R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Zdrowie i uroda

Picie kawy i herbaty może obniżać ryzyko demencji i udaru

12 dni temu | Źródło: PAP | Wyświetleń artykułu: 1,254 | Komentarzy: 0

Picie zarówno kawy i herbaty zamiennie, jak i jedynie jednego z tych napojów wiąże się z niższym ryzykiem wystąpienia udaru, demencji i otępienia - wynika z badań, o których donosi czasopismo PLoS Medicine.
Foto:PAP
R E K L A M A

Kawa, zawierająca kofeinę, jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy i innych związków bioaktywnych. Z kolei herbata, w której znajdziemy również kofeinę, a także takie składniki jak katechiny i flawonoidy, odgrywa rolę neuroprotekcyjną - działa przeciwzapalnie, hamuje agregację beta-amyloidu, zapobiega też apoptozie komórek.

Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Tianjin w Chinach i Uniwersytetu Yale’a w Stanach Zjednoczonych postanowili sprawdzić, czy picie kawy i herbaty, lub tylko jednego z tych napojów, może wiązać się z ryzykiem wystąpienia różnych chorób, w tym udaru i demencji.

W badaniu wzięło udział ponad 365 tys. uczestników w wieku między 50. a 74 r.ż. Dane użytkowników pobrano z brytyjskiego Biobanku. Uczestnicy dołączyli do badania w latach 2006 - 2010 i byli obserwowani do roku 2020. Badani na początku sami zgłaszali ile dziennie kawy i herbaty spożywają. W czasie trwania badania u nieco ponad 5 tys. uczestników rozwinęła się demencja, a u 10 tys. wystąpił co najmniej jeden udar.

Badacze zauważyli, że picie kawy i herbaty, zarówno osobno, jak i zamiennie wiązało się z niższym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu i demencji. Osoby, które wypijały 2 - 3 filiżanki kawy i tyle samo herbaty dziennie, miały o 32 proc. mniejsze ryzyko wystąpienia udaru mózgu i o 28 proc. mniejsze ryzyko wystąpienia demencji w porównaniu z osobami, które nie piły ani kawy, ani herbaty.

Spożywanie samej kawy lub w połączeniu z herbatą wiązało się również z niższym ryzykiem wystąpienia demencji poudarowej.

źródło: https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1003830 (PAP)

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE

x Zamknij reklamę