(3)
Zamglenie -1
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Minister rodziny ostrzega seniorów przed podejrzanymi telefonami w sprawie 14. emerytury

Minister rodziny ostrzega seniorów przed podejrzanymi telefonami w sprawie 14. emerytury

Autor: PAP 04 Listopad 2021
Minister rodziny ostrzega seniorów przed podejrzanymi telefonami w sprawie 14. emerytury
© PAP
Komentarzy: 3 Czytano:
5,090 razy |

Minister rodziny Marlena Maląg przestrzegła przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Świadczenie jest przyznawane z urzędu, nie trzeba wypełniać żadnego wniosku.

R E K L A M A
3
Czytano:
5,090 razy
Udostępnij

Pierwsze wypłaty czternastych emerytur trafiły na konta emerytów i rencistów w zeszły piątek. Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymują osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2,9 tys. zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Minister rodziny w rozmowie w TVP INFO ponownie przestrzegła przed oszustami, którzy oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Świadczenie jest przyznawane z urzędu, nie trzeba wypełniać żadnego wniosku. "Zakład Ubezpieczeń Społecznych (...) w terminie pobierania renty, czy emerytury wypłaca czternastą emeryturę" - podkreśliła minister.

Przypomniała, że do świadczenia uprawnionych jest blisko 8 mln emerytów. "Emerytury w pełnej wysokości, czyli brutto 1250,88 zł, a w mechanizmie złotówka za złotówkę blisko 1 mln 200 tys. emerytów" - wskazała Maląg.

Szefowa MRiPS przypomniała, że korzystne rozwiązania dla seniorów zakłada także rządowy program "Polski Ład". W ramach proponowanych rozwiązań seniorzy otrzymujący świadczenie do 2500 zł brutto nie będą odprowadzały podatku od swoich rent i emerytów. "Na tym rozwiązaniu skorzysta większość emerytów" - podkreśliła Maląg. Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r.

Tzw. czternastka przysługuje osobom, które na dzień 31 października 2021 r. miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do świadczeń jest zawieszone.

Czternasta emerytura podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, nie są dokonywane potrącenia i egzekucje.(PAP)

Oceń artykuł

średnia ocena: 4 liczba głosów: 2
R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (3)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Wara · 07 Listopad 2021
Droga Alu, czy jako kobieta twierdzisz, że kobiety nie powinny mieć prawa wyboru? Czy chcesz, żeby zabrano kobietom np. prawa wyborcze? Czy Ty chcesz, żeby było jak w średniowieczu? U siebie w domu możesz sobie robić sredniowiecze: możesz palić świece zamiast żarówek, korzystaj z wychodka zamiast WC, ale od moich kobiet wara!
Ala · 07 Listopad 2021
".. w Polsce jest realizowany tzw. scenariusz irlandzki. Chodzi o to, aby zmienić mentalność młodych Polaków. Jest to robione wszelkimi możliwymi metodami. Najważniejsze w tym ataku są media społecznościowe i platformy filmowe: Tik-Tok, Netflix, Facebook i inne. Od czasu do czasu skutki tego oddziaływania widzimy na ulicach, gdy młode „nafaszerowane propagandą” dziewczyny krzyczą o „swoim prawie do wyboru”.. .....".
Borys · 04 Listopad 2021
Niech siebie sama ostrzeże PiS-da je….
R E K L A M A
R E K L A M A
Lifestyle i życie społeczne
Duży Fiat skończył 55 lat
1 dzień temu 825 1