za takie działania jak teraz? zobaczcie co się dzieje w wodociągach .,dlaczego w spółkach rządzą ludzie bez kompetencji?
Z kuriera · 29 Październik 2021
To wszystko co nastąpiło a czego można było uniknąć, to zwykła ludzka niestaranność i tzw „tumiwisizm”. Gdyby ktoś, kto przygotowywał projekt wydatków, który miał być przekazany pod obrady RM, wykazał się solidnością, starannością i odrobiną rozumu i napisał np., iż proponuje się przeznaczyć kwotę 100 tys. zł. na: {„Świąteczną dekorację całego miasta, uzupełnienie dotychczasowych zapasów dekoracji, montaż dekoracji na terenie miasta, oraz tradycyjną, coroczną świąteczną choinkę”}, to odbiór społeczny byłby całkiem inny, bowiem właśnie o to, co zawarłem w cudzysłowie, chodziło. Wyszło jednak, że miasto zamierza kupić choinkę za 100 tys. zł. Tak to przez czyjąś niestaranność, czy też zwykłą głupotę zrobiła się z tego niepotrzebna nikomu afera.
ok · 29 Październik 2021
ale czy to powod, zeby publicznie wladza miasta twiedzila, ze redakcja mogla zrobic to specjalnie w sensie ze specjalnie ludzi wprowadza w blad? jak mozna komus publicznie sugerowac zla wole?
czytelnik · 29 Październik 2021
"„Zakup dekoracji świątecznej wraz z montażem”. Środki te planuje się przeznaczyć na zakup choinki, która usytuowana zostanie przed budynkiem ratusza.". Wystarczyło dla jasności dopisać przed słowem "choinki" słowa "między innymi"! Jednak nawet 70 tys. na samą choinkę wydaje się stanowczo za dużo.
oks · 29 Październik 2021
....jaki populizm i zakłamanie w sprawie krytyki zakupu to masakra. W tamtym roku wszyscy się cieszyli robili zdjęcia na Facebooka jakie to ładne dekoracje zakupione. Która radna kilka lat temu wnioskowała o kwiaty na latarniach - nie ta która krytykowała obecnie zakup dekoracji ??? Porażka przewodniczącego RM - 2,5 h.dyskusji o niczym i który sam nie widział czy chce kupna czy nie chce. ŻENADAAAAAA
Gacek · 29 Październik 2021
Chyba oglądaliśmy inne sesje. Zarówno poprzednia jak i obecna kadencja mają najlepszych przewodniczących rady w historii, pecha mamy do burmistrzów.
Realista · 28 Październik 2021
70 tys na choinkę? Łaskawca. Nye sto a siedemdziesiąt..... A 70.000 to naprawdę bardzo dużo. Za dużo.
Jurek z Naiboi · 28 Październik 2021
Zwróćmy uwagę jak dużą różnicę przyniosła zmiana przewodniczącego komisji budżetu w tej kadencji. Ja wiem że jest wolność wypowiedzi, ale na litość boską, żeby omawiać jeden z punktów uchwały rady miejskiej w Kole, powtórzę w Kole! i mówić o Białorusi, Rosji i zahaczyć o członkostwo Polski w Unii Europejskiej to już zostawię bez komentarza…
Kowal · 31 Październik 2021
A jaknie to ma znaczenie merytoryczne dla miasta czy ktoś móglby być kogoś ojcem czy matką? To starszym osobom radnym, którzy nie kontrolują swoich wypowiedzi nie można zwrócić uwagi? Moim zdaniem pani radna Lewicka zachowała się niewłaściwie wypowiadając się w kierunku pana radnego Króla
ona · 28 Październik 2021
warto wspomniec rowniez o tym, jakie pan Krol stosuje "uwagi" bardzo w mojej opinii niemile wobec kobiet z rady, starszych osob od siebie, ktore moglybyc jego matkami/ojcami. jesli ktos sie nie zgadza z jego zdaniem to odrazu jest polityczne wycieczki, przytyki itd. NIELADNIE!
hmm · 28 Październik 2021
dobrze, ze jednak mysle OPINIA PUBLICZNA i wielki nurt sprzeciwu co do wydatkowania tak duzej liczby zlotowek na ozdoby swiateczne (niewazne czy choinka czy co innego) wywarwa wplyw na ostateczna decyzje. Mimo iz Burmistrz mowil ze to zmiana ze wzgledu na to co powiedzial Pan Jaskowski, to uwazam i tak, ze to wlasnie my czytelnicy pokazalismy ze trzebva sie liczyc z naszym glosem , nie tylko w dzien wyborow. a jak burmistrz chce walczyc z mediami to wiadomo - nikt jeszcze na tym dobrze nie wyszedl
Powiat Kolski
Susza hydrologiczna w powiecie? Pojawiają się pierwsze ostrzeżenia
3 godziny temu 1,366

Susza hydrologiczna w powiecie? Pojawiają się pierwsze ostrzeżenia

Powiat Kolski
Ruszyła termomodernizacja kolskiego Ekonomika [ZDJĘCIE]
5 godziny temu 1,881 2

Ruszyła termomodernizacja kolskiego Ekonomika [ZDJĘCIE]

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [28-05 - 04-06-2023]
1 dzień temu 11,067

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [28-05 - 04-06-2023]

Miasto Koło
Janusz Kapusta z nagrodą im. Lecha Kaczyńskiego. Nagrodę wręczył Premier RP
1 dzień temu 4,672 14

Janusz Kapusta z nagrodą im. Lecha Kaczyńskiego. Nagrodę wręczył Premier RP

Polityka
Wiceminister Rolnictwa spotkał się z mieszkańcami Koła
2 dni temu 8,211 48

Wiceminister Rolnictwa spotkał się z mieszkańcami Koła

Miasto Koło
Miasto i Mundurowi Dzieciom - kolejna edycja dużego eventu w Dniu Dziecka
2 dni temu 2,122

Miasto i Mundurowi Dzieciom - kolejna edycja dużego eventu w Dniu Dziecka

R E K L A M A