R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Miasto Koło

Mamy nowy skwer w Kole. Skwer Wolności

16-12-2021 22:28 | Źródło: UM Koło | Wyświetleń artykułu: 12,411 | Komentarzy: 15

Skwer Wolności – tak obecnie brzmi nazwa skweru położonego w rejonie ulicy Sienkiewicza, czyli tuż przy Szkole Podstawowej nr 1 (na tzw. placu przed SP 1). Na wczorajszej sesji w Kole radni miejscy przyjęli jednogłośnie zaproponowany przez Burmistrza Miasta Koła Krzysztofa Witkowskiego projekt uchwały w sprawie nadania nazwy.

Foto:redakcja e-kolo.pl
R E K L A M A

Nazwa skweru znalazła powszechną aprobatę ze względu na historyczne odniesienie. Skwer Wolności, to miejsce, które w dwudziestoleciu międzywojennym nosiło nazwę „Plac Wolności“ i było areną wielu ważnych wydarzeń dla ówczesnych mieszkańców naszego miasta.

To tutaj miały początek lub koniec manifestacje patriotyczne związane z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, np. w 1918 roku, Święta Żołnierza (15.08.1936 r.), Święta Niepodległości (np. w 1936 r.), czy obchodów rocznicowych na cześć marszałka J. Piłsudskiego (np. w 1937 r.). W 1919 roku wmurowano tam kamień węgielny pod budowę Pomnika Wolności, który jednak nigdy nie stanął.

Poza uroczystościami o charakterze oficjalnym Plac Wolności był wykorzystywany do imprez organizowanych przez działaczy Przysposobienia Wojskowego. Najistotniejsze wydarzenie związane z tym miejscem przypada na rok 1937, gdy dominujący na Placu Wolności budynek przeszedł na własność miasta i został przekazany na cele szkolnictwa powszechnego. Nazwa „Plac Wolności“ zaniknęła w okresie okupacji niemieckiej, by na krótko powrócić w drugiej połowie lat 40-tych XX wieku - ale już jako nazwa dla głównego placu w mieście, czyli dzisiejszego Starego Rynku.

Przestrzeń przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 1 została wówczas nazwana oficjalnie Placem Szkolnym (ta nazwa nie przyjęła się w społeczeństwie). Zatem, zbliżające się oddanie do użytku mieszkańców odnowionej przestrzeni przed budynkiem SP nr 1 jest dobrą okazją do powrotu do historycznej nazwy tego miejsca, tak istotnego z punktu widzenia przeszłości naszego grodu.

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (15) Pokaż komentarze