R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Polska Agencja Prasowa

Co zrobić w przypadku zgubienia ubezpieczenia OC auta?

20-01-2022 13:34 | Źródło: partner | Wyświetleń artykułu: 1,923 | Komentarzy: 0

W życiu każdego kierowcy zdarzają się nieciekawe sytuacje, podczas których rośnie poziom adrenaliny we krwi. Kontrola drogowa niezaprzeczalnie do takich sytuacji należy. Nie ma tutaj znaczenia, co jest przyczyną kontroli - stłuczka, czy zwykłe badanie poziomu alkoholu we krwi, a może przekroczenie prędkości. Najistotniejsze jest, iż w takiej sytuacji należy policjantom okazać wszystkie potrzebne dokumenty. Warto mieć je więc zawsze przy sobie. Co jednak w sytuacji, kiedy zgubimy dokument poświadczający posiadanie polisy ubezpieczeniowej OC?

Foto:partner
R E K L A M A

Jakie dokumenty trzeba wozić ze sobą?

Do końca września 2018 roku każdy kierowca zobowiązany był do wożenia ze sobą wszystkich niezbędnych dokumentów, w tym dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC. Jednak początek października przyniósł ogromne zmiany, czego przykładem jest zniesienie tej konieczności. Oczywiście nie chodzi tutaj o całkowite pozwolenie na nieposiadanie tych dokumentów, a jedynie o zgodę na pozostawienie ich w domu, kiedy wyrusza się w trasę. Dowód rejestracyjny nie jest już konieczny podczas kontroli. Obecnie trzeba mieć ze sobą jedynie dowód osobisty bądź paszport, a także prawo jazdy, czyli dokument, który potwierdza nasze umiejętności oraz umożliwia poruszanie się po drogach.

Jednak w międzyczasie nadeszła kolejna nowelizacja, która pozwala jeździć i bez dowodu rejestracyjnego, i bez prawa jazdy. Wszystko dostępne jest w elektronicznych bazach danych, dzięki czemu policjanci bez większego problemu są w stanie wszystko sprawdzić na miejscu. 

Zgubienie ubezpieczenia OC - konsekwencje

Jak wynika z powyższego akapitu, nie ma żadnych konsekwencji, jeśli nie będziesz posiadał przy sobie dowodu polisy OC. Wystarczy dokument tożsamości oraz kilka kliknięć w telefonie, by policjant zdobył najbardziej interesujące go informacje. Polisę OC może sprawdzić, jeśli posiada prawidłową rejestrację samochodu. Nie masz obowiązku posiadania polisy OC przy sobie, ponieważ przepisy mówią coś całkowicie innego. Znikają również mandaty za to.

Jeśli jednak dojdzie faktycznie do zagubienia dokumentu, który potwierdza, że aktualne ubezpieczenie OC zostało przez Ciebie wykupione, zawsze możesz poprosić towarzystwo ubezpieczeniowe o kopię potwierdzenia. O ile w naszym kraju zniesiono przepisy, o tyle musisz zadbać o wszelkie dokumenty, w tym dowód rejestracyjny, kiedy jedziesz za granicę. Zgubione ubezpieczenie OC poza granicami kraju może okazać się ogromnym problemem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie sprawdź stronę https://kalkulator-ubezpieczen.pl/.

A co, jeśli zgubisz dowód rejestracyjny?

W przypadku polisy OC sprawa jest dość prosta, a co, jeśli dojdzie do zagubienia dowodu rejestracyjnego? Jeśli nie masz dowodu rejestracyjnego, życie na pewno stanie się znacznie cięższe, zwłaszcza za granicą. W sytuacji, kiedy jesteś w kraju, możesz złożyć wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego. Do wniosku należy dołączyć kartę pojazdu. Jeśli potrzebujesz, możesz upomnieć się o wydanie tymczasowego dowodu rejestracyjnego, który na pewno posłuży Ci w przypadku kontroli drogowej. 

Zgubiony dowód rejestracyjny to nie lada zagwozdka, warto więc go bardzo dokładnie schować, zwłaszcza teraz, kiedy nie ma konieczności wożenia go ze sobą. Jeśli już dojdzie do zgubienia czegokolwiek, trzeba niezwłocznie udać się do odpowiednich urzędów, aby dokumenty z powrotem znalazły się u właściciela. Lepiej mieć je w domu, aniżeli płacić mandat za ich kompletny brak. Na uwadze warto mieć również to, że jadąc za granicę konieczne jest ich wzięcie ze sobą.

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze